Grupa Mandemakers przygotowuje się do wprowadzenia stref zeroemisyjnych, które będą obowiązywać w centrach holenderskich miast od 2025 roku. Wydarzenie w fabryce w Niemczech potwierdziło wybór tej innowacji. Już w pierwszych miesiącach od uruchomienia zasięg eActrosa 300 okazał się większy niż wskazane przez fabrykę 300 kilometrów.

Mercedes-Benz eActros 300 został oddany do użytku przez Grupę De Mandemakers. Ta w pełni elektryczna ciężarówka skrzyniowa służy do dostarczania produktów kuchennych, mebli i artykułów sanitarnych do konsumentów w centrach miast Amsterdam, Rotterdam, Haga i Utrecht. Grupa Mandemakers antycypuje zatem strefy zerowej emisji, które od 2025 roku zaczną obowiązywać w centrach tych miast. Kierownik ds. transportu Marcel van Veldhoven mówi: „Jeśli chcesz lepszego świata, musisz odważyć się zostać pionierem”.
W nadchodzących latach ciężarówki z silnikiem Diesla będą stopniowo znikać z centrów miast w Holandii. Przepisy stanowią między innymi, że od 2025 roku wszystkie nowo zakupione ciężarówki muszą działać bezemisyjnie. Ta zmiana była jednym z powodów, dla których De Mandemakers Group zdecydowała się na zakup podwozia eActros 300. Marcel van Veldhoven wskazuje „Transport naszych produktów jest i pozostaje naszą pracą. Dbamy o wszystko, od sprzedaży po obsługę posprzedażną i wszystko pomiędzy. Duża część naszej floty już wkrótce będzie musiała być elektryczna, bo nasi klienci też mieszkają w centrum miasta. Nie chcemy czekać ze zmianami, aż prawo je wymusi, ale już inwestujemy w czystszy świat. Zaczęliśmy więc rozglądać się za elektryczną ciężarówką skrzyniową do tego zadania”.
Na początku sceptyczny.
Mercedes-Benz Trucks od wielu lat jest głównym dostawcą zarówno podwozi, jak i ciągników siodłowych dla grupy De Mandemakers. Richard Bos, kierownik ds. kluczowych klientów w Daimler Truck, ocenia”Firma Mandemakers wykorzystuje podwozia do pracy w centrach miast ze względu na ich zwrotność. Dlatego zaprosiliśmy Marcela van Veldhovena do wypróbowania eActrosa 300 i jazdy podczas specjalnego wydarzenia w naszej fabryce w Wörth w Niemczech i wokół niej”. Van Veldhoven wyjaśnia to „Na początku byliśmy sceptyczni. Ten elektryczny wariant musi konkurować z produktem rozwijanym od ponad 100 lat: silnikiem wysokoprężnym. Jednak już pierwsze kilometry z eActrosem były więcej niż przekonujące. Na tym jeździ się bardzo wygodnie. Zawsze masz do dyspozycji dużą siłę uciągu, a pojazd wykonuje swoją pracę bardzo cicho”.
Więcej niż specyfikacje fabryczne.
Po wydarzeniu i 2 tygodniach jazdy próbnej eActrosem grupa De Mandemakers zdecydowała się zostać jednym z pierwszych sprzedawców detalicznych jako pionierów elektrycznego transportu towarowego: eActros 300 został zamówiony i dostarczony na początku września. „Według specyfikacji producenta zasięg na pełnym akumulatorze wynosi 300 kilometrów. Teraz, po zaledwie 2 miesiącach, ciężarówka pokonuje tyle samo kilometrów, co ciężarówki z silnikiem Diesla: dziennie około 320–360 kilometrów. Na razie zakupiliśmy mobilną ładowarkę i używamy jej do ładowania ciężarówki w nocy. Kierowcy, którzy nią jeździli, są zachwyceni sposobem jej prowadzenia. „Po dniu pracy wracam do domu o wiele bardziej zrelaksowany” i „Daj mi taki codziennie” – słyszę w odpowiedzi. A przy tym są kolegami, w których, że tak powiem, w żyłach płynie diesel!” – śmieje się Van Veldhoven.
Wytyczne dotyczące wdrożenia.
Uruchomienie podwozia eActros 300 to nowy, znaczący krok w i tak już imponującej współpracy pomiędzy De Mandemakers Group i Mercedes-Benz Trucks. Van Veldhoven: „Nasze ciężarówki, zarówno pod zabudowę, jak i ciągniki siodłowe, od dziesięcioleci pochodzą niemal wyłącznie od Mercedes-Benz. Wizerunek marki doskonale współgra z naszym. Zużycie oleju napędowego od lat jest niskie w porównaniu do konkurencji. Ponadto doceniamy markę za wiele nowości. Pod względem bezpieczeństwa i komfortu dla naszych dostawców, ale teraz także z napędem elektrycznym. Obsługa jest zawsze na wysokim poziomie. Na przykład zarówno importer, jak i nasz dealer Van Mossel prowadzą nas teraz przez cały proces wdrażania tej ważnej zmiany”.
O Grupie Mandemakers.
Grupa Mandemakers jest największym w Holandii sprzedawcą detalicznym artykułów kuchennych, mebli i urządzeń sanitarnych. Dzięki dobrze znanym formułom mieszkaniowym, takim jak Brugman kuchnie i łazienki, Keukenkampioen i Piet Klerkx, jeden lub więcej sklepów tej organizacji można znaleźć na każdym bulwarze meblowym. Dzięki spółkom operacyjnym De Badenman, De Keukenman i De Meubelman grupa De Mandemakers każdego dnia zajmuje się obsługą klienta po sprzedaży. Wszystko odbywa się we własnym zakresie: od pomiaru i realizacji zamówienia, magazynu i transportu, po montaż i obsługę klienta. Grupa Mandemakers lubi brać odpowiedzialność i jest zaangażowana w życie oraz satysfakcję z pracy dla wszystkich współpracowników. Van Veldhoven dodaje „Możemy to osiągnąć jedynie poprzez ciągłe uczenie się i wspólne zmiany”. Te wysokie ambicje ilustruje eActros, podobnie jak instalacja aż 7500 paneli słonecznych w siedzibie firmy w Waalwijk.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent