Najnowszy skarb Muzeum DAF, trafnie nazwany „Śpiącą Królewną”, został obudzony ze snu po czterech latach skrupulatnych prac konserwatorskich, tchnąc nowe życie w niegdyś zapomniany klejnot. Ta wyjątkowa ciężarówka DAF Torpedo jest obecnie prezentowana w muzeum, gdzie stanowi kompletny zestaw pojazdów VIPRE używany przez duże firmy w latach 60. XX wieku do transportu pracowników do i z pracy.
Pięknie odrestaurowany DAF Torpeda został odsłonięty w obecności dużej liczby ochotników z Muzeum DAF. Renowację również przeprowadzili w całości wolontariusze.
23 czerwca 2020 roku – dzień, w którym Torpeda dotarła do warsztatu Muzeum DAF. Ciężarówka była, delikatnie mówiąc, w złym stanie i postawiła wolontariuszy z muzeum w Eindhoven przed poważnym wyzwaniem w zakresie renowacji. Spędzili nie mniej niż cztery lata pracując nad renowacją ciężarówki, co wymagało rozebrania jej na części aż do ostatnich śrub i nakrętek. Dziś wygląda, jakby właśnie zjechał z taśmy w fabryce DAF.
„23 czerwca z wielką dumą zaprezentowaliśmy Śpiącą Królewnę” – mówi Geert van Rooij, konserwator muzeum. „To fantastyczne, że mamy tu wolontariuszy posiadających wiedzę niezbędną do przeprowadzenia tak szeroko zakrojonej renowacji. I fantastycznie, że w końcu udało nam się sfinalizować naszą kombinację VIPRE.”
W języku niderlandzkim VIPRE oznacza „Industrial Personnel Transport Eindhoven Region” – wspólną inicjatywę podjętą w latach 60. XX wieku przez wiele firm, w tym Bata, DAF i Philips, w celu organizacji zbiorowego transportu pracowników do i z pracy. Zaprojektowano i zbudowano specjalne naczepy przez firmę produkującą nadwozia W. Kusters w Venlo, które można ciągnąć za pomocą ciężarówek Torpedo, takich jak nowy eksponat, który DAF Museum dodał do kolekcji.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent