Gospodarka o obiegu zamkniętym: podejście Renault Trucks do wyzwań środowiskowych
Biorąc pod uwagę pilną potrzebę porzucenia produktywistycznego modelu gospodarczego, obecnie nie do utrzymania dla środowiska i społeczeństwa ludzkiego, Renault Trucks wybrało dla swoich samochodów ciężarowych nową drogę: gospodarkę o obiegu zamkniętym – économie circulaire_Renault Tucks
W obliczu potrójnego wyzwania, jakim są osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, ochrona zasobów naturalnych i przezwyciężenie niedoborów komponentów przemysłowych, gospodarka o obiegu zamkniętym jest bez wątpienia najlepszą odpowiedzią. Obieg zamknięty ma wpływ na każdy aspekt naszej działalności. Skłania nas to do uwzględnienia wpływu naszej działalności na środowisko i ponownego przemyślenia naszego podejścia do projektowania i wytwarzania produktów, naszej wiedzy na temat łańcucha wartości, ale także rozwoju modeli biznesowych i naszej zdolności do zapewniania naszym klientom wartości dodanej.
Nasze działanie opiera się na trzech filarach: regeneracja , ponowne wykorzystanie i powrót . Nasz cel jest jasny: jak najbardziej przedłużyć wartość naszych pojazdów ciężarowych i części, przy takich samych gwarancjach jakości i opłacalności, jak w przypadku nowych produktów.
NASZE FILARY
Gospodarka o obiegu zamkniętym: osiągnięcia i perspektywy
NASZE zakłady
1- Bourg-en-Bresse, Francja – zakład specjalizuje się w konwersji używanych ciężarówek
2- Limoges, Francja – zakład specjalizuje się w renowacji elementów mechanicznych
3- Flen, Szwecja – zakład specjalizuje się w renowacji podzespołów silników
85% – asortyment części REMAN pozwala zaoszczędzić do 85% surowców.
95% – recykling: ciężarówki w 95% nadają się do recyklingu, a ponad 98% do odzysku
(zgodnie z normą ISO 22628)
Poniżej 7,7 tony – zregenerowany pojazd Renault Trucks pozwala zredukować emisję CO2 nawet o 7,7 ton w porównaniu z porównywalnym nowym pojazdem ciężarowym.
Oszczędność jest koniecznością: Jesteśmy przekonani, że możliwa jest inna droga, „ściśle konieczna”, która polega na ścisłym odpowiadaniu na potrzeby – ani w większym, ani mniejszym – w naszej konsumpcji i tym, co oferujemy naszym klientom. Aby skutecznie działać na rzecz dekarbonizacji transportu, podejście to jest nierozerwalnie związane z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym” – Bruno Blin, prezes Renault Trucks
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent