HEULIEZ, marka autobusów miejskich Grupy Iveco została wybrana przez Régie des Transports Métropolitains (RTM, operatora transportu publicznego w Marsylii) na dostawę 200 autobusów elektrycznych na podstawie kontraktu o wartości 125 milionów euro.

To znaczące zamówienie stanowi ważny krok naprzód w zakrojonej na szeroką skalę elektryfikacji sieci transportu publicznego w Marsylii. Dzięki temu do 2027 roku ponad jedna trzecia floty RTM stanie się w 100% elektryczna, co znacząco przyczyni się do osiągnięcia celów miasta w zakresie transformacji energetycznej. Wybrane przez RTM autobusy nowej generacji GX 337 ELEC HEULIEZ będą wyposażone w relingi dachowe, które umożliwią ich ładowanie za pomocą opuszczanego pantografu w zajezdni lub szybko w trakcie kursu, oferując elastyczne i wydajne rozwiązanie dla potrzeb transportu publicznego miasta. Pierwsza dostawa 35 sztuk przewidywana jest do końca 2024 rok., a dostawę pozostałych pojazdów zaplanowano na rok 2027.

Domenico Nucera, prezes jednostki biznesowej autobusów w Grupie Iveco, skomentował: „Jesteśmy naprawdę dumni, że Marsylia wybrała nas na partnera w swoim ambitnym projekcie elektryfikacji i nie możemy się doczekać, aby wesprzeć miasto w jego drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości. Ten znaczny kontrakt podkreśla skuteczność naszych rozwiązań w zakresie mobilności elektrycznej w zaspokajaniu potrzeb operatorów transportu publicznego w całej Europie w zakresie dekarbonizacji”.

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent