13 maja 2025 roku dział wojskowy koncernu IVECO – Iveco Defence Vehicles – IDV ogłosił, że w następstwie wygranego przetargu otrzymał od Dowództwa ds. Materiałów i IT – Materiel and IT Command (COMMIT) – holenderskiego Ministerstwa Obrony zamówienie na dostawę i późniejsze wsparcie eksploatacyjne 785 wojskowych ciężarówek logistycznych. Ciężarówki te zwiększą możliwości holenderskich sił zbrojnych i zostaną dostarczone w latach 2027–2029.

Zgodnie z warunkami umowy dostawy, IDV dostarczy wojskowe ciężarówki w układach napędowych 8×8 i 6×4 oraz w trzech wersjach: ciągnik siodłowy, pojazd ratunkowy – ewakuacyjny oraz hakowym systemem załadowczym – dokładnie zamówienie obejmuje łącznie 588 systemów nadwozi wymiennych – podwozi z systemami załadowczymi, 100 ciężkich ciągników siodłowo-balastowych oraz 97 tzw. pojazdów pomocy drogowej – czyli pojazdów ewakuacji i ratownictwa technicznego. Będa to wykonania zarówno z z kabinami chronionymi lub niechronionymi – opancerzonymi i nieopancerzonymi, charakteryzujące się wysoka mobilnością, zwrotnością i niezawodnością, zapewniającą jednolitość logistyczną na różnych platformach i w wielu innych państwach członkowskich UE. Do tego samochody otrzymają uzbrojenie służące do samoobrony. Dlatego nadzą się do stosowania w sytuacjach zagrożenia, z tym atakami ze strony dronów. Umowa obejmuje opcjonalną transzę dodatkowych 785 pojazdów oraz zintegrowane wsparcie logistyczne na okres co najmniej 15 lat. Tym samym holendersski MON nabywa dodatkowo części zamienne, narzędzia specjalistyczne, sprzęt testowy oraz dokumentację. W skład zamówienia wchodzi też niezbędny sprzęt wsparcia obsługowo-użytkowego. Dotyczy to m.in. opon typu run flat. Opony te pozwalają żołnierzom kontynuować jazdę w razie wypadku pomimo przebicia opony.

W ten sposób holenderskie siły zbrojne wzmacniają swoje wsparcie operacyjne i logistyczne. Oznacza to, że organizacja będzie dysponować wystarczającą przepustowością transportową (transport capacity) i jest taborowo zrównoważona. Nowa flota zapewni również większe możliwości transportu ciężkiego sprzętu, takiego jak czołgi Leopard 2A8.

To nowe zamówienie oznacza kolejny ważny kamień milowy w trwającym partnerstwie między IDV a holenderskim Ministerstwem Obrony, po udanym projekcie Manticore 12kN, który zaowocował zamówieniem 1283 pojazdów MTV (Multirole Tactical Vehicle). IDV potwierdza swoją pozycję zaufanego partnera holenderskich sił zbrojnych, potwierdzając swoją pozycję wiodącego producenta lądowych platform wojskowych w Europie. Claudio Catalano, CEO IDV, stwierdził: „Ta znacząca umowa jeszcze bardziej umacnia pozycję IDV jako kluczowego gracza w projektowaniu, produkcji i dostarczaniu pojazdów o wysokiej mobilności do zastosowań obronnych. Mając ponad 90 lat doświadczenia, zobowiązujemy się do kontynuowania wysiłków w celu zagwarantowania najwyższych standardów przeżywalności, wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa, aby spełnić zróżnicowane potrzeby holenderskich sił zbrojnych”.

Większość nowych pojazdów może być wykorzystywana w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Nadają się one do jazdy po drogach nieutwardzonych i w terenie. Duża część przyda się też w trakcie operacji desantowych i misji, w których nie ma dostępu do sprzętu pomostowego.

Nabyte pojazdy są przeznaczone do rozmieszczenia w ramach całego sektora obronnego – tzn. trafią do wszystkich rodzajów sił zbrojnych. .

Zakkup ten był konieczny, gdyż dotychczas eksploatowane ciężarówki osiągnęły już kres swojego okresu eksploatacji technicznej i ekonomicznej. Niemniej dostają drugie życie w ramach resortu obrony jako rezerwa strategiczna.

Zakup ciężarówek marki IVECO stanowi bardzo duży sukces włoskiego koncernu i zarazem znaczną porażkę wizerunkową Scanii, która po 1998 roku przejęła większość dostaw nowych kołowych środków przewozu dla holenderskich sił zbrojnych. Wówczas Szwedom udało się z roli głównego dostawcy wyrugować DAF-a, pełniącego tę rolę od lat 50. Co więcej, IVECO pomimo tego zwycięstwa ma silnego konkurenta w kwestii przyszłych dostaw nie wcale w odniesieniu do Scanii, a DAF-a, który w oparciu o wyroby Tatry – zmilitaryzowana cywilna seria Phoenix zapewne znowu mocno powalczy o ten rynek. Tym bardziej, że w ostatnich latach samej Tatrze udało się sprzedaż holenderskiego MON 7 sztuk typu Phoenix w trzech wersjach docelowych.

              Tekst: Jarosław Brach

              Zdjęcia: Producent