IDV (Iveco Defense Vehicles) wdraża kluczową transformację na swojej drodze do innowacji. Jest nią rebranding i ewolucja brytyjskiej jednostki MIRA UGV specjalizującej się w robotyce i systemach autonomicznych – od teraz nowy dział będzie się nazywać IDV Robotics. Ta zmiana nazwy następuje po przejęciu w styczniu 2023 roku przez IDV większościowego pakietu udziałów w MIRA UGV, dziale bezzałogowych pojazdów lądowych (UGV) firmy HORIBA MIRA. IDV Robotics, firma technologiczna w dziedzinie rozwiązań UGV i robotycznych systemów autonomicznych (RAS), przyspiesza rozwój tych rewolucyjnych technologii, obiecując zwiększyć wydajność operacyjną i ratować życie w różnorodnych terenach i misjach. Połączenie nowoczesnego zestawu technologii nawigacji i autonomii z gamą platform pojazdów podkreśla zaangażowanie IDV Robotics w dostarczanie rozwiązań RAS dla brytyjskiego Ministerstwa Obrony (MOF) i wszystkich najbardziej zaawansowanych sił zbrojnych na całym świecie. Centralnym punktem wysiłków jest wspieranie kluczowych misji, takich jak rozpoznanie, wsparcie ogniowe, zaopatrzenie na ostatniej mili, ewakuacja ofiar i CBRN, co czyni IDV Robotics jednym z czołowych dostawców dla światowego przemysłu obronnego. 11 września 2023 roku, wraz z uruchomieniem IDV Robotics, partnerstwo IDV z HORIBA MIRA rozpoczyna nowy rozdział funkcjonowania. Ta współpraca wykorzystuje dwie dekady unikatowej wiedzy HORIBA MIRA w sferze technologii pojazdów zdalnie sterowanych, zdalnie sterowanych i autonomicznych, płynnie łącząc się ze specjalistyczną wiedzą IDV w zakresie inżynierii pojazdów obronnych i terenowych. Nowo utworzona firma IDV Robotics odpowiada za innowacyjne, specyficzne technologie branżowe w swojej brytyjskiej siedzibie, zaspokajając stale zmieniające się wymagania brytyjskiego Ministerstwa Obrony i jego strategicznych sojuszników. Do najważniejszych osiągnięć technologicznych zalicza się szereg przełomowych osiągnięć, takich jak:

  • VIKING : wielozadaniowa platforma UGV o dużej mobilności;

  • MACE : zastrzeżony moduł autonomiczny firmy IDV Robotics, płynnie zintegrowany z szeroką gamą pojazdów wojskowych;

  • autonomia: liczne osiągnięcia w zdalnym sterowaniu, półautonomicznych i autonomicznych operacjach w trudnym terenie;

  • nawigacja GNSS : wysokie możliwości nawigacji nawet w środowiskach, w których nie można korzystać z GNSS;

  • zaawansowane rozpoznawanie terenu: nowoczesna identyfikacja obiektów i terenu, uzupełniona o wyznaczanie tras terenowych wyższego poziomu;

  • ujednolicona integracja ziemia-powietrze: całościowa kontrola, łącząca bezzałogowe statki powietrzne (UAV) i UGV w celu płynnej integracji RAS ziemia-powietrze.

Dzięki tej nowej strategii IDV Robotics potwierdza swoje zaangażowanie w sektor wysokich technologii oraz w dostarczanie najnowszych rozwiązań RAS, dopasowanych do dynamicznie się zmieniających potrzeb klientów wojskowych. Zarazem IDV Robotics podtrzymuje swoją pozycję specjalisty w sektorze brytyjskim, wzbogacając możliwości krajowe i sojusznicze, zachowując jednocześnie swoją siedzibę główną w szanowanym parku technologicznym MIRA, będącym centralnym punktem prac badawczo-rozwojowych i produkcyjnych.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent