Nowości produktowe i usługowe Goodyear

Obecnie nowości produktowe dostawcy ogumienia należy rozumieć niezwykle szeroko – nie tylko odnoszą się one bowiem do samych opon, ale i do stale poszerzanego i pogłębianego zestawu powiązanych z nimi usług dodatkowych. W koncernie Goodyear wiele tych składowych okołoproduktowych wchodzi w skład modułu Goodyear Total Mobility.

Goodyear Total Mobility to zintegrowana i stale rozwijana oraz uzupełniana oferta zarządzania flotą, łącząca opony do ciężarówek, rozwiązania oraz usługi i tym samym dająca klientowi nowy, zintegrowany produkt, oferowany z jednego źródła jako produkt zintegrowany. To wysoce zindywidualizowane – tzn. skrojone na miarę portfolio rozwiązań – połączenie produktów i rozwiązań, pozwalające na przyjęcie strategicznego podejścia do osiągania lepszych wyników i stałego dostarczania przewoźnikowi wymiernych ulepszeń. Goodyear Total Mobility łączy więc w sobie wszystko — od opon i innowacyjnych rozwiązań po kompleksowe ogólnoeuropejskie wsparcie. Niewielu z konkurentów może zapewnić porównywalną gamę ofert i zakres wsparcia, gdziekolwiek by przewoźnik nie był w Europie i bez względu na wyzwania, przed jakim stoi, Goodyear Total Mobility może zatem pomóc mu i jego flocie osiągnąć jeszcze wyższą efektywność.

Goodyear i HERE umożliwiają predykcyjną konserwację opon

Goodyear integruje usługi lokalizacyjne HERE we własnym kompleksowym rozwiązaniu do zarządzania flotą. W efekcie Goodyear i HERE pomagają zminimalizować czas przestoju pojazdów i zwiększyć wydajność flot.

HERE Technologies, wiodąca platforma danych i technologii lokalizacyjnych, ogłosiła, że jej usługi lokalizacyjne zostały zintegrowane z kompleksowym rozwiązaniem do zarządzania flotą Goodyear Total Mobility. W ten sposób powstał pakiet narzędzi do zarządzania operacjami związanymi z pojazdami i flotą, który można w pełni dostosować do potrzeb klienta.

To kompleksowe rozwiązanie do zarządzania flotą pojazdów łączy dane z systemu Goodyear do monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) z usługami lokalizacyjnymi HERE. System Goodyear TPMS, bazujący na zaawansowanych czujnikach i algorytmach predykcyjnych, pomaga flotom uniknąć nawet do 90% awarii związanych z oponami. Dzięki usługom lokalizacyjnym HERE operatorzy flot i dostawcy usług Goodyear mogą zlokalizować pojazd wymagający interwencji serwisu lub pomocy drogowej w promieniu kilku metrów i poprowadzić go do najbliższej stacji obsługi. Ponadto Goodyear korzysta z zestawu HERE SDK (Software Development Kit) do udostępniania kierowcom aplikacji mobilnej. HERE SDK to zestaw interfejsów programistycznych, pozwalający na dostęp do bogatej oferty usług HERE, takich jak nawigacja samochodowa, alerty drogowe, informacje o przejazdach i funkcje zarządzania flotą. Pakiet HERE SDK udostępnia mapy wektorowe w ponad 190 krajach i w 60 językach o zoptymalizowanym rozmiarze danych mapowych, aby zminimalizować opóźnienia w pobieraniu i zapewnić szybki czas reakcji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego stopnia wierności skalowania. Narzędzia do dostosowywania map umożliwiają wprowadzanie licznych zmian, takich jak wyróżnianie ważnych obiektów na mapie poprzez zmianę kolorów i ikon oraz edycję dynamicznych właściwości obiektów kartograficznych, w tym budynków, dróg i zagospodarowania terenu. Funkcje mapowania, wyznaczania tras i wyszukiwania dostępne w HERE SDK uwzględniają informacje o drogach dla ciężarówek, przepisy dotyczące pojazdów oraz punkty szczególne. HERE Routing umożliwia też menedżerom flot dostarczanie zoptymalizowanych tras nawigacyjnych, uwzględniających atrybuty drogi, ograniczenia prawne i fizyczne oraz dostosowaną hierarchię i topologię dróg.

Grégory Boucharlat, wiceprezes Goodyear ds. handlowych w Europie, wskazuje „Technologia lokalizacji HERE stanowi wyraźną wartość dodaną dla naszych klientów korzystających z systemu Goodyear Total Mobility. W codziennej pracy floty liczy się każda minuta, a możliwość szybkiego i precyzyjnego zlokalizowania pojazdu jest kluczem do zminimalizowania przestojów. W przypadku konieczności wykonania usługi można nią zarządzać w sposób przyjazny dla użytkownika – za pomocą aplikacji mobilnej w wersji dla kierowców i dyspozytorów. Współpraca z HERE pozwala nam oferować najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie danych, zapewniające wydajne i trwałe wyniki”. Gino Ferru, dyrektor generalny na region EMEAR i wiceprezes HERE Technologies, wyjaśnił zaś „Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z jednym z czołowych producentów opon i dostawców usług mobilnych na świecie. Integrując nasze zaawansowane usługi danych i lokalizacji z łatwymi w użyciu rozwiązaniami Goodyear, przyczyniamy się do budowania bezpieczniejszego, wydajniejszego i czystszego świata”.

W ramach oferty Total Mobility Goodyear podnosi poziom integracji technologii i danych

Najnowsze udoskonalenia ułatwiają cyfrową transformację flot i dostawców usług. Są to: TechHub – aplikacja typu plug-play do systemów monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) – oraz Goodyear DrivePoint, skracający czas przestojów i umożliwiający łatwą konfigurację.

FleetHub wyznacza nowe standardy, łącząc rozwiązania Goodyear TPMS, CheckPoint (czytnik najazdowy) i DrivePoint w jedną platformę.

Goodyear rozwija ofertę Total Mobility, integrując inteligentne technologie, przyczyniające się do ułatwienia cyfrowej transformacji flot. Zarówno FleetHub, jak i TechHub łączą wiele punktów danych z różnych systemów i prezentują dostępne informacje o stanie opon w jednym miejscu. Dzięki tym udoskonaleniom operatorzy flot i dostawcy usług otrzymują dane, których potrzebują, aby podejmować świadome decyzje dotyczące zarządzania oponami i ogólnych potrzeb konserwacyjnych parku samochodowego.

Nowa aplikacja TechHub upraszcza instalację inteligentnych rozwiązań do monitorowania opon.

TechHub to zintegrowane rozwiązanie i aplikacja instalacyjna dla systemów Goodyear TPMS i DrivePoint, zapewniająca usługodawcom wiele korzyści. Nowa aplikacja pomaga technikom w instalacji inteligentnego systemu monitorowania opon, wprowadzając wysokiej jakości standardy ułatwiające prawidłowe działanie systemu. Ogólna wymiana danych między klientami flotowymi a serwisem Goodyeara jest dodatkowo usprawniona dzięki narzędziom łączności dla flot.

Po zainstalowaniu czujników ciśnienia w oponach tradycyjna metoda konfiguracji pojazdów bywa czasochłonna, gdyż wszystkie dane trzeba wprowadzać ręcznie. Wymaga to dużo planowania, aby do minimum ograniczyć czas przestoju, szczególnie jeśli flota składa się z dużej liczby pojazdów. TechHub oferuje rozwiązanie ułatwiające proces instalacji. Zaawansowany protokół instalacyjny umożliwia dokładne pozycjonowanie kół, eliminując potencjalne ryzyko błędnych wpisów ręcznych, oraz pozwala na ustawienie wartości odniesienia dla precyzyjnych obliczeń algorytmów i ostrzegania podczas pracy systemu.

Rozwiązanie to działa następująco:

  1. Kluczowe dane o położeniu kół są zbierane od razu za pomocą skanowania cyfrowego. Następnie wszystkie czujniki opon i urządzenia TPMS pojazdu są łączone, co automatyzuje konfigurację pojazdu. W kolejnym etapie zebrane dane są przesyłane do chmury w celu ich łatwego przechowywania i udostępniania.

  2. Dane są natychmiast przekazywane z terenu do biura, co jeszcze bardziej poprawia obsługę klienta na poziomie floty.

  3. Umożliwiając integrację i synchronizację danych pomiędzy różnymi rozwiązaniami i odczytami, proces ten w jednym miejscu zapewnia dostęp do najważniejszych danych o oponach, pochodzących z systemów Goodyear TPMS i Goodyear DrivePoint. Wkrótce do ekosystemu aplikacji zostaną dodane system FMS i telematyka dla naczep firmy ZF pod nazwą TRANSICS.

  4. Usługodawcy mają dostęp do danych za pośrednictwem specjalistycznej platformy Goodyear TechHub. Oprócz wyznaczania nowych, zaawansowanych standardów montażu, aplikacja dostarcza kluczowych informacji dotyczących zachowania się opon oraz ułatwia modernizację i inne czynności serwisowe. TechHub jest już dostępny dla serwisów i techników flotowych, którzy obecnie korzystają z inteligentnych rozwiązań monitorujących Goodyear Total Mobility.

Poza tym została zaktualizowana łączność z platformą FleetHub do zarządzania flotą, aby ułatwić flotom będącym w ciągłym ruchu zarządzanie oponami

Od wielu lat platforma internetowa i aplikacja mobilna Goodyear Fleet Manager jest zaufanym narzędziem wspierającym codzienne, efektywne działania. W środowisku charakteryzującym się coraz większą złożonością oraz presją czasu i kosztów, potrzeba przyspieszenia transformacji cyfrowej jeszcze nigdy nie była tak silna. Szczególnie, że obecnie operatorzy flot mają dostęp do wielu danych z czujników dotyczących pojazdu, opon, ładunku i innych krytycznych elementów. W praktyce te zbiory danych często pozostają odizolowane lub rozproszone, ponieważ są specyficzne dla dostawców lub systemów. Aby zachować konkurencyjność i jeszcze bardziej zwiększyć wydajność, branża domaga się bardziej zintegrowanych i połączonych rozwiązań.

Dlatego Goodyear unowocześnia swoją dobrze znaną platformę i aplikację do zarządzania flotą, odpowiadając na zmieniające się potrzeby w zakresie „big data”, które dziś i w przyszłości będą artykułowane przez czołowe firmy transportowe z całej Europy. Wskutek połączenia jednego z najbardziej zaawansowanych rozwiązań do monitorowania opon na rynku, zaktualizowana wersja łączy wszystkie dostępne dane o stanie opon w jednym, przyjaznym dla użytkownika przeglądzie stacjonarnym i mobilnym. W ramach zaawansowanego FleetHub klienci mogą łatwo uzyskać dostęp do informacji z systemów Goodyear TPMS, Goodyear Checkpoint (czytnik najazdowy) i Goodyear DrivePoint. W rezultacie menedżerowie dysponują pełną pulą danych, co pozwala im podejmować najbardziej świadome decyzje.

Ponadto FleetHub oferuje użytkownikom CheckPoint – nowoczesny interfejs w profilu online, w tym zaawansowane aplikacje mobilne dostępne dla operatorów. Integracja danych przekłada się na lepsze doświadczenia klientów i scentralizowaną pomoc techniczną. Platforma jest przyszłościowa, a użytkownicy mogą korzystać z regularnych aktualizacji oprogramowania oraz z ogólnego rozwoju oferty Goodyear Total Mobility. Piotr Czyżyk, Dyrektor Zarządzający Goodyear ds. projektów Proactive Solutions i Flot w Europie, powiedział „W sytuacji, gdy inteligencja danych staje się coraz ważniejszym elementem działalności biznesowej, posiadanie jednego węzła i zintegrowanego przeglądu informacji jeszcze bardziej przyspieszy wydajność floty i stworzy bezpośrednią wartość dodaną dla menedżerów korzystających z tej usługi. Jako zaufany partner w dziedzinie mobilności, Goodyear jest w czołówce firm opracowujących zintegrowane systemy, które upraszczają doświadczenia użytkowników i ułatwiają naszym klientom proces transformacji cyfrowej”.

W terenie to rozwiązanie przyczynia się do wydłużenia czasu sprawności, optymalizacji proaktywnego planowania konserwacji, wydłużenia żywotności opon oraz zwiększania przebiegu. W obecnych warunkach kluczowe znaczenie dla firm transportowych ma utrzymanie przewagi nad konkurencją. Szybkie i oparte na danych decyzje skutkują wzrostem wydajności operacyjnej i podniesieniem poziomu konkurencyjności. Ostatecznie połączenie tych dwóch punktów pozwoli na usprawnienie i zrównoważenie transportu.

Poza tym Goodyear zachęca branżę transportową do bieżnikowania opon. Oprócz europejskiego planu klimatycznego Fit-for-55, wzywającego do większej dbałości o środowisko naturalne, branża musi stawić czoła rosnącym kosztom. W obecnych warunkach ponowne przemyślenie kwestii bieżnikowania opon staje się więc jeszcze istotniejsze niż kiedyś. Jawi się bowiem jako istotny element bardziej zrównoważonej i wydajnej przyszłości. Żywotność opony zostaje wydłużona o dodatkowe 150%, czyli ponad dwukrotnie więcej w porównaniu do pierwszego okresu eksploatacji nowej opony. Ważny pozostaje również tutaj wymiar ekologiczny – w związku z faktem, że jedna opona żyje dłużej, potrzeba aż o 56% mniej ropy naftowej do produkcji opon, którymi pokona się dany dystans. Tym sposobem de facto eliminuje się konieczność wytworzenia przeszło jednej nowej opony.

Według badania Sustainable Reality Survey trzy na cztery floty uznały ograniczenie śladu węglowego za ważną kwestię, a 42% flot stosuje opony bieżnikowane oraz podejmuje inne działania ukierunkowane na zrównoważony rozwój. Marc Preedy, dyrektor zarządzający Replacement for Commercial Europe, wyjaśnił „Badanie wykazało, że nasi klienci chcą być częścią gospodarki o obiegu zamkniętym, wspierając zrównoważony rozwój, a jednocześnie zwiększając wartość dla swoich klientów końcowych. 42% flot objętych badaniem używa obecnie opon bieżnikowanych. Ponadto celem „Zielonego Ładu” Komisji Europejskiej jest uczynienie do 2050 roku kontynentu europejskiego neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Stanowi to wyraźną okazję do dalszych postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Nasze najnowszej generacji opony oraz rozwiązania do zarządzania flotą umożliwiają fleet managerom obniżenie emisji bez komplikowania codziennej działalności. Program bieżnikowania opon Goodyear przyczyni się do dalszych postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju flot.”

Na podstawie analizy wewnętrznej i porównania zastosowania nowej opony Goodyear z wersją poddaną pogłębianiu bieżnika, bieżnikowaniu i powtórnemu pogłębianiu bieżnika wiadomo dzisiaj, że czołowe firmy transportowe, korzystające z rozwiązań Goodyear do bieżnikowania, mogą zmniejszyć rachunki za opony o 10% i wydłużyć ich żywotność o dodatkowe 150%, czyli ponad dwukrotnie w stosunku do pierwszego okresu eksploatacji nowej opony. Przy maksymalnym wykorzystaniu istniejących zasobów naturalnych dzięki procesowi bieżnikowania opon Goodyear da się zużyć nawet o 56% mniej ropy naftowej do ich produkcji opon niezbędnych do pokonania danego dystansu..

Ogólnie bieżnikowanie Goodyear zapewnia oponom wielokrotne życie, gdyż można je pogłębiać, bieżnikować i ponownie pogłębiać. Oferta może być dostosowana do konkretnych potrzeb. Oponami można zarządzać, dzięki czemu floty mogą zdecydować się na bieżnikowanie tylko własnych osnów lub przystąpić do programu wymiany osnów. Floty mogą wybierać spośród opon TreadMax, w których zastosowano najnowszą generację technologii budowy osnowy, oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie zużycia paliwa i niskiej emisji spalin, lub NextTread, które oferują standardowe wzory opon i szerszą gamę produktów. Preedy dodał „Od dziesięcioleci operatorzy flot wiedzą, że bieżnikowane opony Goodyear TreadMax i NextTread obniżają całkowite koszty eksploatacji. Teraz, w połączeniu z naszą kompleksową ofertą do zarządzania flotą Goodyear Total Mobility, rozwiązanie Goodyear w zakresie bieżnikowania idzie o krok dalej, pomagając operatorom w realizacji ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wysoka wartość rezydualna najwyższej jakości osnów Goodyeara sprawia, że proces ten jest zrównoważony zarówno z finansowego, jak i środowiskowego punktu widzenia”.

W ramach oferty Goodyear Total Mobility można osiągnąć dalsze korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju, łącząc bieżnikowanie z niskoemisyjnymi oponami, takimi jak FUELMAX ENDURANCE, rozwiązaniami do inteligentnego monitorowania opon oraz wsparciem FleetOnlineSolutions, aby stworzyć zrównoważony i efektywny pakiet do zarządzania oponami dla operatorów flot.

Optymalizacja w pełnym zakresie

W ostatnich miesiącach Goodyear zintensyfikował współpracę z lokalnymi partnerami zajmującymi się obróbką korpusów. Obejmuje to inwestycje w najnowocześniejszy sprzęt do kontroli metodą interferometrii laserowej (tzw. szerografii), który umożliwia jeszcze dokładniejsze badanie nieniszczące. W efekcie zmniejsza się ilość odpadów, co przyczynia się do skutecznego stosowania zasad opartej na danych gospodarki o obiegu zamkniętym.

Współpracując z certyfikowanymi lokalnymi partnerami Goodyear optymalizuje kompleksową logistykę obsługi korpusów:

  • dzięki aplikacji eCasing dane dotyczące korpusów są wprowadzane i monitorowane automatycznie, nie ma więc potrzeby podwójnej obsługi ani ręcznego wprowadzania danych. Aplikacja do obsługi korpusów jest bardzo intuicyjna i obejmuje wszystkie modele bieżnikowania oraz umożliwia mobilne śledzenie przepływu korpusów należących do klienta i ich wymianę. Poprzez pulpit aplikacja pozwala na łatwy wgląd we wszystkie dokumenty istotne dla klienta, takie jak zwroty czy zamówienia korpusów.

  • korpusy są kontrolowane na miejscu, a nie wysyłane do oceny centralnej. Tylko zaakceptowane korpusy trafiają do zakładów bieżnikowania Goodyear, bez zbędnego transportu po całej Europie sztuk niespełniających wymagań.
     Tekst: Jarosław Brach                                                                                                                                                                                                                                                              Zdjęcia: Bartosz Wojtowski