Gospodarka Renault Trucks o obiegu zamkniętym: osiągnięcia i perspektywy
Minęło już sześć lat, odkąd Renault Trucks podjęło ambitne zobowiązanie na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, mając dwa główne cele: zagwarantować jakość i zrównoważony rozwój swoich ciężarówek oraz zobowiązać się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Nadszedł czas, aby dokonać przeglądu osiągnięć i spojrzeć w przyszłość z odnowionymi ambicjami.
Zasada 3 R stanowiąca podstawę bardziej cnotliwej gospodarki
Innowacja nie musi być równoznaczna z nowością. Innowacyjność polega dziś przede wszystkim na projektowaniu inteligentnych, skutecznych i zrównoważonych rozwiązań, które chronią zasoby naturalne i minimalizują nasz wpływ. Efektem tej innowacji jest podejście o obiegu zamkniętym opracowane przez Renault Trucks, opierające się na trzech filarach.
Regeneracja : Pojazdy, które były intensywnie użytkowane przez trzy lub cztery lata, są regenerowane w jednej z fabryk używanych samochodów ciężarowych marki i aktualizowane do najnowszego oprogramowania. Następnie wracają do właściciela i albo wracają na drogę na kolejne trzy lata służby, albo są odsprzedawane. Dzięki temu te zregenerowane ciężarówki będą maksymalnie wykorzystywane i pozostaną w pełni sprawne przez ponad milion kilometrów.
Zmiana przeznaczenia : Używane ciężarówki Renault są przekształcane zgodnie z rygorystycznymi procesami przemysłowymi, a następnie ponownie wykorzystywane. W Fabryce Używanych Samochodów Ciężarowych – warsztacie specjalizującym się w konwersji używanych ciężarówek i zlokalizowanym na terenie przemysłowym Bourg-en-Bresse – ciągniki dalekobieżne stają się podwoziami lub wariantami do zaopatrzenia placów budowy. Podobnie u dealerów niektóre pojazdy mogą zostać zmodernizowane w celu dostosowania ich do biopaliwa B100.
Zwrot : polega na odzyskiwaniu części, które można poddać renowacji, a następnie ponownie wprowadzić do obiegu posprzedażnego. Obecnie w zakładzie producenta w Limoges przeprowadzane są operacje regeneracji silników, skrzyń biegów, wtryskiwaczy i filtrów cząstek stałych.
Jednak Renault Trucks nie zamierza na tym poprzestać i nadal inwestuje w każdy obszar gospodarki o obiegu zamkniętym.
Ekologiczne projektowanie ciężarówek
Postanowiono śledzić już na etapie projektowania każdą okazję, aby zmniejszyć wpływ tworzyw sztucznych, z których składają się ciężarówki (5-7%) i zachęcić do obrotu nimi. Dlatego Renault Trucks testuje nowe tworzywa sztuczne zawierające naturalne materiały, takie jak wodorosty, korek czy muszle ostryg, mając na celu zaprojektowanie wnętrz kabin, które zawierają mniej dwutlenku węgla i w pełni nadają się do recyklingu. Eksperymenty te będą stosowane w produkowanych seryjnie ciężarówkach od 2028 roku.
Recykling akumulatorów do pojazdów elektrycznych
Aby towarzyszyć rozwiązaniom w zakresie mobilności elektrycznej, koncern bada możliwości, jakie otwierają zastosowania dające akumulatorom drugie życie lub poddające je recyklingowi bądź ponownemu wykorzystaniu wraz z surowcami. Po początkowym okresie użytkowania, w pojeździe elektrycznym wynoszącym 8–10 lat, akumulatory można ponownie wykorzystać w zastosowaniach stacjonarnych (w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii) lub do bilansowania sieci energetycznej. Następnie, gdy nie nadadzą się już do użytku, czyli po 20 latach użytkowania, można je po raz ostatni poddać recyklingowi w celu odzyskania surowców (metali i innych pierwiastków chemicznych), z których są wykonane.
Części ponownie wykorzystane w celach zarobkowych do samochodów ciężarowych o masie mniejszej niż 3,5 t
We współpracy z INDRA we Francji, Renault Trucks utworzyło własną sieć demontażu pojazdów o masie poniżej 3,5 t wycofanych z eksploatacji w celu odzysku i ponownego wykorzystania części. INDRA zarządza certyfikowanymi ośrodkami oraz gromadzi i przetwarza (kontrola zanieczyszczeń, demontaż i niszczenie) dane dotyczące pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Gospodarka o obiegu zamkniętym w Renault Trucks w liczbach
92% do 97% – stopień recyklingu pojazdów Renault Trucks (w zależności od asortymentu i specyfikacji silnika).
Dodatkowe 3 lata – to właśnie firma oferuje swoim klientom, aby mogli dłużej korzystać ze pojazdów Renault Trucks. W centrum remanufakturingu w Lyonie regeneruje się ciężarówki, które były intensywnie użytkowane przez trzy, cztery lata, aby ich właściciele mogli z nich korzystać przez kolejne trzy lata. Obejmuje to sprawdzenie 200 punktów kontrolnych, wymianę komponentów mechanicznych i aktualizację elektroniki do najnowszego oprogramowania.
6% – to odsetek ciężarówek zregenerowanych lub przystosowanych do nowego przeznaczenia w sprzedaży używanych pojazdów Renault Trucks.
98% – to odsetek surowców, który można zaoszczędzić w przypadku każdego pojazdu poddanego regeneracji lub po przystosowaniu go do nowego przeznaczenia, co odpowiada redukcji emisji CO2 o 7,7 t .
19 000 ton – to masa emisji CO2 , których udało się uniknąć w 2022 roku, dzięki zastosowaniu części regenerowanych.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent