Iberdrola i Disfrimur rozpoczynają testy dwóch elektrycznych Scanii pierwszego korytarza śródziemnomorskiego w zakresie transportu bezemisyjnego
Pierwsze bezemisyjne jazdy
We wrześniu 2022 roku Disfrimur oddał do użytku dwie 27-tonowe ciężarówki Scania, którymi pokona trasę z bazy logistycznej San Isidro do Alicante i Murcji. Auta te są zasilane w 100% energią odnawialną, co pozwoli na realizację usługi dystrybucji ostatniej mili do swoich klientów bez żadnych problemów. Dwie elektryczne ciężarówki mają akumulator o pojemności 300 kWh, na jednym ładowaniu pozwalający im przejechać 250 km.
Są to pierwsze kroki w kierunku stworzenia pierwszego w 100% elektrycznego śródziemnomorskiego korytarza dla ciężkiego transportu drogowego, który będzie przebiegał przez region Murcji i Wspólnotę Walencji. Oprócz stacji ładowania planowanych w centrach logistycznych Disfrimur, rozbudowie będzie towarzyszyć rozmieszczenie ładowarek na trasie i w innych baz logistycznych firmy transportowej, aby objąć całą trasę między Puerto Lumbreras (Region Murcji) a Benicarló (Castellón). W sumie ponad 450 kilometrów bezemisyjnych tras transportu towarowego z myślą o rozszerzeniu w nadchodzących latach projektu na pozostałe korytarze towarowe w kraju. Inicjatywa wymaga również rozwoju inteligentnej infrastruktury sieci elektroenergetycznej do obsługi tych ładowarek, gwarantującej maksymalną wydajność, którą zapewnia i-DE, spółka dystrybucyjna grupy Iberdrola.
Mobilność elektryczna i odzyskiwanie ekologiczne
Iberdrola wdraża plan zrównoważonej mobilności, z inwestycją w wysokości 150 milionów EUR, dzięki której w nadchodzących latach zintensyfikuje wdrażanie punktów ładowania pojazdów elektrycznych. W najbliższych latach inicjatywa ta przewiduje instalację blisko 150 000 punktów ładowania, zarówno w domach i firmach, jak i na drogach miejskich, w miastach i na głównych autostradach. Zaangażowanie we wdrażanie stacji o wysokiej wydajności zmaterializuje się w instalacji stacji ultraszybkich (ponad 350 kW), superszybkich (ponad 150 kW) i szybkich (50 kW).Firma jest świadoma potrzeby promowania elektromobilności w Hiszpanii poprzez skoordynowane i skuteczne działania z głównymi zaangażowanymi agentami. W tym sensie firma zrealizowała już ponad 50 umów na wdrożenie infrastruktury z administracjami, instytucjami, firmami, stacjami paliw, dealerami i producentami pojazdów elektrycznych.
Przejście w kierunku zrównoważonego systemu transportowego
Celem Scanii jest wprowadzanie zmian w kierunku zrównoważonego systemu transportowego, zwiększanie rentowności klientów i tworzenie odpowiedzialnych firm. Wśród różnych rozwiązań podmiotu w zakresie dekarbonizacji transportu, elektryfikacja stanowi sprawdzoną opcję dystrybucji miejskiej i jest już rzeczywistością także na średnich i długich dystansach. Pojazdy elektryczne mają możliwość wykonywania transportu w 100% bezemisyjnego i oferują całkowicie bezgłośną pracę. Scania zobowiązała się (Science Based Targets) do zmniejszenia w 2025 roku emisji CO2 o 20% w pojazdach, które sprzedaje, w porównaniu z emisją CO2 w pojazdach sprzedanych w 2015 roku. Różne rozwiązania koncernu umożliwiają proponowanie zrównoważonej i wszechstronnej gamy o zerowej emisji.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent