Ewals Cargo Care rozpoczyna testy elektrycznej ciężarówki Volvo jako kolejny krok na drodze do dekarbonizacji i zrównoważonej logistyki
Firma robi kolejny krok w rozwoju swojej strategii dotyczącej paliw alternatywnych i rozpoczęła ocenę potencjalnego dodania pojazdów zelektryfikowanych do istniejącej floty składającej się z 685 ciężarówek.
We flocie znajdują się już niskoemisyjne ciężarówki z silnikiem Diesla, które spełniają europejskie normy Euro 6; jednakże zalety pojazdów elektrycznych i zmniejszony wpływ, jaki, jak się uważa, mają na środowisko, wymagają zbadania. Dlatego niedawno podmiot przeprowadził testy tej technologii w świecie rzeczywistym, które odbyły się w Wielkiej Brytanii w jego północnej bazie transportu ciężarowego, położonej w pobliżu Immingham i portu Humber.
Elektryfikacja – dzięki wspólnej pracy zrównoważone rozwiązanie dla wszystkich?
„Szacując, że w okresie eksploatacji 40-tonowego ciągnika siodłowego z napędem akumulatorowym, który wejdzie do użytku w 2024 roku, te modele pojazdów emitują co najmniej 63% mniej emisji niż pochodzi ze spalania oleju napędowego. W miarę dalszej dekarbonizacji sieci emisje z nich będą (w dalszym ciągu) spadać – badanie pokazuje (dodatkową) redukcję emisji o 84% w przypadku korzystania wyłącznie z energii odnawialnej”.
AKUMULATOROWE SAMOCHODY ELEKTRYCZNE EMITUJĄ O 63% MNIEJ EMISJI GHG NIŻ DIESEL – 04.06.23
Międzynarodowa Rada ds. Czystego Transportu (ICCT)
Dla klientów elektryfikacja może znacznie zmniejszyć emisję CO2 w ich łańcuchu dostaw, co z kolei może znacząco zmniejszyć ich ogólny ślad węglowy. W tym kontekście dla Ewals, jako operatora multimodalnego z własną flotą i ambicjami dekarbonizacji swoich usług, te redukcje w całym okresie użytkowania stanowiłyby kolejny znaczący wkład w inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Volvo, duży partner, który pomoże w podjęciu ważnej decyzji
Do testu Ewals wybrał jednego z gigantów branży samochodów ciężarowych, Volvo Trucks, aby zobaczyć, co może zaoferować ich flagowy produkt – model FM Electric. FM Electric może szybko i wygodnie przewozić duże ilości żywności, towarów konsumpcyjnych i dostaw przemysłowych między węzłami logistycznymi a miastami. Zasięg: do 300 km. Moc ciągła: do 490 kW. Łączna masa całkowita zestawu: do 42 t. Jest to jeden z 5 pojazdów, które zadebiutowały w gamie rozwiązań pojazdów elektrycznych Volvo Truck, a jego moc i zasięg sprawiają, że nadaje się do ciągnięcia dużych Mega Trailerów używanych standardowo we flocie Ewals, czyli naczep o ładowności aż o 11% większej niż standardowa naczepa z kurtyną.
Lokalizacja, trasa i ładunek. Gdzie zmieszczą się pojazdy elektryczne?
Ze względu na wymóg regularnego ładowania, obecnie najlepszym przypadkiem wykorzystania pojazdów zelektryfikowanych są krótkie dystanse między kluczowymi punktami trasy multimodalnej, tj. siedzibą klienta, stacjami kolejowymi i portami morskimi w sieci, a „ostatnią milą” ładunku do miejsca przeznaczenia. Ze względu na położenie geograficzne wysp i gęstość zaludnienia Wielka Brytania zapewniła wiele możliwości przetestowania tego rodzaju jazd na krótkich dystansach.
Ocenie, kiedy pojazd wyrusza w trasę, będzie podlegać szereg czynników, takich jak:
- Obsługa pojazdów – czy radzi sobie równie dobrze z istniejącymi pojazdami flotowymi?
- Wydajność ekonomiczna – jak koszt kilometra/milę ma się do standardu?
- Czas potrzebny – czy wymagany styl jazdy na napędzie elektrycznym wydłuża jazdę?
- Komfort kierowcy – czy kierowca uważa, że pojazd zapewnia podobny komfort?
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent