Fabryczne kompletne IVECO eDAILY z zabudową chłodniczą i agregatem elektrycznym tt –Thermo King
14 lutego w trakcie konferencji prasowej podsumowującej 2023 rok IVECO Poland przedstawiło kompletne, w pełni elektryczne, dedykowane do miejskiego i lokalnego transportu w temperaturze kontrolowanej (tzw. łacuchy chłodnicze cold chain nowe IVECO eDaily.
Pojazd ten powstał pod kątem zastosowań w tzw. miejskiej logistyce dystrybucyjnej i – w jej częściowych ramach – wykonywaniu przewozów na tzw. ostatniej mili. Jego skompletowanie stanowi odpowiedź podmiotu na pojawiające się w coraz częściej nowe wymagania w sferze przewozów towarowych w miastach, w tym w obszarze wdrażania stref ograniczonego ruchu/dostępu, w tym stref nisko- i zeroemisyjnych, oraz stref o ograniczonej hałaśliwości. Wymogom tym bez problemu mogą podołać pojazdy elektryczne i hybrydowe w trybie jazdy w pełni elektrycznej.
Nowe eDaily w wersji podwozie o dopuszczalnej masie całkowitej 7,2 t jest opcjonalnie dostępne z zestawem 4 akumulatorów o pojemności 148 kWh, na jednym ładowaniu pozwalających na realizację zadań transportowych na trasie do 240 km. ePTO w eDaily wzmocniono zaś do 50 kW (najwyższa wartość w tej klasie), co umożliwia wykorzystanie pojazdu do specjalistycznych zastosowań. Tzn. ten znaczny wzrost mocy może teraz zapewnić bezemisyjne rozwiązanie dla sprzętu używanego w wymagających specjalistycznych zadaniach, takich jak odśnieżanie, zbieranie śmieci i inne. Przy tym, dzięki modułowej technologii akumulatorów, w warunkach miejskich pojazd może mieć zasięg do 400 km, a czwarty akumulator da się teraz skonfigurować w modelach o masie całkowitej 7,2 tony i podwoziu z kabiną o rozstawie osi 5100 mm. Zwiększenie pojemności akumulatora do 148 kWh umożliwia z kolei uzyskanie zasięgu właśnie do 240 km. Modele IVECO eDaily z trzema i czterema akumulatorami otrzymują również szybsze szybkie ładowanie 115 kW, zabezpieczające 100 km zasięgu w zaledwie 20 minut. Ponadto podwozia zyskują możliwość doposażenia opcjonalnego w boczny port ładowania, aby zoptymalizować komfort kierowców. Poza tym eDaily 42S o dopuszczalnej masie całkowitej 4,25 tony może być teraz opcjonalnie wyposażone w pneumatyczne zawieszenie AIR-PRO. To unikatowe zawieszenie z tłumieniem ciągłym przekłada się na płynną jazdę, jednocześnie zmniejszając przechyły nadwozia. Przydatną cechą AIR-PRO jest funkcja pamięci, która umożliwia dostosowanie wysokości podwozia pojazdu do rozładunku i zapisanie jej za pomocą funkcji pamięci w celu powtórzenia załadunku.
Pokazany w w dniu 14 lutego samochód o dopuszczalnej masie całkowitej 7,2 t ma zasadnicze wymiary: długość 7660 mm, wysokość 3300 mm, szerokość: 2260 mm. Masa auta skompletowanego – gotowego do jazdy z zabudową furgonową z agregatem chłodniczym wynosi 4307 kg, a kolei ładowność 2970 kg. Zastosowano 3 baterie trakcyjne o pojemności 111 kWh oraz elektryczny agregat chłodniczy TT-THERMO KING Model: E-600e MAX SPECTRUM (multi-temp) o masie własnej 100 kg, wydajności chłodniczej: 2427 W (-20 /+30 st.), wydajności grzewczej 2210 W i mocy akustycznej 88 db.
Tak skompletowany pojazd w pierwszym rzędzie został przeznaczony dla dużych operatorów flotowych – dużych przewoźników zaopatrujących sieci sklepów w klasycznej dystrybucji oraz podmiotów zajmujących się czasowym wynajmem taboru tego rodzaju. Tym bardziej, że upowszechnieniu u nas aut tego typu zaczyna wreszcie sprzyjać krajowe ustawodawstwo. Tzn. w dniu 26 stycznia 2024 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał do konsultacji projekt programu priorytetowego „Wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3”. Według propozycji Funduszu budżet programu ma wynieść 1 mld PLN. To więcej niż kwota przeznaczona na wsparcie nabywców elektrycznych aut osobowych i dostawczych kategorii N1 zarezerwowana w ramach programu „Mój Elektryk” (800 mln zł). Nabór wniosków ma się odbywać w trybie ciągłym w latach 2024-2028 lub do wyczerpania alokacji. Dofinansowanie ma być udzielane w formie dotacji (zakup) lub dotacji do opłaty wstępnej (leasing). Beneficjentami programu będą przedsiębiorcy. Dopłatami zostaną objęte wyłącznie nowe, zeroemisyjne, czyli jedynie całkowicie elektryczne lub wodorowe, samochody kategorii N2 (o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 12 t) oraz N3 (o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t). Minimalny, roczny przebieg pojazdu objętego dofinansowaniem powinien wynosić co najmniej 50000 km. Poza tym wysokość subsydiów ma zależeć od wielkości przedsiębiorstwa ubiegającego się o wsparcie oraz kategorii dotowanego pojazdu. W przypadku zakupu będzie to do: 30% kosztów kwalifikowanych (duże przedsiębiorstwa), 50% (średniego przedsiębiorstwa) oraz 60% w (małe przedsiębiorstwa). Równolegle wysokość dotacji przy zakupie nie będzie mogła przekraczać 4000000 PLN (kategoria N2) lub 750000 PLN (kategoria N3). W sytuacji, gdy beneficjent zdecyduje się na leasing, wysokość dotacji nie będzie mogła przewyższać dodatkowo opłaty wstępnej.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent