Nowość dla lwów: ciężarówki MAN rozpoznają pieszych i rowerzystów, jeżdżą jeszcze bardziej ekonomicznie i jeszcze intensywniej wspierają kierowcę. Wykrywanie pieszych i rowerzystów sprawia, że samochody MAN są jeszcze bezpieczniejsze, zwłaszcza dla niechronionych użytkowników dróg. Tempomat MAN GPS pozwala na jeszcze bardziej ekonomiczną jazdę dzięki PredictiveDrive. Nowa automatyczna skrzynia biegów MAN PowerMatic z przemiennikiem mow tu obrotowego do linii TGL i TGM.

Już teraz w ciężarówkach MAN są dostępne liczne nowe systemy. Wykrywanie pieszych i rowerzystów łagodzi sytuacje krytyczne, szczególnie w przypadku najbardziej niechronionych użytkowników dróg. Rozpoznawanie znaków drogowych, wskaźnik ciśnienia w oponach przy naczepach/przyczepach i elektroniczna pomoc na dłuższą metę odciążają kierowców od stresującej pracy. Nowa funkcja PredictiveDrive, od IAA 2022 jeszcze mocniejszy i jednocześnie bardziej oszczędny silnik D26, ulepszona aerodynamika oraz nowe osie pozwalają razem zaoszczędzić do 6% paliwa. A serie TGL i TGM mają skrzynię biegów MAN PowerMatic pracującą bez zużycia i jeszcze wydajniej przełączają biegi.
Podczas dostaw w mieście, manewrowania na placu transportowym lub w niejasnych sytuacjach na skrzyżowaniach czy przy wjeżdżaniu na ronda: piesi lub rowerzyści mogą wjechać w trudno widoczny obszar bezpośrednio przed pojazdem bez natychmiastowej zauważenia przez kierowcę. Dlatego nowy system bezpieczeństwa „FrontDetection” skutecznie ogranicza takie krytyczne sytuacje w ruchu miejskim, głównie w przypadku najbardziej niechronionych użytkowników dróg. W sytuacjach ruszania i przy przy niskich prędkościach do 10 km/h wykrywa on bowiem, czy piesi lub rowerzyści znajdują się w trudno widocznym obszarze bezpośrednio przed pojazdem oraz ostrzega kierowcę wizualnie i akustycznie. Jednocześnie nowa funkcja bezpieczeństwa została włączona do strategii ostrzegania i hamowania systemu wspomagania hamowania awaryjnego MAN (EBA) trzeciej generacji. Już przy prędkości 10 km/h system ten rozpoznaje teraz innych użytkowników drogi, którzy nie znajdują się bezpośrednio na pasie przed ciężarówką, ale potencjalnie mogą go przekroczyć. Do tego ostrzega w przypadku nieuchronnej kolizji i, w razie potrzeby, automatycznie inicjuje hamowanie awaryjne aż do zatrzymania.
Zaktualizowano również system ostrzegania MAN AttentionGuard, wykrywający niebezpieczną jazdę oraz ostrzegający kierowcę optycznie i akustycznie. Obecnie, w porównaniu z poprzednią wersją, udoskonalony MAN AttentionGuard stale ocenia stabilność pasa ruchu i interwencje kierowania. Ponadto kierowca może zostać ostrzeżony bez przekraczania oznaczeń pasa ruchu, jeśli system wykryje spadek uwagi prowadzącego – nawet zanim ten prowadzący świadomie odbierze senność jako ograniczenie koncentracji.

Do wzrostu bezpieczeństwa na długich trasach, przede wszystkim przy słabej widoczności i w nocy, przyczynia się również system ostrzegania o odległości. Jeśli kierowca przekroczy dopuszczalną minimalną odległość, system ten ostrzega. Wyświetlanie rzeczywistej odległości w metrach od pojazdu poprzedzającego pomaga w ponownym ustaleniu i utrzymaniu prawidłowej odległości, jeśli mimo to tempomat ACC z kontrolą odległości nie zostanie włączony. Tempomat ten niezależnie utrzymuje prawidłową odległość. W ten sposób ostrzeganie o odległości i ACC pomagają znacznie zmniejszyć ryzyko zderzeń tylnych, nawet jako środek zapobiegawczy.
Do tego szybki i centralny dostęp do wszelkich funkcji wspomagających zapewnia nowy przycisk umieszczony na kierownicy wielofunkcyjnej lub na tablicy rozdzielczej, w zależności od wyposażenia. W rezultacie można łatwo wywołać, bez konieczności poszukiwania, funkcje takie jak asystent zmiany pasa ruchu i skrętu, asystent ruchu dalekobieżnego MAN CruiseAssist czy FrontDetection do wykrywania pieszych i rowerzystów.
Kolejnym wkładem w profilaktykę bezpieczeństwa drogowego jest przygotowanie do podłączenia alkomatu, który mierzy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i umożliwia uruchomienie silnika tylko wtedy, gdy kierowca jest zdolny do kierowania pojazdem. W ten sposób można zapobiegać wypadkom związanym z alkoholem, które są szczególnie tragiczne, gdyż w zasadzie da się ich uniknąć.
Więcej wsparcia w codziennej jeździe
Oprócz licznych aktywnych systemów ostrzegawczych lub prewencyjnych systemów bezpieczeństwa, MAN Trucks oferuje teraz nowe systemy, znacznie odciążające kierowcę w jego codziennej pracy, a tym samym pośrednio też przyczyniające się do większego bezpieczeństwa. Jeden z nich to nowe rozpoznawanie znaków drogowych. Wyświetlanie w czasie rzeczywistym przepisów ruchu drogowego i prędkości, w danej sytuacji mających zastosowanie na drodze, odciąża kierowcę, który w pełni może się skoncentrować na prowadzeniu pojazdu i ruchu drogowym, nie martwiąc się, że przeoczy obowiązujące ograniczenia. Poza tym cennych informacji dostarcza premierowy wyświetlacz ciśnienia i temperatury w oponach. Prawidłowe ciśnienie w oponach redukuje zużycie paliwa oraz zmniejsza ryzyko niebezpiecznego pęknięcia opony i jej pożaru w wyniku przegrzania. System wyświetla ponadto ciśnienie i temperaturę opon przyczep i naczep wyposażonych w odpowiednie czujniki.

Następna opcja powoduje, że nawet jeśli z codziennej praktyki zawodowi kierowcy są doskonale zaznajomieni z cofaniem długich zestawów, nadal mogą wystąpić trudne sytuacje z powodu ograniczonej widoczności do tyłu. Tutaj kierowcę wspomaga – dostępny teraz jako opcja standardowa – układ Reversing Motion System. Przekazuje on obraz z kamery umieszczonej z tyłu. Po włączeniu biegu wstecznego obraz ten jest automatycznie pokazywany na wyświetlaczu systemu rozrywki i w dowolnym momencie może być też aktywowany ręcznie za pomocą przycisku na tablicy rozdzielczej. W ten sposób kierowca zawsze widzi to, co dzieje się za jego pojazdem.
Kolejnym znaczącym odciążeniem dla kierowcy jest sprzęg siodłowy wyposażony w czujniki. Czujnik naczepy na płycie siodłowej, czujnik sworznia zwrotnicy na zamku sprzęgu i czujnik blokady na osłonie dostępu monitorują proces sprzęgania i za pomocą cyfrowego wyświetlacza dostarczają informacji bezpośrednio. W ten sposób bezpośrednio ze swojego miejsca pracy kierowca może zobaczyć prawidłowe zablokowanie siodła – to ogromna ulga, szczególnie w nocy, a tym samym dodatkowy zysk dla bezpieczeństwa.
Dodatkowo do ułatwienia operacji zaczepu przyczynia się również nowe sterowanie zawieszeniem pneumatycznym. Zapewnia to nowa ergonomiczna konstrukcja pilota przewodowego obok fotela kierowcy, uzupełnionego o możliwość obsługi funkcji zawieszenia pneumatycznego za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy i menu pokładowego. Nowy system pozwala także na sterowanie zawieszeniem pneumatycznym przyczepy, co jeszcze skraca czas podnoszenia i opuszczania nawet o 50%.
Wreszcie nowe rozpoznawanie głosu za pomocą karty kierowcy sprawia, że ustawienie staje się wyjątkowo łatwe w przypadku zmiany kierowców mówiących w różnych językach. Oprócz dwóch standardowych języków – tzn. niemieckiego i angielskiego – za pośrednictwem platformy RIO można bezpłatnie pobrać z MAN Now 28 dalszych języków. Dzięki funkcji rozpoznawania języka i pakietowi językowemu, funkcji Idle Shutdown, systemom zwiększania wydajności jazdy MAN EfficientCruise i MAN EfficientRoll, monitorowaniu czasu jazdy MAN TimeInfo i MAN TimeControl oraz programom jazdy dla przekładni MAN TipMatic funkcja pobierania bezpośrednio do pojazdu obejmuje teraz dużą liczbę zdalnie dostępnych funkcji auta, w które można doposażyć również ciężarówki MAN od roku modelowego 2022.
Większe wydajność i optymalizacja użytkowania
Oprócz aktualizacji bezpieczeństwa wspierających kierowców, MAN Truck&Bus zintensyfikował swoje działania w zakresie redukcji paliwa – przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności: już od targów IAA 2022 dzięki wewnętrznym usprawnieniom nowy silnik D26 oferuje 10 KM i 50 Nm więcej i zarazem zużywa zauważalnie mniej paliwa. Do tego dochodzą ulepszenia aerodynamiczne połączeń między kabinami, przednią szybą oraz spojlerami bocznymi i dachowymi, które także zaprezentowano na targach IAA, nowa generacja oszczędzających paliwo, lekkich osi napędowych z nowym, dedykowanym do osi olejem przekładniowym o niskim współczynniku tarcia oraz MAN EfficientCruise, działający jeszcze bardziej proaktywnie. Połączenie tych wszystkich elementów powoduje, że możliwe są oszczędności paliwa dochodzące do 6%. Co więcej, nowo zintegrowana funkcja PredictiveDrive sprawia, że tempomat GPS staje się jeszcze bardziej wydajny.
Poza tym w lżejszych seriach TGL i TGM nowa przekładnia jest główną innowacją w obszarze układu napędowego. Nowy MAN PowerMatic pozwala bowiem pojazdom TGL i TGM na jeszcze wydajniejszą zmianę biegów. Jednocześnie automatyczna przekładnia hydrokinetyczna zapewnia wyjątkowo bezobsługowy rozruch i bardzo dobre przyspieszenie – idealne rozwiązanie do pracy w mieście i zastosowań dla służb ratowniczych, takich jak straż pożarna.
Portfolio innowacji, które można już zamówić dla TGX, TGS, TGL i TGM, uzupełnia nowy system zarządzania akumulatorami. Uwzględnia on zwiększone wymagania wielu dodatkowych odbiorników energii elektrycznej w okresach bezczynności i zapewnia zdolność rozruchu pojazdu poprzez przełączanie mniej ważnych punktów odbioru. Wraz z rozszerzeniem gamy wywrotek fabrycznych Meiller TRIGENIUS, pokazanych na targach IAA 2022 dla wszystkich czterech serii samochodów, MAN po raz kolejny znacząco rozszerza swoją gamę fabrycznych rozwiązań w zakresie zabudów.
Wraz z gwarancją mobilności MAN Mobile24, która została ponownie rozszerzona i obejmuje teraz też rezerwację terminów i wsparcie za granicą, serwis opon i raporty stanu online oraz szczegółowe informacje za pośrednictwem MAN ServiceCare, MAN przygotował pakiet nowo dostępnych innowacje zgodne z hasłem „Simplifying Business”, 
ciężarówki są dalej zorientowane na kierowcę i klienta, wydajniejsze i przyjazne dla użytkownika, ale przede wszystkim o wiele bezpieczniejsze.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent