Ford Trucks zaprezentował swoje najnowsze produkty i technologie oparte na wiedzy inżynieryjnej, innowacyjnej i produkcyjnej marki na jednych z wiodących w Europie targach pojazdów ciężkich i lekkich użytkowych, Solutrans.
Koncern przedstawił nową serię F-LINE, charakteryzującą się zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa, technologiami i designem pojazdów połączonych z siecią. Ponadto zaprezentował F-MAX SELECT, nową i limitowaną wersję F-MAX, wraz z rewolucyjnym silnikiem zasilanym wodorem, co stanowi znaczący krok w kierunku zrównoważonej technologii. Seria F-LINE, zaprojektowana i opracowana przez Ford Trucks, przyciąga uwagę technologiami pojazdów połączonymi z siecią, zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa, a także komfortem i nowoczesnym designem. Nowa seria składa się z 3 segmentów: klasycznych wersji szosowych, pojazdów budowlanych i ciągników. Obejmuje wszechstronną gamę aut. w tym odmiany drogowe 4×2,6×2, 8×2, ciągniki 4×2 i 6×4 oraz warianty budowlane 6×4 i 8×4, które zapewniają niezrównaną wydajność i innowacyjność w transport komercyjny. Ogólnie seria ta wyznacza znaczącą zmianę w estetyce projektowania, w której komfort i wygoda zajmują centralne miejsce we wnętrzu, zapewniając niezrównane wrażenia z jazdy.
Bezpieczeństwo osiąga nowy poziom również w serii F-LINE dzięki zaawansowanym systemom wspomagania kierowcy, na nowo definiującym bezpieczną przyjemność z jazdy. Zaawansowany system hamowania awaryjnego dla pieszych i inteligentny tempomat adaptacyjny z funkcją Stop & Go zapewniają szybką reakcję w sytuacjach krytycznych. Funkcje takie jak asystent świateł drogowych, system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, inteligentny asystent prędkości i system monitorowania martwego pola gwarantują większą świadomość i proaktywne zabezpieczenia, umożliwiając pewną jazdę na każdej drodze. Układ wspomagania parkowania tyłem, system monitorowania ciśnienia w oponach, sygnał zatrzymania awaryjnego, blokada alkoholowa i ostrzeganie o senności kierowcy, system informowania o ruszaniu działają płynnie, dodają zaś niezrównany poziom bezpieczeństwa i ochrony.
Inteligentniejsza i wydajniejsza jazda dzięki technologii pojazdów podłączonych do sieci
Sercem serii F-LINE są wrażenia z jazdy jutra, napędzane technologią pojazdów połączonych z siecią. Bezproblemowo zintegrowany z systemem ConnecTruck firmy Ford Trucks, każdy model z tej serii staje się częścią połączonej floty, zapewniając wydajność i inteligencję. Integracja ta nie tylko poprawia wrażenia z jazdy, ale także zapewnia znaczne korzyści w zakresie czasu pracy, ustanawiając nowy standard w eksploatacji pojazdów użytkowych. Emrah Duman, wiceprezes Ford Trucks, wskazuje „Jako innowacyjna marka, która wsłuchuje się w potrzeby klientów, skupiamy nasze wysiłki badawczo-rozwojowe na wprowadzaniu na rynek technologii nowej generacji. Z każdym nowym produktem, który opracowujemy, naszym celem jest pomoc klientom w bardziej zyskownym zarządzaniu ich biznesem, zapewniając komfort i bezpieczeństwo, na jakie zasługują. Z dumą prezentujemy nową serię F-LINE; zaprojektowane z myślą o obniżeniu kosztów operacyjnych i podniesieniu wydajności pojazdów, dając naszym klientom wygodniejszą i bezpieczniejszą jazdę dzięki pojazdom połączonym z siecią i zaawansowanym technologiom bezpieczeństwa. Nowy F-MAX SELECT i nasza pionierska technologia spalania wodoru stanowią przykład naszego niezachwianego zaangażowania w innowacje i zrównoważony rozwój. Będziemy nadal zapewniać naszym klientom większą wydajność, jeszcze lepszą wydajność i najnowocześniejsze technologie”.
„Nowa, limitowana wersja nagrodzonego przez ITOY modelu F-MAX: F-MAX Select
Na targach Solutrans Ford Trucks wprowadziła też ekskluzywny model F-MAX SELECT w limitowanej edycji, specjalną wersję nagrodzonego tytułem Międzynarodowej Ciężarówki Roku 2019 (ITOY) F-MAX, ograniczoną do 400 sztuk. Ten ekskluzywny pakiet wzbogacił detale konstrukcyjne w połączeniu z zaawansowaną technologią i komfortem.
Ekologiczna jazda: silnik wodorowy Ford Trucks
Na Solutrans Ford Trucks pokazał przełomowy silnik spalania wodorowego, ważne osiągnięcie w dziedzinie zrównoważonej technologii. Firma testuje obecnie różne koncepcje spalania, mocno wierząc w przyszłość wodoru, wzmacniając swoją pozycję jako marki, dla której priorytetem są zielone technologie.
W ramach „ruchu generacji F” Ford Trucks przewodzi istotnej transformacji ciężkich pojazdów użytkowych, wdrażając technologie o zerowej emisji, połączone z siecią i autonomiczne. Aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, firma zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji w produkcji ciężkich pojazdów użytkowych do 2040 roku. W dowód tego zaangażowania we wrześniu 2022 roku Ford Trucks zaprezentował swoją w pełni elektryczną ciężarówkę na targach transportowych IAA w Hanowerze.

 

    Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent