Aby zaopatrywać supermarkety, firma transportowa A.G. van Geffen B.V. z Hedel jako jedna z pierwszych w Holandii w przyszłym roku wprowadzi model DAF XD 310 FT Electric. Ten w pełni elektryczny ciągnik jest wyposażony w najnowszej generacji układ napędowy PACCAR, który zadebiutował na targach IAA w Hanowerze we wrześniu 2022 roku. Dostawę zapewnia dealer DAF Truckland.

W Van Geffen od dłuższego czasu pracowano nad wykorzystaniem elektrycznej ciężarówki do dystrybucji do supermarketach. W ramach projektu kwalifikującego się do otrzymania dotacji transportowej DKTI, stworzono miejsce na tę zrównoważoną inwestycję. Firma transportowa celowo czekała na pojawienie się XD Electric. Dyrektor-właściciel Arjan van Geffen wyjaśnia: „Ze względu na duży zasięg czekaliśmy na naładowanie akumulatora do 500 km lub nawet więcej, gdyż bardzo tego potrzebowaliśmy. Ponadto od wielu lat współpracujemy z firmami DAF i Truckland. Zaufanie do marki i obsługi jest wysokie.” To ostatnie widać także po serii zleceń, jakie w ostatnim czasie złożył ten przewoźnik. XD Electric wchodzi w skład większego zamówienia na łącznie 11 sztuk modeli DAF Nowej Generacji, które wejdą w skład floty liczącej 40 pojazdów. Van Geffen zamówił cztery ciągniki XG, cztery XF i dwa XD z nowej generacji ciągników DAF, a do czego ostatnio doszedł najnowszy nabytek w postaci właśnie XD 310 FT Electric.

Dystrybucja do supermarketów

AG van Geffen B.V. specjalizuje się w dystrybucji do supermarketów. Nowy XD 310 FT Electric pomoże zaopatrywać sklepy. Van Geffen wyjaśnia „Obecnie tworzymy infrastrukturę ładowania. Ładowanie będzie się częściowo odbywać u naszych klientów. Patrzymy, jak można to zrobić tak efektywnie, jak to możliwe. Naszym celem jest wdrożenie XD Electric przez 18 do 20 godzin dziennie na dwie zmiany. W ciągu jednej zmiany pokonujemy od 280 do 300 km. Praktyka będzie musiała pokazać, co jest przydatne w zakresie ładowania i czy szybkie ładowanie jest również konieczne”. Szkolenie kierowców rozpocznie się wkrótce, mówi Van Geffen. Nacisk jest kładziony na zarządzanie energią w celu optymalnego wykorzystania zasięgu. „Dzielimy się naszymi praktycznymi doświadczeniami z firmą DAF. Zresztą od lat jesteśmy mocno zaangażowani w testowanie nowych pojazdów. Jeździliśmy też zakamuflowanymi egzemplarzami testowymi nowego XF. Jesteśmy przekonani, że ten elektryczny pojazd dystrybucyjny w praktyce potwierdzi obiecane osiągi”.

XD 310 FT Electric został wyposażony w wysoką kabinę sypialną. Silnik elektryczny PACCAR EX-D2 zapewnia moc 310 kW. Firma transportowa A.G. van Geffen zdecydowała się na maksymalnie pięć przełączanych akumulatorów o łącznej pojemności 525 kWh. Zapewnia to zasięg do 500 km, a przy optymalnym planowaniu pojazdu i ładowania ciężarówka może dziennie przejechać do 1000 km.

Tekst: Jarosław Brach 

Zdjęcia: Producent