Zmiany klimatyczne przyspieszają potrzebę przejścia na elektryfikację, a przyszłe regulacje dotyczące emisji CO2 dotyczące transportu ładunków i dostępu do miast drastycznie zmieniają ekosystem logistyczny. Klienci biznesowi już teraz borykają się z rosnącą presją związaną z kosztami użytkowania, potrzebą bezpieczniejszej elektryfikacji i pojazdów w pełni połączonych z ich działalnością.·Do 2030 roku europejski rynek zelektryfikowanych aut dostawczych potroi się, co stwarza ogromne możliwości dla zupełnie nowej oferty tych samochodów, szczególnie skierowanej do dynamicznie rozwijających się firm zajmujących się handlem elektronicznym i wynajmem.·

Grupa Renault, Grupa Volvo i CMA CGM łączą siły, aby być pionierami i liderem na tym nowym rynku dzięki całkowicie nowej generacji w pełni elektrycznych aut dostawczych i powiązanych usług. Problemy graczy logistycznych zostaną rozwiązane dzięki lepszym i bezpiecznym rozwiązaniom na pokładzie nowej platformy pojazdów definiowanych programowo oraz szerokiemu ekosystemowi niestandardowych rozwiązań. Grupy Renault i Volvo Group podpisują wiążące umowy w sprawie uruchomienia nowej spółki, w której początkowo będą posiadać odpowiednio 50-50 udziałów w kapitale zakładowym i w ciągu najbliższych trzech lat planują zainwestować po 300 milionów EUR każdy. CMA CGM Group podpisuje niewiążący list intencyjny z Grupą Renault i Volvo Group w sprawie przyłączenia się do nowej spółki, inwestując 120 milionów EUR za pośrednictwem PULSE – funduszu energetycznego, którego celem jest przyspieszenie dekarbonizacji sektorów transportu i logistyki. Utworzenie nowej spółki spodziewane jest na początku 2024 roku i pozostaje uzależnione od zakończenia wszystkich procesów zatwierdzania przez organy regulacyjne. Planuje się, że przyszła spółka będzie działać pod własną tożsamością korporacyjną i będzie miała siedzibę we Francji.

rupy Renault i Volvo Group łączą siły, aby sprostać rosnącym potrzebom niskoemisyjnej i wydajnej logistyki, tworząc nową spółkę zarządzającą rozwojem całkowicie nowej generacji zelektryfikowanych aut dostawczych. Obie grupy nie mogą się doczekać dołączenia CMA CGM do nowej firmy  Renault i Volvo będą w dalszym ciągu poszukiwać dodatkowych partnerów inwestycyjnych i biznesowych. Nowa firma wprowadzi na rynek zupełnie nową rodzinę pojazdów w pełni elektrycznych i definiowanych programowo. Rozpoczęcie produkcji zaplanowan na rok 2026.

Modułowość i bezpieczeństwo
Pojazdy zostaną zbudowane na nowej, w pełni elektrycznej platformie przechodniej LCV, która zapewni wysoką modułowość dla różnych typów nadwozi przy niskich kosztach i przełomie w zakresie wymogów bezpieczeństwa.

Niezrównana wydajność i zakres usług dzięki wysokiej łączności.
Przyjmując nową architekturę pojazdu definiowanego programowo, pojazd taki będzie wyposażony w niespotykane wcześniej możliwości monitorowania działań dostawczych i wydajności biznesowej użytkowników, zmniejszając globalny koszt użytkowania dla graczy logistycznych o 30%. Połączone usługi możliwe dzięki technologii pojazdów definiowanej programowo zapewnią klientom aktualne pojazdy przez całe życie. Sam van będzie oferował wyjątkową kompaktowość w zakresie mobilności miejskiej, wysoką wszechstronność w przypadku rozwiązań szytych na miarę, różne pojemności akumulatorów z niespotykaną dotąd funkcją 800 V w przypadku aut dostawczych.

Stworzenie animatora rynku: zwinność nowej firmy połączona z solidnym biznes planem i wiedzą trzech graczy
Nowa firma będzie w pełni niezależna, łącząc zwinność start-upu z silnym kręgosłupem wiodących w branży partnerów. Celem Renault Group i Volvo Group jest dzielenie się inwestycjami w badania i rozwój oraz wykorzystanie w nowo planowanej spółce.istniejącego know-how, usług i zasięgu przemysłowego Dzięki inteligentnej alokacji kapitału za pośrednictwem każdej ze stron nowa firma będzie oparta na solidnym i wydajnym modelu biznesowym.

Jako jeden z innowacyjnych liderów w sferez pojazdów elektrycznych, Grupa Renault wniesie wiedzę, jak opracować i wyprodukować na dużą skalę platformę elektryczną, która zostanie zastosowana w jej pierwszej architekturze pojazdów definiowanych programowo, oferując bezprecedensowe doświadczenie w łączeniu w otwartym kodzie źródłowym pojazdu do logistycznego środowiska biznesowego. Volvo Group to zaś jeden z światowych liderów w branży samochodów ciężarowych z silną bazą klientów składających się z profesjonalnych firm logistycznych, globalną siecią serwisową oraz szerokim doświadczeniem w zakresie usług zapewniających dyspozycyjność i produktywność. Usługi takie, w połączeniu z innowacyjną platformą pojazdową, przyczynią się do stworzenia pełnego rozwiązania dla dekarbonizowanej logistyki miejskiej.

Jako globalny gracz we wszystkich segmentach łańcucha dostaw, CMA CGM będzie wspierać nową firmę w budowaniu odpowiednich rozwiązań, które będą w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby uczestników łańcucha dostaw i transportu, w oparciu o kompleksowe i wydajne rozwiązania. CMA CGM wniesie także swoje know-how światowego gracza logistycznego, udoskonalając rozwiązania i oferty B2B, które zaspokoją potrzeby wszystkich graczy logistycznych.

Martin Lundstedt, prezes i dyrektor generalny Volvo Group, stwierdził „Jesteśmy podekscytowani możliwością wykonania kolejnego kroku w naszej podróży w kierunku zrównoważonych rozwiązań transportowych poprzez planowane utworzenie nowej firmy. Volvo Group pragnie w dalszym ciągu oferować swoim klientom kompletne rozwiązania transportowe, które pomogą im w dekarbonizacji łańcuchów wartości. Widzimy rosnące zapotrzebowanie na czysty, wydajny i bezpieczny transport miejski. Partnerstwo i współpraca są kluczem do osiągnięcia tego celu”. Luca de Meo, dyrektor generalny Grupy Renault, wskazał „Elektryfikacja i cyfryzacja torują drogę rewolucji na rynku lekkich pojazdów dostawczych. Grupa Renault zamierza być liderem tej transformacji, zapewniając jednocześnie solidne i efektywne tworzenie wartości. Dzisiaj jesteśmy bardzo dumni, że możemy wyruszyć w tę podróż z Volvo Group, aby dostarczać najlepsze rozwiązania naszym klientom zajmującym się profesjonalną logistyką. Z niecierpliwością czekamy też na dołączenie do firmy CMA CGM. Nowa firma to niezrównane połączenie uzupełniających się aktywów 3 mistrzów: wiodącego producenta ciężarówek, eksperta w zakresie usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb, lidera globalnych łańcuchów dostaw oraz europejskiego pioniera pojazdów elektrycznych i lidera aut dostawczych. Mamy wszystkie składniki, aby stworzyć coś naprawdę wyjątkowego”. Rodolphe Saadé, prezes i dyrektor generalny grupy CMA CGM, dodał zaś „Jako lider transportu i logistyki, Grupa CMA CGM z dumą łączy siły z głównym europejskim producentem samochodów i wiodącym światowym producentem ciężarówek, Grupą Renault i Grupą Volvo, aby stworzyć nową firmę produkującą elektryczne auta dostawcze. Jest to kompleksowe i innowacyjne partnerstwo: nie tylko inwestujemy w ten projekt, ale także wniesiemy naszą wiedzę i doświadczenie, aby zapewnić logistykę przychodzącą i wychodzącą, a niektóre z tych pojazdów mogłyby ostatecznie zostać wykorzystane do dekarbonizacji naszej floty. Dzięki tej nowej inwestycji naszego funduszu Pulse Fund w mobilność elektryczną realizujemy nasze zobowiązanie do przyspieszenia dekarbonizacji naszej działalności i naszego sektora”.

Rozpoczęcie działalności spółki joint venture zaplanowano na początek 2024 roku, w zależności od zakończenia wszystkich procesów zatwierdzania przez organy regulacyjne. Późniejsze wejście CMA CGM do spółki jest również uzależnione od zakończenia procesu uzyskania zgody organów regulacyjnych. Projekt ten został złożony w odpowiedzi na zaproszenie do składania projektów „Francja 2030”, zgodnie z celami innowacji i elektryfikacji. Planuje się, że przyszła spółka będzie działać pod własną tożsamością korporacyjną i będzie miała siedzibę we Francji Grupa Volvo w swoim obszarze biznesowym Renault Trucks i Grupa Renault współpracuje ze sobą w zakresie lekkich pojazdów użytkowych od ponad 35 lat, czego wyrazem jest dystrybucja pojazdów użytkowych Renault Master i Trafic w obu sieciach. Przy czym Grupa Volvo i Grupa Renault pozostaną konkurentami we wszystkich pozostałych obszarach.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent