Dyskont niespożywczy Action zrobił pierwszy krok w kierunku elektryfikacji logistyki swoich sklepów. W centrum dystrybucyjnym w Echt (Limburgia) oficjalnie oddano do użytku dwa pierwsze ciągniki Volvo FM Electric. Później trzeci ruszy z Action-DC w Biblis w Niemczech.

Ciągniki FM Electric służą do zaopatrywania okolicznych sklepów. Ciężarówki te są częścią pilotażu ukierunkowanego na zdobycie praktycznego doświadczenia i sprawdzenie wpływu na logistykę. Dziennie jest zaopatrywanych maksymalnie sześć do dziewięciu sklepów, co podzielono na kilka jazd. Samochody, skonfigurowane i dostarczone przez autoryzowanego dealera Volvo Trucks – firmę LVS Trucks, są wyposażone w akumulatory o pojemności 540 kWh i mają zasięg do 300 kilometrów. Kierowcy przeszli obszerne szkolenia produktowe prowadzone przez Volvo Trucks.

Panele słoneczne na przyczepach

Oprócz wykorzystania tych ciągników napędzanych elektrycznie, Action uruchomiło pilotaż z tak zwanymi panelami słonecznymi SolarOnTop na trzech naczepach piętrowych. Dzięki takiej naczepie da się zredukować emisję CO2 o nawet 4 tony i to przy użyciu zwykłych ciężarówek z silnikiem Diesla. Podjęto już też kilka innych inicjatyw w ramach uczynienia transportu bardziej zrównoważonym. W Holandii niedawno zakończono pilotaż z biodieslem HVO100, dzięki któremu możliwa stala się redukcja emisji CO2 do 90%. Częściowo na podstawie różnych programów pilotażowych Action spodziewa się, że w tym roku podejmie decyzję o dalszym zwiększaniu skali zrównoważonych rozwiązań transportowych.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent