Renault Trucks kontynuuje transformację energetyczną w ramach dalekosiężnego projektu realizowanego we współpracy z TotalEnergys. Celem jest wyposażenie terenu przemysłowego Bourg-en-Bresse w zadaszenia fotowoltaiczne na powierzchni 17 hektarów. Projekt ten, będący symbolem przejścia koncernu na działalność niskoemisyjną, stanowi znaczący krok w przejściu na produkcję energii odnawialnej, gdyż wytwarzana w ten sposób energia elektryczna pokryje równowartość zużycia energii przez 17 500 mieszkańców.
Renault Trucks i TotalEnergys ogłosiły partnerstwo w ramach projektu zadaszenia fotowoltaicznego na terenie przemysłowym Renault Trucks w Bourg-en-Bresse (Owernia-Rodan-Alpy). Dzięki całkowitej mocy szczytowej wynoszącej ponad 22 megawatów na obszarze 17 hektarów, ten projekt „baldachimu fotowoltaicznego” będzie jednym z największych we Francji. Produkcja energii elektrycznej pokryje równowartość zużycia jej przez 17 500 osób, czyli 43% populacji Bourg-en-Bresse.
Część energii wyprodukowanej przez elektrownię słoneczną będzie wykorzystywana przez wewnętrznie. W rezultacie 30% energii elektrycznej zużywanej przez zakład będzie pokrywane przez zadaszenia, co będzie miało dodatkową zaletę w postaci ochrony zarówno pojazdów pracowników, jak i ciężarówek produkowanych w fabryce. Ten projekt baldachimu słonecznego, jeden z najbardziej rozległych we Francji, odzwierciedla wspólne zaangażowanie obu partnerów w dekarbonizację ich działań. Marin de Montbel, dyrektor zarządzający TotalEnergies Renouvelables France, powiedział „Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy wspierać Renault Trucks w jego transformacji energetycznej. Dzięki temu projektowi pokazujemy, że potrafimy opracowywać złożone technicznie projekty, które tworzą wartość”. Karine Forien, wiceprezes ds. strategii i zrównoważonego rozwoju w Renault Trucks, dodała zaś „W Renault Trucks jesteśmy mocno zaangażowani w dekarbonizację naszej branży i ochronę naszych zasobów. Wspieramy własne zobowiązania wymiernymi działaniami, w tym elektryfikacją naszych pojazdów, która natychmiast eliminuje emisję CO2 w użytkowaniu, oraz dekarbonizacją naszej własnej działalności. Transformacja energetyki stanowi rdzeń naszej strategii i projekt tego baldachimu słonecznego jest tego najlepszym przykładem.”
„Daszki fotowoltaiczne” mają zostać oddane do użytku w 2026 roku.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent