Seria FH zyskała nowego członka — FH Aero. Dzięki aerodynamicznej konstrukcji i innowacyjnym funkcjom oferuje on nowy poziom sprawności energetycznej. Jest dostępny w czterech wersjach, w tym z zasilaniem biopaliwem i jako wielokrotnie nagradzany model elektryczny.

FH Aero i FH16 Aero zaprojektowano z myślą o wydajnej jeździe z dużymi prędkościami, bez względu na to, czy zastosowano elektryczny, gazowy czy wysokoprężny układ napędowy. Oprócz nowego wydłużonego przodu o aerodynamicznym kształcie i systemu kamer monitorujących, nowe hamulce tarczowe bez „ciągnięcia”, ulepszona funkcja I-See i renomowana technologia I-Save mogą jeszcze bardziej zaoszczędzić energię i zmniejszyć ślad węglowy. Poprawa właściwości aerodynamicznych i zastosowanie nowych technologii, takich jak system kamer monitorujących, sprawia, że FH Aero może zmniejszyć zużycie energii i wartość emisji o 5 procent. Niemniej rzeczywiste zużycie paliwa może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak prędkość jazdy, korzystanie z tempomatu, dane techniczne pojazdu, ładunek pojazdu, faktyczna topografia, doświadczenie kierowcy, konserwacja pojazdu i warunki pogodowe. Roger Alm, prezes Volvo Trucks, wskazuje „Nowe Volvo FH Aero jest najbardziej wydajnym z naszych dotychczasowych samochodów ciężarowych, gdyż stale zmniejszamy emisje CO2 z całej gamy naszych produktów. To samochód ciężarowy Volvo w najlepszym wydaniu — bezpieczny, o pięknej konstrukcji i wysokiej jakości, przeznaczony do wymagających przewozów długodystansowych, a zaprojektowany z myślą o sukcesie naszych klientów”.

FH Electric, wybrany jako Międzynarodowy Samochód Ciężarowy Roku 2024, też będzie oferowany w premierowej odmianie Aero, energooszczędnym dodatku do i tak już szerokiej gamy elektrycznych modeli Volvo. Co więcej, FH16 staje się najpotężniejszą ciężarówką w branży dzięki całkowicie nowemu, wydajnemu silnikowi o mocy 780 KM, który sprosta najcięższym zadaniom.

Niezależnie zatem od tego, który układ napędowy wybiorą klienci — elektryczny, gazowy czy wysokoprężny — wszystkie warianty nowego FH Aero będą zużywać mniej energii, a jednocześnie zapewnią większy zasięg oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Nowe modele Aero będą wprowadzane na rynek stopniowo w latach 2024–2025 w czterech wersjach — FH Aero, FH Aero Electric, FH Aero zasilane gazem i FH16 Aero.

Optymalne zużycie paliwa dzięki aerodynamicznej konstrukcji

Przód kabiny FH Aero został wydłużony o 24 centymetry w porównaniu z tradycyjnym FH. Przede wszystkim to przedłużenie umożliwiło poprawę aerodynamiki kabiny samochodu. Lepsza aerodynamika nie tylko zapewnia zaś mniejsze zużycie paliwa, ale także zwiększa stabilność jazdy przy wietrznej pogodzie. Do tego poprawa aerodynamiki okazuje się korzystna dla modelu FH Aero Electric także dlatego, że poprawia właściwości swobodnego toczenia auta. Pozwala to na zwiększenie odzyskiwania energii w celu ponownego zasilania akumulatora podczas hamowania lub zjazdu ze wzniesienia. W efekcie akumulator jest gotowy do użycia podczas kolejnego przyspieszenia lub podjazdu pod górę.

Przy tym nowoczesny, odmłodzony przód FH Aero został ozdobiony śmiałym, dużym i łatwo rozpoznawalnym znakiem Volvo Iron Mark — największym w dzisiejszych czasach na samochodach ciężarowych Volvo — oraz spacjowanym logotypem Volvo, wyraźnie wskazującym, że jest to najnowszy model Volvo Trucks.

Generalnie zatem w zakresie stylizacji zewnętrznej Volvo postawiło na pewną ewolucję. Czarny pas podszybia, u góry z dwiema wycieraczkami, zawiera u dołu metaliczny panel w kształcie trapezu ze stylizowanymi literami VOLVO. Część poniżej tego panelu jest gładka, a pod nią znajduje się wlot powietrza przypominający ponownie odwrócony trapez. Natomiast znak firmowy, niegdyś mocno eksponowany w partach śriodkowje czy górnej ścany przedniej, teraz powędrowała panel wlotu powietrza między pionowymi, ukośnie po bokach na ścianie przedniej poprowadzonymi liniami zintegrowanych reflektorów. Ponownie zatem wlot powietrza przybiera kształt trapezu, ponownie także odwróconego.

Większe bezpieczeństwo i wydajność dzięki kamerom zastępującym lusterka

Nowy, zaawansowany system kamer monitorujących w znacznym stopniu wpływa zarówno na aerodynamikę, jak i na bezpieczeństwo. To nowe rozwiązanie, zastępujące tradycyjne lusterka zewnętrzne, otwiera przed kierowcą pole widzenia, poprawiając bezpieczeństwo zarówno jego samego, jak i otaczających go użytkowników drogi. Ten poprawiający widoczność system kamer monitorujących zawiera trzy kamery. Usunięcie lusterek poprawia widoczność bezpośrednią, ponieważ ich obudowy nie zasłaniają żadnej części pola widzenia. Tryb nocny pomaga zaś kierowcy w ciemności, a tryb nadzoru pozwala mu obserwować otoczenie pojazdu nawet przy zaciągniętych zasłonach. System zapewnia także lepszą widoczność w deszczu i mgle oraz ogranicza problemy spowodowane oślepianiem przez słońce. Wszystko to poprawia wrażenia z jazdy. Tym samym układ ten ma pozytywny wpływ na widoczność dla kierowcy podczas deszczu i w ciemności oraz w bezpośrednim świetle słonecznym i w czasie jazdy w tunelach. Podczas jazdy z przyczepą system kamer oferuje funkcję automatycznego obracania, podążając za skręcającą przyczepą.

Do najważniejszych cech i zalet nowego Volvo FH Aero należą:

 • technologia Volvo I-See udoskonalona w celu oszczędzania energii i emisji dwutlenku węgla, wykorzystująca chmurową mapę topograficzną do optymalizacji jazdy i umożliwiająca dłuższą jazdę w trybie tempomatu, pozwalającym zarówno na oszczędzanie energii, jak i bardziej relaksującą jazdę. I-See optymalizuje prędkość, zmianę biegów, wybieg i zatrzymania silnika na konkretnej trasie podczas jazdy z włączonym tempomatem. Ulepszona funkcja I-See uwzględnia teraz także topografię terenu, do którego zbliża się pojazd, zakręty, ronda i bieżące informacje o ruchu drogowym. To oznacza więcej możliwości korzystania z tempomatu w celu ograniczenia zużycia paliwa.
 • zmodernizowane hamulce z opatentowanymi przez Volvo hamulcami tarczowymi „bez ciągnięcia”, które poprawiają skuteczność hamowania, jednocześnie zmniejszając zużycie energii i emisję spalin.
 • ulepszony i łatwy w obsłudze system Infotainment, który można spersonalizować w zależności od indywidualnych potrzeb. Pokonując długie trasy i korzystając z komfortowych warunków w kabinie. Intuicyjny interfejs kierowcy, nowy system Infotainment i system audio zapewniają doskonałe wrażenia zarówno podczas jazdy, jak i odpoczynku. Wszystko, czego kierowca potrzebuje, znajduje się w zasięgu ręki.
 • ulepszony system dźwiękowy, oferowany z sześcioma głośnikami najwyższej jakości, nowym wzmacniaczem mocy i subwooferem poprawiającym jakość wrażeń dźwiękowych.
 • nowy wbudowany system nawigacji, oferowany z ulepszonymi mapami dostosowanymi do potrzeb ciężarówek i funkcją automatycznej aktualizacji map umożliwiającą sprawną dostawę towaru.
 • modernizacje wnętrza, obejmujące także wbudowaną kuchenkę mikrofalową i gniazda zasilania USB-C.
 • oferta My Business Apps Volvo Trucks, wprowadzona na większą liczbę rynków. Jest to usługa oparta na subskrypcji, która umożliwia klientom pobieranie aplikacji biznesowych od różnych dostawców i korzystanie z nich wyświetlaczu dodatkowym samochodu, co zapewnia realne korzyści w zakresie dyspozycyjności i codziennego użytkowania pojazdu.
 • nowa usługa monitorowania opon gwarantująca operatorom flot pełny wgląd w ciężarówkę i naczepę za pośrednictwem Volvo Connect, dzięki wysyłaniu ostrzeżeń do kierowcy zmniejszając ryzyko niespodziewanej awarii opony.

W zależności od potrzeb rynku Volvo FH będzie nadal oferowane także ze standardową, nieprzedłużoną kabiną.

Volvo FH Aero. Aerodynamika w jeździe dalekobieżnej.

FH Aero to ciężarówka do transportu długodystansowego. Aerodynamiczna sylwetka kabiny została zaprojektowana z myślą o oszczędzaniu energii i ograniczaniu emisji dwutlenku węgla. Do wyboru są napędy elektryczny, gazowy i wysokoprężny.

Układy napędowe

ElektryczneFH Aero Electric
WydajnośćDo 330–490 kW (450–666 KM) mocy ciągłej
ZasięgDo 300 km (ciągnik z naczepą 4×2)
Czas ładowania (pełne naładowanie)9,5 h AC (43 kW) 2,5 h DC (250 kW)
Pojemność akumulatora360–540 kWh, 4–6 akumulatorów
Zasilane gazemG13
Poziom emisji spalinEuro 6
Liczba cylindrów6
Pojemność skokowa12,8 dm³
Skok tłoka158 mm
Średnica cylindra131 mm
Stopień sprężania17:01
Zakres ekonomiczny900–1400 obr/min
Moc hamulca wydechowego200 kW
Moc hamulca silnikowego*380 kW (2300 obr/min)
Liczba filtrów oleju2 pełnoprzepływowe
Objętość oleju przy wymianie, łącznie z filtrem35 l
Całkowita pojemność układu chłodzenia38 l
G13 420 KM (309 kW) 
Moc maks. przy 1600–1700 obr/min420 KM
Maks. moment obr. przy 905–1400 obr/min2100 Nm
G13 460 KM (338 kW) 
Moc maks. przy 1600–1700 obr/min460 KM
Maks. moment obr. przy 950–1400 obr/min2300 Nm
G13 500 KM (368 kW) 
Moc maks. przy 1600–1700 obr/min500 KM
Maks. moment obr. przy 980–1404 obr/min2550 Nm
Olej napędowyD13D13 z technologią I-Save
Poziom emisji spalinEuro 6Euro 6
Liczba cylindrów66
Pojemność skokowa12,8 dm³12,8 dm³
Skok tłoka158 mm158 mm
Średnica cylindra131 mm131 mm
Stopień sprężania18.0:118.0:1
Zakres ekonomiczny900–1400 obr/min900–1300 obr/min
Moc hamulca wydechowego175 kW (2300 obr/min)150 kW
Moc hamulca silnikowego*340 kW (2300 obr/min)435 kW (2300 obr/min)
Liczba filtrów oleju2 pełnoprzepływowe2 pełnoprzepływowe
Objętość oleju przy wymianie, łącznie z filtrem35 l35 l
Całkowita pojemność układu chłodzenia24 l26 l

Wymagania dotyczące paliwa

Olej napędowy bezsiarkowy (EN590, zawartość siarki maks. 10 ppm) Biodiesel drugiej generacji (EN15940, syntetyczny olej napędowy)

Okres między wymianami oleju

Maksymalnie co 150 000 km lub raz do roku – olej VDS4.

D13 420 KM (309 kW) 
Moc maks. przy 1404–1700 obr/min420 KM
Maks. moment obr. przy 905–1400 obr/min2100 Nm
D13 z technologią I-Save 420 KM (309 kW)* 
Moc maks. przy 1230–1600 obr/min420 KM
Maks. moment obr. przy 900–1230 obr/min2400 Nm
D13 460 KM (338 kW) 
Moc maks. przy 1404–1700 obr/min460 KM
Maks. moment obr. przy 945–1400 obr/min2300 Nm
D13 z technologią I-Save 460 KM (338 kW)* 
Moc maks. przy 1240–1600 obr/min460 KM
Maks. moment obr. przy 900–1240 obr/min2600 Nm
D13 z technologią I-Save 480 KM (353 kW)* 
Moc maks. przy 1250–1600 obr/min480 KM
Maks. moment obr. przy 900–1250 obr/min2700 Nm
D13 500 KM (368 kW) 
Moc maks. przy 1404–1700 obr/min500 KM
Maks. moment obr. przy 980–1400 obr/min2500 Nm
D13 z technologią I-Save 500 KM (368 kW) 
Moc maks. przy 1250–1600 obr/min500 KM
Maks. moment obr. przy 900–1250 obr/min2800 Nm
D13 540 KM (397 kW) 
Moc maks. przy 1458–1700 obr/min540 KM
Maks. moment obr. przy 1000–1400 obr/min2600 Nm

*dostępny z B100, biodiesel

Przystawka odbioru mocy napędzana od silnika

 Moment obrotowyPrzełożenie
EPTT350350 Nm*1.26:1
EPTT650650 Nm*1.26:1
EPTT10001000 Nm*1.26:1

* Moment obrotowy dostępny zarówno w czasie jazdy, jak i podczas postoju.

I-Shift

12-biegowa skrzynia biegów ze zmianą zakresów i półbiegami oraz zautomatyzowanym układem zmiany przełożeń. I-Shift może być wyposażona w kompaktowy zwalniacz, przystawkę odbioru mocy, pompę awaryjnego wspomagania układu kierowniczego oraz chłodnicę oleju. Można także zamówić I-Shift z biegami pełzającymi, ultraniskimi biegami pełzającymi i multiplikatorem biegów wstecznych.

TypNajwyższy biegMaks. moment obr. silnika (Nm)Konstrukcyjna DMC zestawu (tony)
AT2412Bezpośredni240044
AT2612Bezpośredni2600100
ATO2612Nadbieg2600100
AT2812Bezpośredni280070
ATO3112Nadbieg3150100

I-Shift Dual Clutch

TypNajwyższy biegMaks. moment obr. silnika (Nm)Konstrukcyjna DMC zestawu (tony)
SPO2812Nadbieg280080
TypPrzekładnia głównaMaks. moment obr. (Nm)Maks. dopuszczalny nacisk na oś (t)Konstrukcyjna DMC zestawu (t)
Osie z pojedynczą przekładnią główną
RSS1244BOś pojedynczaHipoidalna28001244
RSS1344C/EOś pojedynczaHipoidalna26001344
RSS1344EOś pojedynczaHipoidalna28001344
RSS1352AOś pojedynczaHipoidalna28001352
RSS1370A/BOś pojedynczaHipoidalna38001370
RTS2370AOś podwójnaHipoidalna38002370
RTS2310AOś podwójnaHipoidalna380023100
Zwolnica
RSH1370FOś pojedynczaStożkowa o zębach spiralnych38001370
RT2610B/FOś podwójnaStożkowa o zębach spiralnych380026100
RTH3210FOś podwójnaStożkowa o zębach spiralnych380032100
RTH3212FOś podwójnaStożkowa o zębach spiralnych380032100
RTH3312Oś podwójnaStożkowa o zębach spiralnych380033100
RTH3815Oś podwójnaStożkowa o zębach spiralnych380038100

Przełożenia tylnych osi

Osie pojedyncze

RSS1244BRSS1344CRSS1344ERSS1352ARSS1370A/BRSH1370F
2.06:12.31:1*2.06:12.06:12.06:13.46:1
2.17:12.47:1*2.17:12:17.12.17:13.61:1
2.31:12.47:1*2.31:12.31:12.31:13.76:1
2.47:12.85:1*2.47:12.47:12.47:14.12:1
2.64:13.08:1*2.64:12.64:12.64:14.55:1
2.85:13.36:1*2.85:12.85:12.85:15.41:1
3.08:13.70:13.08:13.08:13.08:1 
3.36:14.11:13.36:13.36:13.40:1** 
 4.63:1  3.67:1** 
 5.29:1  4.11:1** 
 6.17:1    

* Dotyczy RSS1344E

** Dotyczy RSS1370B

Osie podwójne

RST2370A/BRTS2310ARTH2610BRTH2610FRTH2610B7FRTH3210FRTH3212FRTH3312RTH3815
2.43:12.06:13.33:13.33:13.33:13.33:13.33:13.61:14.14:1
2.57:12.17:13.46:13.46:13.46:13.46:13.46:13.76:14.58:1
2.83:12.31:13.61:13.61:13.61:13.61:13.61:14.12:15.43:1
3.09:12.47:13.76:13.76:13.76:13.76:13.76:14.55:17.22:1
3.40:12.64:13.93:13.97:13.97:13.97:13.93:15.41:1 
3.78:12.85:14.12:14.12:14.12:14.12:14.12:16.18:1 
4.13:13.08:14.55:14.55:14.55:14.55:14.55:17.21:1 
4.50:13.36:15.41:15.41:15.41:15.41:15.41:1  
5.14:13.70:1 6.18:1 6.18:16.18:1  
5.67:14.11:1   7.21:17.21:1  
6.17:14.63:1       

Dostępne są cztery różne wersje wykończenia zewnętrznego, dostosowane do różnych potrzeb.

 • podstawowa: osłona chłodnicy i klamki drzwi w kolorze Thunder gray (ciemnoszary), chromowane reflektory, osłona przeciwsłoneczna, obudowy lusterek i zderzak w kolorze Lightning gray (jasnoszary);
 • wzbogacona: osłona chłodnicy w kolorze kabiny i chromowane reflektory, osłona przeciwsłoneczna, obudowy lusterek, klamki drzwi i zderzak w kolorze Lightning gray (jasnoszary);
 • najwyższy poziom: osłona chłodnicy, obudowy lusterek, osłona przeciwsłoneczna, klamki drzwi, zderzak i owiewka w kolorze kabinym chromowane reflektory;
 • podstawowa ze wzmocnionym zderzakiem: osłona chłodnicy i klamki drzwi w kolorze Thunder gray (ciemnoszary), czarne reflektory, osłona przeciwsłoneczna i obudowy lusterek w kolorze Lightning gray (jasnoszary), zderzak stalowy lakierowany w kolorze szarym.

Wymiary kabin

Volvo FH Aero globetrotter XXL cab with measurements, viewed from the side

Globetrotter XXL: komfort i przestrzeń
Większa przestrzeń i komfort
Kabina Globetrotter XXL zapewnia również bezpieczne i wygodne mieszkanie dla maksymalnie dwóch osób, ale z jeszcze większym komfortem spania na szerszej i dłuższej dolnej leżance — dzięki większej długości kabiny. Jest to kabina wydłużona, aby uzyskać jeszcze więcej miejsca i komfortu niż w jakimkolwiek innym modelu kabiny, a przy tym oferuje taką samą wysokość wnętrza jak kabina Globetrotter XL. Dzięki aerodynamicznemu kształtowi FH Aero i FH16 Aero istnieje możliwość przejścia na model Globetrotter XXL bez ograniczeń związanych z długością. Poza tym ta kabina zabezpiecza dosyć miejsca dla dwóch osób. Globetrotter XXL zapewnia bowiem jeszcze większy komfort spania dwóch osób na szerszej i dłuższej dolnej leżance — dzięki większej długości kabiny. Leżanka w kabinie Globetrotter XXL ma 213 cm długości. Szerokość w części głowy, części środkowej i części stóp wynosi odpowiednio 99/106,5/91 centymetrów.

Volvo FH Aero globetrotter XL cab with measurements, viewed from the side

Globetrotter XL: wiele możliwości przechowywania

Kabina Globetrotter XL (CAB-XHSL) oferuje wygodne miejsce do spania dla jednej lub dwóch osób i jeszcze więcej miejsca w schowkach dzięki dodatkowej wysokości. Wysokość wnętrza kabiny wynosi 220 cm (211 cm od pokrywy przedziału silnikowego).

Volvo FH Aero globetrotter cab with measurements, viewed from the side

Kabina Globetrotter: miejsce dla dwóch osób

Kabina Globetrotter (CAB-HSLP) może zapewnić wygodny nocleg dla nawet dwóch osób. A dzięki jej wysokości w schowkach jest dużo dodatkowego miejsca. Wysokość wnętrza kabiny wynosi 205 cm (196 cm od pokrywy przedziału silnikowego).

Volvo FH Aero sleeper cab with measurements, viewed from the side

Kabina sypialna

W kabinie sypialnej (CAB-SLP) mogą nocować komfortowo aż dwie osoby. Wysokość wnętrza kabiny wynosi 171 cm (162 cm od pokrywy przedziału silnikowego).

Volvo FH Aero low sleeper cab with measurements, viewed from the side

Kabina sypialna z obniżonym dachem

Amortyzowana kabina sypialna z obniżonym dachem (CAB-LSLP) pozostawia dodatkową przestrzeń ładunkową nad kabiną. Wysokość wnętrza kabiny wynosi 147 cm (138 cm od pokrywy przedziału silnikowego).

Wyposażanie i cechy kabin:

 • lodówki i kuchenka mikrofalowa. W zależności od modelu kabina może być fabrycznie wyposażona w jedną lub dwie lodówki. Ciepłe napoje lub posiłki można także przygotowywać we wbudowanej kuchence mikrofalowej, wygodnie umieszczonej na górnej półce z przodu;
 • dostępne są dwie różne konfiguracje systemów audio: Selected i Extended. Zawierają one wysokiej jakości zestaw sześciu głośników. Wersja Extended jest dostępna dla FH16 Aero, FH Aero, FH16 i FH – i podnosi poziom dzięki dodatkowemu subwooferowi;
 • wygodne akcesoria. Dostępna jest szeroka gama akcesoriów Volvo, dzięki którym życie w drodze będzie jeszcze wygodniejsze i przyjemniejsze. Wszystko, od wbudowanego ekspresu do kawy i uchwytu na kubek po różne schowki i kran z wodą do mycia rąk.

Wysokości podwozia

X-Low (ciągnik siodłowy)około 810 mm
Lowokoło 850 mm
Medokoło 900 mm
Highokoło 1000 mm
X-Highokoło 1200 mm
 PneumatyczneMech.
X-Low8
Low8
Med10/20*9
High10/20*10/20*
X-High10/20*

*Z podwójną osią przednią

TypOsieZawieszenieDopuszcz. nacisk na ośPrzekładnia głównaOsie wleczone/pchane
Oś pojedyncza
RAD-L904×2Resory parab./półelipt.13 tPojed./zwoln. 
RAD-GR4×2Pneumatyczne11,5/13 tPojed./zwoln. 
RAD-G24×2Pneumatyczne (poj. budowlany)13 tZwolnice 
Oś zespolona
RADT-GR6×2Pneumatyczne19/20,5/22,5/23 tPojed./zwoln.Wleczona (niekier. / skrętna samost. lub ster.)
RAPD-GR6×2Pneumatyczne16/19/22 tPojed./zwoln.Pchana (niekier. / skrętna ster.)
RAPD-G46×2Pneumatyczne16 tPojedynczaOś pchana (niekierowana)
RADD-G26×4/8×4Pneumatyczne (poj. budowlany)21/23/26 tPojed./zwoln. 
RADD-BR6×4/8×4Resory paraboliczne20/21 tPojed./zwoln. 
RADD-TR16×4/8×4Resory parab./półelipt.23/26 tPojed./zwoln. 
RADD-TR26×4/8×4Resory półeliptyczne26/32 tZwolnice 
RADD-TR38×4Resory półeliptyczne38 tZwolnice 
RADD-GR6×4/8×4Pneumatyczne21/23/26 tPojed./zwoln. 
RAPDT-GR8×2Pneumatyczne27/30/30,5/31,5/32 tPojed./zwoln.Pchana (skrętna ster.) + wleczona (niekier. / skrętna ster.)
RADDT-GR8×4/10×4Pneumatyczne27/33/36 tPojed./zwoln.Wleczona (skrętna ster.)
RAPDD-GR8×4Pneumatyczne27/30,5/32/35 tPojed./zwoln.Pchana (skrętna ster.)
RADDT-G28×4/10×4Pneumatyczne (poj. budowlany)27/33/36 tPojed./zwoln.Wleczona (skrętna ster.)

Dostępne są belki montowane centralnie, częściowo obniżone oraz belki montowane pod ramą, umożliwiające holowanie przyczepy centralnoosiowej. Belki holownicze mogą być mocowane w odstępach co 25 mm.

Zbiorniki paliwa

Aluminiowe lub stalowe o pojemności od 150 do 900 litrów. Maksymalna pojemność zbiorników paliwa przy montażu łączonym wynosi 1510 litrów (ciągnik siodłowy 4×2). Zbiorniki gazu w rozmiarach 155 kg (375 l), 205 kg (495 l) i 225 kg (545 l).

Zbiorniki AdBlue

Z tworzywa sztucznego o pojemności od 32 do 112 l. Pompa AdBlue wbudowana w zbiornik.

Układ hamulcowy
Elektronicznie sterowany układ hamulcowy EBS (Electronically controlled Brake System) zapewnia szybkie reakcje, większą skuteczność i lepsze „wyczucie” hamulców oraz szereg użytecznych funkcji. Obecnie układ EBS jest dostępny zarówno dla hamulców tarczowych, jak i bębnowych Z-cam (dla wybranych konfiguracji osi i wysokości podwozia). Da się ponadto rozszerzyć funkcjonalność układu hamulcowego, wybierając pakiet EBS Medium lub inne opcje dodatkowe. EBS jest standardem we wszystkich specyfikacjach. Z kolei pakiet EBS medium, oprócz wszystkich elementów pakietu EBS Standard, zawiera poniższe funkcje:

 • rejestrator stanu EBS. Monitorowanie układu EBS odbywa się za pośrednictwem elektronicznego systemu pojazdu TEA2+ i Volvo Tech Tool;
 • automatyczne przytrzymanie. Funkcja automatycznego przytrzymania utrzyma ostatnio zastosowane ciśnienie hamowania, aby utrzymać samochód w miejscu do momentu naciśnięcia pedału przyspieszenia przez kierowcę;
 • analiza zużycia okładzin hamulcowych. Ostrzeżenie o stanie hamulców — funkcja obliczająca czas pozostały do wymiany okładzin hamulcowych, wskazanie w kilometrach (dotyczy tylko hamulców tarczowych).
 • automatyczne zwalnianie hamulca postojowego. Hamulec postojowy jest zwalniany automatycznie w chwili, gdy kierowca naciska pedał przyspieszenia, o ile w skrzyni biegów jest wybrany bieg (dotyczy tylko pojazdów ze skrzynią biegów I-Shift).

Opcje dodatkowe:

Dodatkowe funkcje pakietu oprogramowania:

 • hamulec stabilizacyjny. Umożliwia kierowcy aktywację funkcji pulsacyjnego hamowania przyczepy. Hamulce w przyczepie są uruchamiane automatycznie, w celu zmniejszenia ryzyka złożenia się zestawu drogowego;
 • ESC (Układ Stabilizacji Toru Jazdy);
 • Układ ESP (Electronic Stability Program) indywidualnie steruje hamulcem przy każdym kole w celu stabilizacji zestawu drogowego podczas hamowania, tym samym zapobiegając złożeniu się zestawu drogowego, przewróceniu się pojazdu i kołysaniu przyczepy. ESC spełnia obowiązujące przepisy w zakresie elektronicznych układów stabilizacji pojazdu i jest dostępny w pojazdach 2-, 3-, 4- i 5-osiowych;
 • światła hamowania awaryjnego. Podczas gwałtownego hamowania przy prędkości większej niż 50 km/h światła STOP błyskają z częstotliwością czterech razy na sekundę;
 • zwalniacz hydrodynamiczny. Kompaktowy zwalniacz montowany do skrzyni biegów, rozwijający maksymalną moc hamowania 440 kW.

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo

Aktywny, elektryczno-hydraulicznie wspomagany układ kierowniczy (z korektą dynamiczną, tzw. system „torque overlay”). Zapewnia zwiększoną siłę wspomagania przy małych prędkościach jazdy, niweluje szarpnięcia na kole kierownicy i ułatwia utrzymywanie toru jazdy na wprost podczas hamowania na nawierzchniach o zróżnicowanych współczynnikach przyczepności. Kierownica samoczynnie powraca do pozycji środkowej zarówno podczas jazdy do przodu, jak i cofania. Aktualnie Aktywny Układ Kierowniczy Volvo jest dostępny dla wszystkich konfiguracji osi, w tym także pojazdów z podwójną osią przednią. Może być również łączony z niezależnym zawieszeniem przednim.

Osie pchane
Są oferowane w wersji niekierowanej lub skrętnej sterowanej elektrohydraulicznie, dostępne zarówno w ciągnikach siodłowych, jak i podwoziach. Dopuszczalny nacisk: 4,5, 7,5 lub 9 ton.

Osie wleczone

Są dostępne w trzech wersjach: jako niekierowane – z ogumieniem pojedynczym lub bliźniaczym, skrętne samosterowne lub skrętne sterowane elektrohydraulicznie. Dopuszczalny nacisk: 7,5, 9,5 lub 10 ton.

Podnośnik osi podwójnej

Pozwala na odłączenie i podniesienie ostatniej osi napędowej w celu zmniejszenia zużycia paliwa i promienia skrętu. Aby podnieść oś w pojeździe bez ładunku, wystarczy nacisnąć przycisk na tablicy rozdzielczej. Po załadowaniu pojazdu oś zostaje automatycznie opuszczona i załączona. Podnośnik osi podwójnej jest dostępny w odmianach 6×4 i 8×4 (pojazdy z podwójną osią napędową), wyposażonych w hamulce tarczowe.

Volvo FH16 Aero. Wydajny transport ciężkich ładunków.

FH16 Aero to samochód do transportu ciężkich ładunków, o konstrukcji i napędzie zapewniającym zwiększoną produktywność. Aerodynamiczna konstrukcja w połączeniu z premierowym mocnym silnikiem D17 pozwala zwiększyć wydajność przy jednoczesnej oszczędności paliwa. Nie można też nie wspomnieć o doskonałych wrażeniach z jazdy.

Olej napędowyD17
Poziom emisji spalinEuro 6
Liczba cylindrów6
Pojemność skokowa17,3 dm³
Skok tłoka165 mm
Średnica cylindra149 mm
Stopień sprężania17.3:1
Zakres ekonomiczny900–1300 obr/min
Moc hamulca wydechowego246 kW (2200 obr/min)
Moc hamulca silnikowego*525 kW (2200 obr/min)
Liczba filtrów oleju2 pełnoprzepływowe, 1 bocznikowy
Objętość oleju przy wymianie, łącznie z filtrem42 l
Całkowita pojemność układu chłodzenia48 l

*Opcjonalnie

Wymagania dotyczące paliwa

Olej napędowy bezsiarkowy (EN590, zawartość siarki maks. 10 ppm). Biodiesel drugiej generacji (EN15940, diesel syntetyczny)

Okres między wymianami oleju

Maksymalnie co 100 000 km lub raz do roku — olej VDS4.

D17 600 KM (441 kW) 
Moc maks. przy 1500–1700 obr/min600 KM
Maks. moment obr. przy 900–1400 obr/min3000 Nm
D17 700 KM (515 kW) 
Moc maks. przy 1600–1700 obr/min700 KM
Maks. moment obr. przy 950–1400 obr/min3400 Nm
D17 780 KM (574 kW) 
Moc maks. przy 1700 obr/min780 KM
Maks. moment obr. przy 1000–1200 obr/min3800 Nm

I-Shift

12-biegowa skrzynia biegów ze zmianą zakresów i półbiegami oraz zautomatyzowanym układem zmiany przełożeń. Skrzynia biegów I-Shift może być wyposażona w kompaktowy zwalniacz, przystawkę odbioru mocy, pompę awaryjnego wspomagania układu kierowniczego oraz chłodnicę oleju. Można także zamówić I-Shift z biegami pełzającymi, ultraniskimi biegami pełzającymi i multiplikatorem biegów wstecznych.

Dane techniczne

TypNajwyższy biegMaks. moment obr. silnika (Nm)Konstrukcyjna DMC zestawu (t)
AT2812Bezpośredni280060
ATO3112Nadbieg3150100
ATO3512Nadbieg3550100
ATO3812Nadbieg3800100
Przekładnia głównaMaks. moment obr. (Nm)Maks. dopuszczalny nacisk na oś (t)Konstrukcyjna DMC zestawu (t) 
Osie z pojedynczą przekładnią główną
RSS1370A/BOś pojedynczaHipoidalna38001370
RTS2370AOś podwójnaHipoidalna38002370
RTS2310Oś podwójnaHipoidalna380023100
Zwolnica
RSH1370FOś pojedynczaStożkowa o zębach spiralnych38001370
RTH2610B/FOś podwójnaStożkowa o zębach spiralnych380026100
RTH3210Oś podwójnaStożkowa o zębach spiralnych380032100
RTH3312Oś podwójnaStożkowa o zębach spiralnych380033100
RTH3815Oś podwójnaStożkowa o zębach spiralnych380038100
 D17 600 KMD17 700 KMD17 780 KM
I-Shift
ATO3112  
ATO3512  
ATO3812  
Osie napędowe z pojedynczą przekładnią główną
RSS1370A/B
RTS2370A
RTS2310A
Osie napędowe ze zwolnicami
RSH1370F
RTH2610F
RTH3210
RTH3312
RTH3815

Przystawki odbioru mocy napędzane od silnika

 Moment obrotowyPrzełożenie
EPTT650650 Nm*1.26:1
EPTT10001000 Nm*1.26:1

* Moment obrotowy dostępny zarówno w czasie jazdy, jak i podczas postoju.

Istnieje duży wybór przystawek odbioru mocy niezależnych oraz zależnych od sprzęgła — aby obsłużyć wszystkie rodzaje sprzęgu.

Napędzane od silnika

PTER-DIN: Napędzana od silnika tylna przystawka odbioru mocy przeznaczona do bezpośredniego napędu pompy hydraulicznej.

PTER1400: Napędzana od silnika tylna przystawka odbioru mocy z połączeniem kołnierzowym do pompy hydraulicznej.

PTER100: Napędzana od silnika tylna przystawka odbioru mocy z połączeniem kołnierzowym do pompy hydraulicznej.

Przystawki odbioru mocy zależne od sprzęgła

PTR-F: Przystawka z kołnierzem, nisko- lub wysokoobrotowa.

PTR-FL/FH: Przystawka z kołnierzem, nisko- lub wysokoobrotowa.

PTR-D/PTR-DM/PTR-DH: Przystawka nisko-/średnio-/wysokoobrotowa ze złączem DIN do bezpośredniego napędu pompy hydraulicznej.

PTRD-F: Przystawka wysokoobrotowa z kołnierzem łączącym do bezpośrednio mocowania wału pędnego.

PTRD-D: Przystawka wysokoobrotowa, podwójna. Dwa złącza DIN do bezpośredniego napędu pomp hydraulicznych.

PTRD-D1: Przystawka wysokoobrotowa, podwójna. Kołnierz napędowy z tyłu i złącze DIN z przodu.

PTRD-D2: Przystawka wysokoobrotowa, potrójna. Dwa tylne kołnierze napędowe i jedno złącze DIN z przodu.

Wersje wykończenia zewnętrznego

Dostępne są trzy różne wersje wykończenia zewnętrznego, dostosowane do różnych potrzeb:

 • podstawowa: osłona chłodnicy i klamki drzwi w kolorze Thunder gray (ciemnoszary), chromowane reflektory, osłona przeciwsłoneczna, obudowy lusterek i zderzak w kolorze Lightning gray (jasnoszary);
 • podstawowa z wytrzymałym zderzakiem: osłona chłodnicy w kolorze Thunder gray (ciemnoszary), osłony lusterek i osłona przeciwsłoneczna lakierowane w kolorze srebrnym, błyszczące chromowane klamki drzwi, czarne reflektory, zderzak stalowy lakierowany w kolorze szarym;
 • wykończenie FH16 Aero: osłona chłodnicy, obudowy lusterek i osłona przeciwsłoneczna lakierowane w kolorze srebrnym, błyszczące chromowane klamki drzwi, czarne reflektory, zderzak i owiewka w kolorze kabiny.

Poza tym Volvo FH16 Aero jest wyposażone w wyjątkowe skórzane wykończenie wnętrza. Skórzana tapicerka i wytrzymałe materiały występują w różnych odcieniach Coral (pomarańczowy) i Raven (ciemnoszary), które pasują do różnych elementów wykończenia wnętrza.

Ciągnik siodłowy   Wysokość A (mm)Wysokość B (mm)Wysokość C (mm)Wysokość D (mm)
NapędWysokość podwoziaZawieszenieOponyCAB-SLPCAB-HSLPCAB-XHSLCAB-LSLP
4×2HighMech./Pneum.315/80-R22.53430380039503225
4×2HighMech./Pneum.315/80-R22.53440381039603235
4×2MedMech./Pneum.315/80-R22.53350372038703145
4×2LowPneum./Pneum.315/80-R22.53230360037503025
4×2LowPneum./Pneum.315/80-R22.53250362037703045
6×2MedMech./Pneum.315/80-R22.53350372038703145
Podwozie   Wysokość A (mm)Wysokość B (mm)Wysokość C (mm)Wysokość D (mm)
NapędWysokość podwoziaZawieszenieOponyCAB-SLPCAB-HSLPCAB-XHSLCAB-LSLP
6×2HighPneum./Pneum.315/80-R22.53410378039303205
6×2MedPneum./Pneum.315/80-R22.53330370038503125
6×2LowPneum./Pneum.315/80-R22.53230360037503025
6×2HighMech./Mech.315/80-R22.53460383039803255
6×2HighMech./Mech.315/80-R22.53450382039703245
6×2HighMech./Mech.315/80-R22.53480385040003275
10×4HighMech./Mech.315/80-R22.53480385040003275

Dopuszczalny nacisk na oś przednią (tony)

Zawieszenie tylne

TypOsieZawieszenieDopuszcz. nacisk na ośPrzekładnia głównaOsie wleczone/pchane
Oś pojedyncza
RAD-L904×2Resory parab./półelipt.13 tPojed./zwoln. 
RAD-GR4×2Pneumatyczne11,5/13 tPojed./zwoln. 
RAD-G24×2Pneumatyczne (poj. budowlany)13 tZwolnice 
RAD-G44×2Pneumatyczne12 tPojedyncza 
Oś zespolona
RADT-GR6×2Pneumatyczne19/20,5/22,5/23 tPojed./zwoln.Wleczona (niekier. / skrętna samost. lub ster.)
RAPD-GR6×2Pneumatyczne16/19/22 tPojed./zwoln.Pchana (niekier. / skrętna ster.)
RAPD-G46×2Pneumatyczne16 tPojedynczaOś pchana (niekierowana)
RADD-G26×4/8×4Pneumatyczne (poj. budowlany)21/23/26 tPojed./zwoln. 
RADD-BR6×4/8×4Resory paraboliczne20/21 tPojed./zwoln. 
RADD-TR16×4/8×4Resory parab./półelipt.23/26 tPojed./zwoln. 
RADD-TR26×4/8×4Resory półeliptyczne26/32 tZwolnice 
RADD-TR38×4Resory półeliptyczne38 tZwolnice 
RADD-GR6×4/8×4Pneumatyczne21/23/26 tPojed./zwoln. 
RAPDT-GR8×2Pneumatyczne27/30/30,5/31,5/32 tPojed./zwoln.Pchana (skrętna ster.), wleczona (niekier. / skrętna ster.)
RAPDT-GR8×4/10×4Pneumatyczne27/33/36 tPojed./zwoln.Wleczona (skrętna ster.)
RAPDT-GR8×4Pneumatyczne27/30,5/32/35 tPojed./zwoln.Pchana (skrętna ster.)
RADDT-G28×4/10×4Pneumatyczne (poj. budowlany)27/33/36 tPojed./zwoln.Wleczona (skrętna ster.)

Kabiny cechy

 1. Czteropunktowe zawieszenie. Do wyboru: sprężyny spiralne z amortyzatorami z przodu i z tyłu, sprężyny spiralne z przodu i pneumatyczne zawieszenie z tyłu lub pełne zawieszenie pneumatyczne.
 2. Wloty powietrza. Wlot powietrza znajduje się po lewej stronie kabiny i jest dostępny w wersji wysokiej lub niskiej, zależnie od zastosowania pojazdu. Oferowany jest także przedni wlot powietrza.
 3. Kolory. Dostępnych jest około 650 odcieni.
 4. Tapicerka. Czarna tekstylna, skórzana lub skórzana dwukolorowa. Niektóre tapicerki (z wyjątkiem tekstylnej), są dostępne w połączeniu z funkcją wentylacji fotela.
 5. Fotel kierowcy. Do wyboru warianty Dynamic i Progressive. Każdy wariant fotela można zamówić z dowolnym rodzajem tapicerki. Dodatkowa swoboda wynika z elastyczności — całkowity zakres regulacji poziomej wynosi 240 milimetrów, a pionowo 100 milimetrów. Standardowe wyposażenie fotela kierowcy obejmuje: zagłówek, odchylane i składane oparcie, regulację wysokości i położenia wzdłużnego, regulację podparcia części lędźwiowej oraz pochylenia fotela.
 6. Fotel pasażera. Dostępne są dwa warianty: Standard i Comfort. Każdy wariant fotela można zamówić z dowolnym rodzajem tapicerki. Wszystkie fotele pasażera są standardowo wyposażone w zagłówek. Oferowany jest również przesuwny fotel pasażera.
 7. Leżanki. Zapewniają komfort i relaksujący sen. Wymiary leżanek to: 74×200 cm z częścią środkową o szerokości 81,5 cm lub 74×200 cm, wysuwana do 88×200 cm, z częścią środkową o szerokości 95,5 cm. Leżanka w kabinie Globetrotter XXL ma 213 cm długości. Szerokość w części głowy, części środkowej i części stóp wynosi odpowiednio 99/106,5/91 centymetrów. Leżankę można wyposażyć w komfortowy materac piankowy o grubości 16 cm ze sprężynami kieszeniowym. Dostępne są trzy wersje różniące się twardością: miękki, średnio-twardy i twardy. Do tego dochodzą dwie opcje nakładki ochraniacza na materac: poprawia komfort i pozwala szybciej rozwiązywać problemy. Ponadto, dostępnie są: leżanka z regulowanym podgłówkiem oraz leżanka górna komfortowa (o wymiarach 60×190 cm lub 70×190 cm).
 8. Schowki wewnętrzne. W kabinie znajdują się: schowek nad przednią szybą, zawierający cztery kieszenie DIN, i dwa duże schowki z żaluzjami, zlokalizowane po stronie kierowcy i pasażera. Na tylnej ścianie umieszczono lekką górną półkę z oświetleniem. Pod dolną leżanką znajdują się dwie szuflady o łącznej pojemności 130 l. Dodatkowo, do dyspozycji są dwa mniejsze schowki u wezgłowia (15 l) i w nogach (10 l) leżanki, pod materacem oraz schowek na butelki PET w nogach leżanki.
 9. Schowki zewnętrzne. Z obydwu stron znajdują się dwa duże schowki, dostępne z zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza kabiny. Po każdej stronie pod kabiną jest dostępny dodatkowy, nieogrzewany schowek o pojemności 30 l.
 10. Okno dachowe/ wywietrznik dachowy. Każda kabina może być wyposażona w nieotwierane okno dachowe (standard) lub wywietrznik dachowy (opcja), uchylany o 50 mm. Służą też one jako wyjście bezpieczeństwa. Wywietrznik dachowy może być otwierany ręcznie lub elektrycznie.
 11. Kierownica. Dostępna w dwóch średnicach — 450 mm or 500 mm, zależnie od specyfikacji samochodu. Zakres regulacji wysokości kierownicy wynosi 90 mm, a zakres regulacji kąta pochylenia — 28°. W wersji z regulowaną kolumną kierownicy (opcja) kierownicę można dodatkowo regulować w płaszczyźnie pionowej w zakresie od –5° do +15°, co jeszcze bardziej zwiększa komfort kierowcy. Przyciski wbudowane w kierownicę umożliwiają bezpieczne i wygodne sterowanie tempomatem, klaksonem, telefonem oraz funkcjami na wyświetlaczu zestawu wskaźników i wyświetlaczu dodatkowym.
 12. Układ klimatyzacji. Trzy alternatywne układy klimatyzacji pozwalają kontrolować temperaturę. Są to: konwencjonalny układ wentylacji i ogrzewania, układ klimatyzacji sterowany ręcznie (MCC) oraz układ klimatyzacji sterowany automatycznie (ECC/ECC2). Układ ten może także zawierać czujniki nasłonecznienia, mgły i jakości powietrza. Układ klimatyzacji można jeszcze uzupełnić o parkingowe ogrzewanie silnika i kabiny oraz I-ParkCool – parkingowy schładzacz kabiny. Dzięki I-ParkCool nie trzeba uruchamiać silnika, by mieć klimatyzowaną kabiną. System schładza kabinę podczas postoju auta. W celu utrzymania komfortowej temperatury współdziała z ogrzewaniem parkingowym kabiny: korzystne gdy w nocy temperatura spada szybko i znacznie. A przy tym jest cichy. Jest o około 20 dB cichszy, w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi, co jeszcze bardziej zwiększa komfort noclegu. Klimatyzacja jest w pełni zintegrowana ze standardowym układem wentylacji, dzięki czemu zarówno ciepłe, jak i zimne powietrze jest równomiernie rozprowadzane po całej kabinie standardowymi kanałami nawiewu. Przy tym system nie pogarsza własności aerodynamicznych kabiny ani nie ogranicza wysokości jej wnętrza. Z wyjątkiem ogrzewacza kabiny (PH-CAB).

Podwozie

Wysokości podwozia

Lowokoło 850 mm
Medokoło 900 mm
Highokoło 1000 mm
X-Highokoło 1200 mm

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent