Innowacja, jakość i duch zespołowy: zakład w Mannheim świętuje produkcję miliona silników o dużej wytrzymałości

Kilka dni temu z linii produkcyjnej w fabryce Mercedes-Benz w Mannheim zjechał milionowy silnik o dużej pojemności – Heavy-Duty (HDEP). Obszar zastosowania tych silników obejmuje wszystkie ciężkie, konwencjonalne pojazdy użytkowe marki Daimler Truck.
Andreas Moch, kierownik zakładu Mercedes-Benz w Mannheim, wskazał „Nasz silnik HDEP jest synonimem wydajności i niezawodności. Każdy z naszych silników jest świadectwem naszej wiedzy technicznej i pasji. Niedawno obchodzona rocznica powstania jednostki jest imponującym osiągnięciem i odzwierciedla nasze wartości w zakładzie: innowacyjność, jakość i ducha zespołowego.”
O silniku Heavy-Duty
Przy zakresie pojemności skokowej od 10,7 l do 15,6 l i poziomach mocy od 240 kW do 460 kW (od 326 do 626 KM) niemal wszystkie życzenia klientów pozostają spełnione. Wszystkie napędy o dużej mocy korzystają z ciągłego rozwoju: na przykład najnowsza generacja OM471 została wprowadzona na rynek w 2022 roku. Skupiono się na wewnętrznych innowacjach silnika, takich jak optymalizacja geometrii miski tłokowej, konstrukcja dyszy wtryskowej i parametry głowicy cylindra istotne dla wymiany gazowej. Jednym z najważniejszych sposobów zwiększenia oszczędności paliwa w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych pozostaje zoptymalizowane turbodoładowanie. Wraz z trzecią generacją silnika OM 471 Mercedes-Benz Trucks wprowadził dwie nowe turbosprężarki opracowane i wyprodukowane we własnym zakresie, które są precyzyjnie dostosowane do zróżnicowanych potrzeb klientów. Wariant zoptymalizowany pod kątem zużycia paliwa koncentruje się na osiągnięciu jak najniższego zużycia paliwa – jest przeznaczony do użytku w transporcie dalekobieżnym w silniku o mocy do 350 kW (476 KM).
Drugi wariant turbosprężarki zaprojektowano z myślą o wysokiej wydajności oraz dużej sile hamowania silnikiem. Idealnie nadaje się do zastosowań w segmencie pojazdów ciężkich i budowlanych z silnikami o mocy do 390 kW (530 KM). W przypadku niższych i średnich poziomów mocy silnika OM 471 maksymalna oszczędność paliwa w porównaniu z poprzednią generacją wynosi do czterech procent, a w przypadku wyższych poziomów mocy – do 3,5 procent. Dzięki niższemu zużyciu paliwa nie tylko maleją koszty eksploatacji, ale także emisja CO2.
Ciężkie pojazdy użytkowe, takie jak Mercedes-Benz Actros, Freightliner Cascadia lub Super Great marki Fuso, a także autokary i autobusy międzymiastowe marek Mercedes-Benz i Setra, są napędzane solidnymi i trwałymi jednostkami. To dowodzi, że silniki klasy HD są prawdziwie globalnymi graczami.
O fabryce Mercedes-Benz w Mannheim
W 1908 roku w Mannheim-Waldhof na Luzenbergu powstała dzisiejsza fabryka Mercedes-Benz Mannheim. Ponad 4600 pracowników zajmuje się produkcją silników i podzespołów do pojazdów użytkowych. Stanowi również centrum kompetencyjne Daimler Truck w zakresie technologii akumulatorowych i systemów wysokiego napięcia, co wnosi istotny wkład w seryjną produkcję portfolio produktów zelektryfikowanych. Dedykowana linia pilotażowa do produkcji prototypów ogniw akumulatorowych znajduje się w tzw. Centrum Technologii Akumulatorowych. W tym przypadku rozwój koncentruje się na opracowywaniu koncepcji montażu i systemów dla zestawów akumulatorowych. Odlewnia w zakładzie jest jednym z czołowych na świecie producentów żeliwnych elementów samochodowych. W tzw. Europejskim Centrum Produkcji Silników Zamiennych regenerowane są też silniki do pojazdów użytkowych i aut osobowych. Szkolenie i pozyskiwanie młodych talentów jest równie ważne dla Mannheim: dzięki ponad 100-letniemu doświadczeniu młodzi ludzie są szkoleni w tym miejscu – w sumie ponad 11 000 młodych osób ukończyło tu naukę.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent