Wypożyczalnia żurawi Herms dodała do swojej floty Volvo FMX 460 8×4 tridem. Ciężarówka ta jest wyposażona w żuraw Tadano HK 70 i służy do podnoszenia w budownictwie. Herms wybrał ten samochód, gdyż Volvo Trucks mogło dostarczyć idealne podwozie dla żądanego żurawia. Dobra zwrotność i rozkład masy na osie były ważnymi powodami wyboru tego auta. A dostarczył je dealer Volvo Trucks – Harbers Trucks Apeldoorn.
Herms zapewnia transport, roboty ziemne oraz wynajem żurawi, kontenerów i płyt drogowych. Współwłaściciel Marcel Herms mówi „Mieliśmy już żuraw samochodowy i chcieliśmy dodać kolejny. Ponieważ w budownictwie wykonujemy coraz cięższe prace związane z podnoszeniem, do naszej floty żurawi chcieliśmy teraz dodać żuraw Tadano HK 70. Następnie zaczęliśmy szukać ciężarówki, która byłaby odpowiednia dla tego żurawia”.
Kompaktowy i zwrotny pojazd
Wybór padł na tridem Volvo FMX . „Szukaliśmy pojazdu, który byłby jak najbardziej kompaktowy i miał mały promień skrętu. Używamy żurawia do wszelkiego rodzaju prac dźwigowych. Pomyśl o podniesieniu podłóg, zaślepkach na zawiasy i zainstalowaniu lukarn. Odwiedzamy zarówno nowe place budowy, jak i tereny mieszkalne, gdzie kierowca czasami musi sporo się nakręcić i zawracać. Porównaliśmy różne opcje. Wybór padł na Volvo FMX tridem, bo Volvo mogło dostarczyć idealne podwozie dla 70-tonowego żurawia. Układ osi tridem zapewnia najbardziej właściwy rozkład masy na osie, również w połączeniu z 10-tonową osią przednią. Ponadto ten układ osi, obejmujący też kierowaną oś wleczoną, zapewnia zwrotność pojazdu”.
Dostosowywanie
Volvo FMX tridem, z tylnym napędowym tandemem i osią ostatnią skręcaną przeciwbieżnie, zostało określone w ścisłych konsultacjach między Herms, Harbers Trucks i Tadano. „Ta ciężarówka ma niską kabinę sypialną z obniżonym dachem, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca dla żurawia. W oparciu o specyfikacje techniczne Harbers Trucks dokonał niezbędnych zmian w podwoziu Volvo FMX. Pomyśl o przesunięciu zbiorników powietrza, osuszacza powietrza i tłumika. Przednia i tylna oś są także wyposażone w stabilizatory. Następnie Tadano zbudował żuraw. Proces przebiegł bardzo dobrze, a wzajemna komunikacja również była doskonała. Na nasze żądanie dostarczono prawdziwą personalizację. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego. Kierowca uważa, że to bardzo wygodny pojazd i jest z niego bardzo zadowolony”.
Największy żuraw samochodowy na rynku
Dzięki wprowadzeniu do eksploatacji Volvo FMX z żurawiem HK 70, Herms może jeszcze lepiej służyć klientom. „Obecnie jest to największy żuraw, jaki można jeszcze zamontować na ciężarówce. Nasza flota żurawi składa się obecnie z około 30 żurawi o udźwigu od 40 do 200 ton i zasięgu do 60 metrów. Dzięki naszej flocie żurawi możemy wykonywać najczęstsze czynności związane z podnoszeniem”.
O Hermansie
Firma Herms została założona w 1876 roku i obecnie posiada oddziały w Epe, Amersfoort, Doetinchem i Neede. Dostarcza szeroką gamę produktów i usług. Specjalizuje się między innymi w robotach ziemnych, wyburzeniowych, transporcie, wynajmie żurawi, wywozie odpadów oraz handlu piaskiem i żwirem.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent