Robot do działań taktycznych Magirus Wolf R1 służy do wsparcia pracy strażaków i służb ratowniczych w trudnym terenie oraz w budynkach. Zdalnie sterowany i elektrycznie napędzany precyzyjnie porusza się po najtrudniejszym podłożu. Jednocześnie oświetla i obserwuje teren, wykonuje pomiary za pomocą spektrometru RAMAN (w opcji) oraz jest w stanie uruchomić wodę z działka gaśniczego i wykonywać prace manewrując ramieniem roboczym.

W pracy straży pożarnej, służb ratowniczych komunalnych i w zakładach przemysłowych kluczowe

znaczeniem mają szybkość działania, jego bezpieczeństwo oraz elastyczne dopasowanie się do sytuacji. Takim wymaganiom sprosta Magirus Wolf R1. Ten robot do działań taktycznych pozwala ratownikom działać bardzo precyzyjnie i skutecznie, jednocześnie pozostając poza strefą zagrożenia, jakie stwarzają materiały palne, wysoka temperatura czy zawalenie się budynku. Specjalistyczne systemy kamer przekazują obraz na żywo, a elektrycznie napędzany robot Wolf R1 precyzyjnie i cicho porusza się po najtrudniejszym podłożu, równocześnie manewrując ramieniem roboczym. Pozwala działać bardzo precyzyjnie i skutecznie, a jednocześnie ratownicy pozostają poza strefą zagrożenia. System 4 kamer HD o rozdzielczości 1080p przekazuje do operatora obraz na żywo z różnych kierunków. Kamery obrotowe mogą działać w dwóch trybach: normalnym i termowizyjnym. Ogólnie pojazd może otrzymać 4 statyczne kamery kierunkowe, w opcji 2 kamery obrotowe przekazujące obraz w trybie normalnym i termowizyjnym (zakres obrotu 0° do +/- 180°

w opcji kamera na maszcie 360° przekazująca obraz w trybie normalnym i

termowizyjnym). Poza tym robota wyposażono w 6 reflektorów LED, każdy 1800 lm, ustawionych w kierunku ruchu lub w opcji do 12 reflektorów oświetlenia pola pracy oraz w system świateł ostrzegawczych. Do tego dochodzą: działko wodno-pianowe o wydajności do 2500 l/min przy ciśnieniu 12 barów i zasięgu rzutu – 65 m (woda), 45 m (piana) oraz system samoobrony (50 l/min), stabilizator, wyciągarkę o sile uciągu 1800 kg i zaczep K50 o sile uciągu 500 kg. Ten ostatni przeznaczono do holowania przyczepy o masie całkowitej do 3,5 tony. Kolejną zaletę stanowi ramię robocze UR10e , dedykowane do zdalnego wykonywania prostych prac w miejscach

niebezpiecznych. Sterowanie odbywa się zdalnie – zasięg pilota do 150 m i/lub poprzez – oparty na sieci WLAN – system Magirus TacticNet o zasięgu do 2500 m.

Robot jest zasilany z łatwo wymiennych – bez konieczności użycia specjalnych narzędzi – baterii litowo-jonowych o pojemności 8,8 kWh. Napęd zapewniają dwa silniki trakcyjne, każdy o mocy 7,5 kW i momencie obrotowym 1050 Nm. Masa robota wynosi do 900 kg, w zależności od wyposażenia, z kolei jego zasadnicze wymiary to: (długość x wysokość x szerokość) – około 1500 x 1200 x 1300 mm.

 Tekst: Jarosław Brach

 Zdjęcia: Producent