Kupując pięćdziesiąt nowych ciężarówek Volvo FH, które będą zasilane bio-LNG, Grupa Emons jeszcze bardziej angażuje się w redukcję emisji CO2 z działalności transportowej. Sprawdzona niezawodność w połączeniu z najniższą możliwą ceną za kilometr zadecydowały o ponownym wyborze jako dostawcy Volvo Trucks.

Ciężarówki Volvo na Bio-LNG dla Emons Group

Dyrektor generalny Daan Emons wyjaśnia „Chcemy jak najszybciej, na dużą skalę oraz w naszej flocie dalekobieżnej stać się bardziej zrównoważonymi. Dzięki Bio-LNG jest to możliwe natychmiast i także na dobrych warunkach biznesowych. Dla nas to doskonały sposób na znaczne ograniczenie emisji CO 2 w krótkim okresie”.

Dobra dostępność bio-LNG i korzyści Maut w Niemczech

Ciągniki Volvo FH (Bio-)LNG są wyposażone w największy zbiornik o pojemności 225 kg i nowy, jeszcze bardziej ekonomiczny silnik, mający te same ulepszenia, co wariant z silnikiem wysokoprężnym. Specjalna technologia stosowana przez Volvo w silnikach LNG zapewnia wyjątkowo niskie zużycie paliwa. Emons kontynuuje „Jesteśmy aktywni w kilku krajach Europy. Używamy tych ciężarówek podczas jazd po Niemczech i przez Niemcy, które charakteryzują się dobrą dostępnością i kompleksową siecią stacji tankowania bio-LNG”. Dodatkową zalet stanowi szczególnie niska wartość CO2 według VECTO . Samochody mieszczą się zatem w klasie CO2 3, co oznacza, że niemiecki Maut ma już korzystną stawkę i wkrótce te ciężarówki będą mogły korzystać również z korzystniejszych stawek opłat drogowych w innych krajach europejskich.

Najniższa możliwa emisja CO 2 na jednostkę transportową

Emons wskazuje „W dzisiejszych czasach dostawca usług logistycznych ma prawo istnieć tylko wtedy, gdy dostarcza klientom wartość dodaną. To idzie znacznie dalej niż oferowanie najniższej ceny za paletę, tonaż czy metr kwadratowy przewożonego szkła. Coraz ważniejszy staje się też aspekt środowiskowy – możliwie najniższa emisja CO2 na jednostkę transportową. Jesteśmy już zaangażowani w zrównoważony rozwój i chcielibyśmy efektywnie realizować nasz transport. Robimy to na przykład, stosując naszą koncepcję podwójnego pokładu 2WIN, która pozwala uzyskać o 63% większą ładowność, stosując lekkie koncepcje w logistyce szkła, a tym samym wykorzystując Bio-LNG”.

Wkrótce flota będzie się składać ze 120 ciężarówek na bio-LNG. Emons „Ciągniki (Bio)LNG dorównują ciężarówkom napędzanym silnikiem Diesla; wydajność jest na porównywalnym poziomie pod względem siły uciągu”.

Sprawdzona niezawodność w połączeniu z ceną i zużyciem ma decydujące znaczenie

W okresie poprzedzającym tę inwestycję zastępczą porównano ze sobą wiele marek samochodów ciężarowych. „Zwyciężyła firma Volvo Trucks” – wyjaśnia Emons. „Szczególnie decydujące znaczenie miała sprawdzona niezawodność w połączeniu z ceną i zużyciem paliwa. Ponadto mamy podobną politykę zrównoważonego rozwoju i mamy dobre relacje z naszym dealerem Volvo Trucks, firmą BAS Truck Center”.

Auta Volvo FH 4×2 Globetrotter z silnikiem o mocy 460 KM i momencie obrotowym 2300 Nm będą wyposażone zgodnie ze standardową specyfikacją Emons, przy czym najważniejsze są bezpieczeństwo i komfort kierowcy. Zamówienie na pięćdziesiąt ciężarówek LNG będzie realizowane sukcesywnie partiami, począwszy od dostaw pierwszych piętnastu jednostek.

O Grupie Emons

Grupa Emons to firma rodzinna z ponad 80-letnim doświadczeniem, posiadająca spółki zależne Van Huët Glass Logistics, Emons Cargo | 2WIN i Hofmans. Niszowy gracz na europejskim rynku logistycznym koncentruje się na innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązaniach transportowych, skupiając się na obniżeniu całkowitych kosztów logistyki i zmniejszeniu śladu węglowego w całym łańcuchu (klienta).

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent