Na targach BusWorld hiszpański Irizar pokazał pierwszy prototyp modelu Hydrogen i6S Efficient, pierwszego w Europie zeroemisyjnego autokaru H2. To pionierski projekt i dowód zdecydowanego zaangażowania firmy w oferowanie pełnej gamy pojazdów o zerowej emisji, zarówno na duże, jak i krótkie dystanse. Jest to także kamień milowy na jej drodze do dekarbonizacji całej gamy pojazdów.
Ten pierwszy pojazd wodorowy został opracowany wyłącznie przez Irizar we współpracy z innymi wiodącymi firmami i ośrodkami technologicznymi. Obecnie znajduje się w fazie testowej z inną typologią. Gromadzenie doświadczeń i wiedzy na temat tej technologii będzie kluczem do kształtowania przyszłej gamy produktów
Hydrogen i6S Efficient ma zasięg do 1000 km i minimalny czas ładowania około 20 minut. Dzięki temu sposób działania klientów nie ulegnie zmianie i będą mogli kontynuować dotychczasowe trasy i rozkłady jazdy. Ponadto, jeśli zajdzie taka potrzeba, pojazd przez krótki czas może pracować w trybie w 100% elektrycznym.
Przyszła gama pojazdów wodorowych, która obecnie obejmuje modele Irizar i6S Efficient oraz Irizar i4, zostanie znacznie udoskonalona w stosunku do pierwszej wersji zaprezentowanej na targach Busworld, z których najważniejsze to większy przedział bagażowy, większa pojemność pasażerska, dłuższy zasięg i mniejsza masa. Podkreślić można także wydajność i wysoką trwałość głównych podzespołów pojazdu. Akumulatory pozostaną w pojeździe przez cały okres jego użytkowania. Ogniwo paliwowe będzie wymagało konserwacji bez wymiany podzespołów po około 30 000 godzinach pracy, w zależności od rodzaju tras i zastosowań.
Wraz z premierą nowego autokaru Irizar ponownie znajduje się w czołówce technologicznej, na drodze do zrównoważonej mobilności przyszłości, inteligentnej, połączonej, bezemisyjnej i wielotechnologicznej mobilności.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent