W 2019 roku IDV w ramach projektu „12kN & RCWS” podpisało umowę z holenderskim COMMIT na dostawę 1185 średnich opancerzonych pojazdów wielozadaniowych. Uroczystość przekazania pierwszego egzemplarza odbyła się 30 listopada 2023 roku na wystawie NEDS w Rotterdamie w obecności wiceadmirała Jana Willema Hartmana, Dowódcy Dowództwa Materiałowo-IT (COMMIT) oraz Krajowego Dyrektora ds. Uzbrojenia.
IDV, spółka należąca do Grupy Iveco, dostarczyła holenderskim siłom zbrojnym pierwszy pojazd o masie 12 kN. Dostawa tego pierwszego pojazdu stanowi ważny kamień milowy w konsolidacji strategicznego partnerstwa między holenderskim Ministerstwem Obrony i IDV, jeszcze bardziej podkreślając zaangażowanie firmy w odgrywanie ważnej roli w segmencie pojazdów wielozadaniowych do misji w zakresie obronności i bezpieczeństwa wewnętrznego.
MTV (Multirole Tactical Vehicle – Wielozadaniowy Pojazd Taktyczny) firmy IDV został zaprojektowany tak, aby łączyć wysoką mobilność taktyczną – dzielność terenową, optymalne osiągi w trakcie pokonywania bezdroży, wyjątkową modułowość, zaawansowane możliwości integracji systemów oraz wysoką ochronę załogi w połączeniu z relatywnie wysoką ładownością. Ten wysokowydajny pojazd dostępny w kilku konfiguracjach, takich jak wersja z twardym dachem, miękkim dachem, pick-up, transporter sanitarny, transport personelu i stanowisko dowodzenia, można skutecznie dostosować do potrzeb wszystkich użytkowników wojskowych, w tym formacji lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, piechoty morskiej i Żandarmerii Wojskowej.

Iveco Defence Vehicles to spółka należąca do Grupy Iveco. Specjalizuje się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań motoryzacyjnych i ochronnych, aby sprostać potrzebom klientów wojskowych na całym świecie. Produkuje specjalistyczne pojazdy logistyczne, zabezpieczone i opancerzone, spełniające szerokie spektrum zastosowań obronnych.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent