Rodzinna firma H. Hardeman Veenendaal zaczęła używać Volvo FH Electric do neutralnego pod względem emisji CO2 transportu materiałów budowlanych. Jest to pierwsza ciężarówka Volvo firmy w ciągu pięćdziesięciu lat jej istnienia.

Pierwsza ciężarówka Volvo H. Hardemana Veenendaala jest pojazdem elektrycznym.

Aby kontynuować prace budowlane, H. Hardeman Veenendaal zakupił Volvo FH Electric . Przedsiębiorstwo działające w kraju i za granicą ma zależne podmioty budowlane zajmujące się budownictwem systemowym oraz branżę handlową różnymi wyrobami budowlanymi i stalowymi. Ciągnik 4×2 z sześcioma akumulatorami i zasięgiem około 300 kilometrów dostarczył dealer Harbers Trucks, a pojazd ten służy m.in. do transportu płyt warstwowych.

Pierwsza ciężarówka marki Volvo jest elektryczna

Jest to pierwszy samochód Volvo we flocie ciężarówek rirmy liczącej ponad 35 pojazdów, wyposażony we wszystkie możliwe pakiety bezpieczeństwa, jakie Volvo ma do zaoferowania. „To bardzo kompletna ciężarówka, dzięki której z dużą pewnością wysyłamy naszych kierowców bezpiecznie na drogę ” – mówi Harm Hardeman, współwłaściciel Hardeman BV, i dodaje „Jakość i innowacyjność są w naszej firmie najważniejsze i jest to zgodne z podstawowymi wartościami Volvo Trucks. Zrównoważony rozwój stanowi ważny temat naszej pracy, a transport neutralny pod względem emisji CO2 odgrywa coraz bardziej kluczową rolę. Jednak w szczególności emisje azotu są istotnym problemem w sektorze budowlanym. W związku ze zniesieniem tzw. zwolnienia budowlanego, w obliczeniach należy uwzględnić cały azot uwalniany w trakcie procesów budowlanych – w tym także czasową emisję z transportu wokół inwestycji. Dlatego zaczęliśmy szukać ciężarówki spełniającej te wymagania. FH Electric był dla nas najlepszą opcją”.

Wgląd w czasie rzeczywistym w dane dotyczące jazdy i statusu ciężarówki

Ponieważ FH Electric jest standardowo połączone z różnymi usługami Volvo Connect, Hardeman w czasie rzeczywistym ma wgląd w dane dotyczące jazdy i stan ciężarówki, takie jak pojemność akumulatora i pozostały zasięg. „Możemy zobaczyć, jak ludzie jeżdżą, a w raportach widzimy osiągi ciężarówki i efektywność kierowcy. W ten sposób możemy szybko zidentyfikować i monitorować obszary wymagające poprawy. Po drodze kierowca otrzymuje na pokładzie wskazówki, jak jechać tak efektywnie, jak to możliwe” – mówi Hardeman.

Usługa Range&Route umożliwia symulację trasy FH Electric i zdefiniowanie ważnych czynników wpływających na zasięg, takich jak dodatkowy pobór energii i masa ładunku. Usługa ta zapewnia następnie prognozę zasięgu pojazdu ciężarowego i zużycia energii. Można dodawać punkty na trasie, w razie potrzeby planować przystanki na ładowanie, a trasę można przesłać bezpośrednio do systemu nawigacji. Hardeman „W naszej macierzystej bazie posiadamy własną stację ładowania i układamy trasy w taki sposób, aby można było tam ładować.”

O H. Hardeman Veenendaal

Rodzinna firma H. Hardeman Veenendaal istnieje od 1973 roku i przez ostatnie 50 lat rozrosła się, stając się z jednej strony producentem systemów np. hal przemysłowych i biur, a z drugiej dostawcą szerokiej gamy asortymentu wyrobów stalowych, materiałów galwanicznych, materiałów budowlanych oraz materiałów do ogrodów i podwórek. Początkowo głównie w sektorze rolniczym, ale wkrótce także w przemyśle i budownictwie. W ostatnich latach dostawy realizowane były też do osób prywatnych. Firma sama produkuje dużą część tych wyrobów w fabrykach w Veenendaal.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent