Nowość we flocie Huuskes: w pełni elektryczna ciężarówka chłodnia Mercedes-Benz eActros. Kompletny dostawca żywności i napojów będzie początkowo korzystał z tej ciężarówki na trasie z siedziby głównej w Enschede do lokalizacji w Beuningen. Harrie Reink, kierownik ds. logistyki w Huuskes: „Zaczynamy od jazdy blisko domu. Obecnie ciężarówka pokonuje codziennie około 150 kilometrów. Oznacza to, że działa na około połowie swojej pojemności. Zdobywamy doświadczenie w zakresie mobilności elektrycznej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami, stopniowo będziemy coraz intensywniej korzystać z eActrosa”.
Przy całkowitym naładowaniu w pełni elektryczny samochód dostawczy chłodnia eActros może przejechać do 300 kilometrów.
Daimler Truck Nederland i Baan Twente były bardzo zaangażowanymi partnerami, wnosząc między innymi pomysły dotyczące infrastruktury ładowania i szkoleń użytkowników dla kierowców.
Huuskes przewiduje wzrost wykorzystania pojazdów elektrycznych w nadchodzących latach.
Uruchomienie eActrosa to dla Huuskes logiczny krok. Reink „Nasza firma od lat aktywnie dąży do tego, aby nasza działalność była bardziej zrównoważona i chcemy przejść na mobilność elektryczną. Wolimy jednak robić interesy z producentem OEM o sprawdzonej reputacji w zakresie obsługi i jakości. Po porównaniu ofert różnych graczy wybraliśmy Mercedes-Benz. eActros jest tylko trochę dalej pod względem zasięgu i technologii i został w pełni opracowany jako ciężarówka elektryczna. Technologia chłodzenia też została przygotowana w ścisłej współpracy z Frigoblock, solidnym dostawcą w tej specjalizacji. Na przykład, istnieje teraz ciężarówka chłodnia, którą bez wysiłku można zintegrować z naszą codzienną rutyną”.
Szkolenie kierowców
Harrie Reink jest zadowolony ze ścisłej współpracy z Daimler Truck Nederland i Baan Twente. Wyjaśnia „Więc nie jest to typowy przypadek „Oto klucze i baw się nimi”. Od pierwszej chwili do dostawy – a nawet teraz – pracujemy razem. Na przykład Mercedes-Benz przedstawił pomysły dotyczące infrastruktury ładowania i przeprowadził nas przez wszystko, co się z tym wiąże. Nasi kierowcy przeszli także szkolenie w Daimler Truck Nederland, aby dowiedzieć się, jak optymalnie wykorzystać nową ciężarówkę. Dlatego natychmiast uruchomiliśmy nowego eActrosa. Rezultat: klienci nie zauważają żadnej różnicy, ale my, Huuskes, wykonujemy naszą pracę w nieco bardziej zrównoważony sposób”.
„To jest przyszłość”
Kierowcy, którzy spędzili kilka pierwszych dni z eActrosem, są bardzo entuzjastycznie nastawieni. Jednym z nich jest Michel Huiskes. Mówi „To prowadzi się o wiele przyjemniej i płynniej niż ciężarówka z silnikiem Diesla. Na przykład eActros reaguje bardzo bezpośrednio na pedał przyspieszenia i nie odczuwasz już żadnych wibracji silnika wysokoprężnego. Ponadto przełączanie za pomocą silnika elektrycznego nie jest już konieczne, a pojazd jest bardzo cichy. Wszystko to sprawia, że możemy wykonywać naszą pracę o wiele bardziej komfortowo. Oczywiście wymaga to również przyzwyczajenia, gdyż inni użytkownicy dróg słyszą, że nadjeżdżasz wolniej. Trzeba bardzo dobrze przewidywać i być czujnym – głównie teraz – ale mamy na to wystarczająco dużo energii. Jestem przekonany, że taka mobilność to po prostu przyszłość.”
Pionierskość
Huuskes rozwija swoje zrównoważone ambicje, inwestując w mobilność elektryczną. Dyrektor Rob Huuskes wyjaśnia: „Zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie dla naszej pracy. Znajduje to odzwierciedlenie między innymi w naszej ofercie odpowiedzialnej żywności i napojów. Nieruchomości też stają się bardziej zrównoważone: nasz najnowszy budynek jest całkowicie bezgazowy. Dlatego robimy kolejny ważny krok w dziedzinie mobilności. W przyszłości będziemy nadal inwestować w przejście z samochodów ciężarowych z silnikiem Diesla na w pełni elektryczne. W ten sposób przyczyniamy się do poprawy klimatu”.
Huuskes jest obecnie uważany za jednego z pionierów w dziedzinie mobilności elektrycznej. Richard Bos, Key Account Manager w Daimler Truck Netherlands, spodziewa się, że wkrótce dołączy wiele firm. Wyjaśnia „Ten dobry przykład z pewnością będzie naśladowany. Choćby dlatego, że nowe regulacje rządowe sprawią, że za 10 lat wjazd dieslem do centrum będzie praktycznie niemożliwy.”
O Huskes
Huuskes jest kompleksowym dostawcą, producentem i partnerem merytorycznym w zakresie żywności i napojów dla służby zdrowia i cateringu firmowego. Pod hasłem „Przyczynianie się do zdrowia, szczęścia i powrotu do zdrowia z miłością do dobrego jedzenia i picia” firma od 1956 roku dostarcza klientom smaczną, zdrową i zrównoważoną żywność. Huuskes zatrudnia obecnie około 1000 pracowników w różnych branżach. Siedziba główna, magazyn DKW i centrum logistyczne znajdują się w Enschede. Istnieją również oddziały w Beuningen, Nijkerk, Winschoten i Oldenzaal. Jak wspomniano, eActros pokonuj codzienną trasę w pobliżu siedziby głównej w Enschede. Oczekuje się, że w nadchodzących latach firma będzie przechodzić na mobilność elektryczną na coraz większej liczbie tras.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent