HAM kontynuuje rozbudowę i odnawianie swojej floty: HAM Group i HAM Transport nabyły 50 nowych ciągników Volvo zasilanych LNG. Jest to model FH z silnikami o mocy 460 KM i 500 KM i ze zbiornikami odpowiednio 205 i 225 kg, wyposażonymi w najnowocześniejsze elementy bezpieczeństwa wspomagające jazdę. Dostarczono już pierwszych 25 jednostek, a pozostałe dołączą do floty HAM w 2024 roku.

Transportes HAM, pierwsza europejska firma, która zdecydowała się na skroplony gaz ziemny jako paliwo do pojazdów, jest liderem w branży transportu drogowego produktów kriogenicznych i łatwopalnych, oferując usługi oparte na najwyższych wymaganiach i gwarantując najwyższy poziom wydajności i bezpieczeństwa. Jej flota pozostaje zgodna ze wszystkimi przepisami i jest stale odnawiana, obejmując bezpieczniejsze i wydajniejsze pojazdy, prowadzone przez profesjonalistów, którzy biorą udział w corocznych kursach nauki jazdy, pomagających zmniejszyć liczbę wypadków, wysokie zużycie paliwa i wysoką emisję gazów cieplarnianych. W odpowiedzi na tę politykę firmy Grupo HAM i Transportes HAM nabyły te 50 jednostek taboru w Volvo Trucks, ponieważ ich wydajność, innowacyjność i jakość są zgodne z wartościami i celami grupy.
Víctor Banderas, dyrektor ds. transportu i bezpieczeństwa Grupo HAM, stwierdził, że „W Grupo HAM i Transportes HAM od ponad 30 lat jesteśmy zaangażowani w zrównoważoną mobilność, dysponując dużą flotą pojazdów LNG, co stanowi prawdziwą, bezpieczną i czystą alternatywę, która łagodzi efekt cieplarniany na środowisko, redukując emisję zanieczyszczeń w porównaniu z paliwami kopalnymi. Skroplony gaz ziemny zmniejsza emisję CO2 o 20%, podtlenków azotu o 35% i cząstek stałych o 95%; co prowadzi do wyższej jakości powietrza”. Daniel Saiz, dyrektor handlowy i marketing Volvo Trucks Spain, wskazał zaś „Zawarcie umowy na dostawę tych 50 samochodów ciężarowych LNG z firmą HAM odzwierciedla nasze ciągłe zaangażowanie Volvo w zrównoważone rozwiązania transportowe oraz zaspokajanie potrzeb naszych klientów. Jesteśmy przekonani, że te jednostki wygenerują niezwykle pozytywny wpływ na efektywność operacyjną i rentowność obu spółek.”
Specyfikacja
Te ciężarówki zasilane LNG oferują takie same osiągi i właściwości jezdne jak ich odpowiedniki z silnikiem Diesla. Można je stosować w ciężkim transporcie regionalnym i dalekobieżnym. Dzięki nowemu zbiornikowi o pojemności 225 kg i nowemu silnikowi o mocy 500 KM autonomia wzrasta o 10–14%. Poza tym, aby zmaksymalizować zasięg, zbiorniki napełnia się LNG, przechowywanym pod ciśnieniem 4–10 barów i w temperaturze od -140 do -125°C.
Dzięki rozwiązaniu technicznemu opracowanemu przez Volvo Trucks dla ciężarówek zasilanych skroplonym gazem ziemnym, Volvo wykorzystuje „cykl diesla”, aby uzyskać większą wydajność.

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent