16 czerwca ukazała się oficjalna informacja, że IDV (Iveco Defence Vehicles) podpisało umowę ramową ze Szwedzką Administracją ds. Materiałów Obronnych (FMV) na dostawę dla sił zbrojnych tego kraju dostawę do 3000 lekkich pojazdów. Początkowe zamówienie obejmie 400 aut.

W ramach tej umowy ramowej (FWA) IDV przekaże do 3000 lekkich samochodów wielozadaniowych LMPV typu MUV 4×4 (Military Utility Vehicle). Umowa ta obowiązuje przez cztery lata – od 2023 do 2027 roku- z opcją przedłużenia o dodatkowe pięć lat. MUV 4×4, wybrany jako model uznany za spełniający wymagania LMPV, jest dostępny w 12 różnych wariantach, w tym w wydaniach do transportu żołnierzy, medycznym, łączności, logistycznych i do przewozu psów. 12 różnych wersji LMPV można łatwo umieścić na platformie MUV, wszechstronnej i modułowej rodzinie aut opartych na zmilitaryzowanym Iveco Daily 4×4 z kilkoma kombinacjami pod względem dopuszczalnej masy całkowitej, podwozia, kabiny, silnika i układu napędowego. Pojazdy oferowane przez IDV zagwarantują wysoką mobilność oraz kompatybilność z paliwami wojskowymi,

MUV to specjalnie skonstruowany typ wojskowy, opracowany jako naturalny następca – uważanego za konia roboczego, lekkiego samochodu IDV, M40E15-WM, zgodnego ze standardami wojskowymi i NATO. Kompletacyjnie MUV znacznie korzysta również z synergii wynikłej z zastosowania licznych kluczowych cywilnych komponentów. Zaprojektowano go, aby sprostać szerokiemu spektrum wymagań operacyjnych użytkowników wojskowych. Przy masie całkowitej do 7 ton jest zbudowany tak, by oferować maksymalną ładowność do 4 ton. Silnik został specjalnie przygotowany do pracy w wymagających środowiskach, w tym w ekstremalnych temperaturach w zakresie od -32°C do +49°C, a także może pracować z paliwami NATO. Mobilność dodatkowo zwiększają stały napęd 4×4 z mechanizmami różnicowymi centralnym/przednim/tylnym z blokadą i skrzynią rozdzielczą wyposażoną w WOM oraz niezależne przednie zawieszenie z drążkiem skrętnym. Do tego dochodzi wyłącznie pojedyncze ogumienie. Powyższe zapewnia wysoką mobilność w terenie. Ponadto, dzięki maksymalizacji podobieństwa komponentów i produkcji w całej rodzinie MUV, zmniejszeniu ulega ślad logistyczny. Jednocześnie dochodzi do poprawy elastyczności poprzez wprowadzenie modułowych zabudów w celu zwiększenia przydatności MUV w różnych scenariuszach operacyjnych.

 Tekst :Jarosław Brach

 Zdjęcia: Producent