Od września 2022 roku dwie elektryczne ciężarówki Scania – zasilane w 100% energią odnawialną – pokonują trasę z San Isidro do Alicante i Murcji. Inicjatywa ta przewiduje ponad 450 kilometrów bezemisyjnej trasy między Puerto Lumbreras (region Murcja) a Benicarló (Wspólnota Walencji). Iberdrola rozpoczęła testowanie pierwszego projektu elektryfikacji Korytarza Śródziemnomorskiego, który prowadzi wraz z firmą transportowo-logistyczną Disfrimur oraz wraz ze szwedzkim producentem ciężkich pojazdów Scania i firmą specjalizującą się w energoelektronice Ingeteam, w celu przyspieszenia dekarbonizacji przewozów towarowych. Transport jest bowiem odpowiedzialny za 29% emisji w swoim sektorze, Dzięki temu działaniu osiągnięto znaczny postęp w różnych kamieniach milowych projektu, takich jak nabycie 27-tonowych, w 100% elektrycznych ciężarówek Scania oraz rozwój publicznej infrastruktury ładowania poprzez stacje wyposażone w ładowarki o bardzo dużej mocy do obsługi przejazdów międzymiastowych. W pierwszej kolejności zaadaptowano ultraszybką stację ładowania, którą Iberdrola posiada w Elche, hub ładowania dla pojazdów elektrycznych o największej mocy w Europie Południowej, który będzie miał specjalne miejsca dla ciężarówek na stacjach ładowania zlokalizowanych w okolicy: o mocy 400 kW na stacji paliw na 25 km autostrady A70 w kierunku Murcji i kolejne 200 kW w kierunku Alicante. W kwestii instalacji punktów ładowania w bazach logistycznych Disfrimur w San Isidro (Alicante) i Sangonera La Seca (Murcia), które będą otwarte do użytku publicznego, znajdują się one obecnie na ostatnim etapie procesu administracyjnego i zgodnie z prognozami rozpoczęły pierwszą fazę w ostatnim kwartale 2022 roku z dwiema ładowarkami o mocy do 180 kW na bazę. Później nastąpi rozszerzenie o urządzenia o mocy jednego megawata (1000 kW), które pozwolą na ładowanie samochodów ciężarowych z akumulatorami o pojemności 200-600 kWh w około 20-30 minut. Należy zauważyć, że system MCS (Megawatt Charging System) został niedawno oficjalnie uruchomiony z nowym, specyficznym złączem dla ciężarówek i autokarów. Światowy standard ma być w pełni gotowy w 2024 roku, a Ingeteam już pracuje nad wdrożeniem pierwszego urządzenia do ładowania zgodnego z nowym standardem o mocy 1,2 MW. Tego typu infrastruktura pozwoli na bardzo wysokie prędkości ładowania, niezbędne do elektryfikacji dalekobieżnego transportu osób i ładunków czy całodobowej dystrybucji towarów, co zrewolucjonizuje drogowy transport towarowy w krótkim i średnim okresie

Pierwsze bezemisyjne jazdy

We wrześniu 2022 roku Disfrimur oddał do użytku dwie 27-tonowe ciężarówki Scania, którymi pokona trasę z bazy logistycznej San Isidro do Alicante i Murcji. Auta te są zasilane w 100% energią odnawialną, co pozwoli na realizację usługi dystrybucji ostatniej mili do swoich klientów bez żadnych problemów. Dwie elektryczne ciężarówki mają akumulator o pojemności 300 kWh, na jednym ładowaniu pozwalający im przejechać 250 km.

Są to pierwsze kroki w kierunku stworzenia pierwszego w 100% elektrycznego śródziemnomorskiego korytarza dla ciężkiego transportu drogowego, który będzie przebiegał przez region Murcji i Wspólnotę Walencji. Oprócz stacji ładowania planowanych w centrach logistycznych Disfrimur, rozbudowie będzie towarzyszyć rozmieszczenie ładowarek na trasie i w innych baz logistycznych firmy transportowej, aby objąć całą trasę między Puerto Lumbreras (Region Murcji) a Benicarló (Castellón). W sumie ponad 450 kilometrów bezemisyjnych tras transportu towarowego z myślą o rozszerzeniu w nadchodzących latach projektu na pozostałe korytarze towarowe w kraju. Inicjatywa wymaga również rozwoju inteligentnej infrastruktury sieci elektroenergetycznej do obsługi tych ładowarek, gwarantującej maksymalną wydajność, którą zapewnia i-DE, spółka dystrybucyjna grupy Iberdrola.

Mobilność elektryczna i odzyskiwanie ekologiczne

Iberdrola wdraża plan zrównoważonej mobilności, z inwestycją w wysokości 150 milionów EUR, dzięki której w nadchodzących latach zintensyfikuje wdrażanie punktów ładowania pojazdów elektrycznych. W najbliższych latach inicjatywa ta przewiduje instalację blisko 150 000 punktów ładowania, zarówno w domach i firmach, jak i na drogach miejskich, w miastach i na głównych autostradach. Zaangażowanie we wdrażanie stacji o wysokiej wydajności zmaterializuje się w instalacji stacji ultraszybkich (ponad 350 kW), superszybkich (ponad 150 kW) i szybkich (50 kW).

Firma jest świadoma potrzeby promowania elektromobilności w Hiszpanii poprzez skoordynowane i skuteczne działania z głównymi zaangażowanymi agentami. W tym sensie firma zrealizowała już ponad 50 umów na wdrożenie infrastruktury z administracjami, instytucjami, firmami, stacjami paliw, dealerami i producentami pojazdów elektrycznych.

Przejście w kierunku zrównoważonego systemu transportowego

Celem Scanii jest wprowadzanie zmian w kierunku zrównoważonego systemu transportowego, zwiększanie rentowności klientów i tworzenie odpowiedzialnych firm. Wśród różnych rozwiązań podmiotu w zakresie dekarbonizacji transportu, elektryfikacja stanowi sprawdzoną opcję dystrybucji miejskiej i jest już rzeczywistością także na średnich i długich dystansach. Pojazdy elektryczne mają możliwość wykonywania transportu w 100% bezemisyjnego i oferują całkowicie bezgłośną pracę. Scania zobowiązała się (Science Based Targets) do zmniejszenia w 2025 roku emisji CO2 o 20% w pojazdach, które sprzedaje, w porównaniu z emisją CO2 w pojazdach sprzedanych w 2015 roku. Różne rozwiązania koncernu umożliwiają proponowanie zrównoważonej i wszechstronnej gamy o zerowej emisji.

 Tekst: Jarosław Brach

 Zdjęcia: Producent