GLS Italia, obok pojazdów tradycyjnych i zasilanych biopaliwem, wprowadza do swojej floty pierwszy w pełni elektryczny ciężki pojazd.
Pod względem efektywności energetycznej żadna obecnie dostępna technologia nie może się równać z elektrycznością. Z tego powodu decyzja GLS Italia o wprowadzeniu do swojej floty pierwszego w pełni elektrycznego ciężkiego pojazdu, obok samochodów tradycyjnych i zasilanych biopaliwem, jest szczególnie znacząca. Przy tym GLS polega na Volvo Trucks w sferze podjęcia zdecydowanego kroku w stronę dekarbonizacji transportu, co rozpoczęło się w 2020 roku wraz z elektryfikacją ostatniej mili i będzie kontynuowane w 2024 roku. wraz z programami kompensacji wytwarzanych emisji.
Volvo FH Electric, rozpoznawalne dzięki nowym niebieskim barwom, jest wyposażone w 6 akumulatorów i zaczepia naczepę i jednej osi, a niższa masa i hamowanie regeneracyjne gwarantują zasięg do 360 km. Nowy pojazd posłuży do połączenia zeroemisyjnego Riano Hub z oddziałem w San Lorenzo, zlokalizowanym w pobliżu stacji Tiburtina i wyposażonym we flotę składającą się wyłącznie z pojazdów zeroemisyjnych. Pojazd będzie ładowany poprzez stację zasilaną energią ze źródeł odnawialnych. Giovanni Dattoli, dyrektor zarządzający Volvo Trucks Italia, stwierdził „Do 2030 roku zobowiązaliśmy się do ograniczenia emisji CO2 o 50%. To ambitny cel, który można osiągnąć jedynie stosując różne technologie. Dostępne paliwa alternatywne to biogaz i HVO, ale sercem strategii jest elektromobilność: dziś są to pojazdy elektryczne, jutro będziemy mieć wodorowe ogniwa paliwowe. Robimy, co do nas należy, ale potrzebujemy zaangażowania klientów takich jak GLS i ich klienci, a także polityków i instytucji”. Klaus Schädle, dyrektor zarządzający obszaru grupy GLS, również potwierdza słowa Giovanniego Dattoli: „Zrównoważony rozwój jest jednym z filarów naszej strategii, a transport ciężki we Włoszech odpowiada za około 50% naszej emisji CO2. Cieszymy się, że otrzymaliśmy od Volvo Trucks ten pierwszy pojazd elektryczny, który będzie testem pozwalającym zrozumieć, w jaki sposób i w jakim stopniu możemy mieć pozytywny wpływ na przyszłość. Pracując w branży logistyki i transportu, mamy silne poczucie odpowiedzialności za naszą planetę i nasze dzieci. Dlatego potrzebujemy dalekowzrocznych dostawców, takich jak Newexpress, którzy mocno wierzą w ten projekt i inwestują wraz z nami w nowe technologie.”

 

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent