Mercedes-Benz Trucks również stawia na elektryczne ciężarówki we własnym łańcuchu dostaw i chce do końca 2026 roku w pełni zelektryzować ruch dostawczy do największej fabryki ciężarówek
Przekazanie klientom dwunastu elektrycznych ciężarówek jako integralna część koncepcji logistyki przychodzącej Mercedes-Benz Trucks w celu zapewnienia bezemisyjnego transportu dostawczego. Inauguracja dodatkowych możliwości ładowania w strefie dostaw fabryki. eActros 300 będzie początkowo używany jako wariant lowliner w logistyce przychodzącej w Wörth w ramach projektu pilotażowego – w małych seriach od połowy 2024 roku i będzie można go zamawiać od stycznia 2024 roku. Nowa oferta doradcza Mercedes-Benz Trucks opracowana w oparciu o doświadczenia zdobyte w Wörth: Program partnerski „ELA” (Electrified Logistics Accelerated) dla przedsiębiorstw przemysłowych nieposiadających własnego taboru

Mercedes-Benz Trucks napędza transformację branży transportowej w kierunku napędów neutralnych pod względem emisji CO2 oraz stawia na elektryczne ciężarówki we własnym łańcuchu dostaw. W rocznicowym roku 2023 fabryka podmiotu w Wörth robi zdecydowany krok w kierunku elektryfikacji transportu zakładowego: liczni partnerzy logistyczni przejmują 20 akumulatorowo-elektrycznych ciągników eActros 300 do użytku w logistyce przychodzącej.

4 grudnia w zakładzie w Wörth odbyło się uroczyste przekazanie pierwszych dwunastu takich pojazdów dostawcom usług logistycznych. Od pierwszego kwartału 2024 roku codziennie tymi autami będzie realizowanych około 50 transportów do fabryki w Wörth. W oparciu o wiedzę zdobytą podczas tego projektu Mercedes-Benz Trucks opracował usługę doradczą „ELA” (Electrified Logistics Accelerated). Wyspecjalizowani konsultanci ELA z Mercedes-Benz Trucks wspierają inne przedsiębiorstwa przemysłowe w elektryfikacji logistyki ich fabryk.
Projekt elektryfikacji logistyki przychodzącej w Wörther jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu kwotą ogółem około 3 milionów EUR w ramach dyrektywy w sprawie finansowania lekkich i ciężkich pojazdów użytkowych z alternatywnymi, przyjaznymi dla klimatu napędami oraz związanymi z nimi infrastrukturą tankowania i ładowania (KsNI). Wytyczne dotyczące finansowania koordynuje NOW GmbH, wnioski zatwierdza Federalny Urząd ds. Logistyki i Mobilności.
Karin Rådström, dyrektor generalna Mercedes-Benz Trucks, ocenia „Chcemy pozostawić jak najmniejszy ślad CO2 w całym łańcuchu wartości. Dotyczy to również logistyki przychodzącej w naszym zakładzie w Wörth. Cieszymy się, że wielu naszych partnerów logistycznych przechodzi obecnie na w pełni elektryczne Mercedes-Benz eActros i wraz z nami przyspieszają transformację branży. Elektryczne ciężarówki mogą teraz obsługiwać dużą część tras dostaw na krótkich i średnich dystansach. Dla części naszych partnerów logistycznych oznacza to wejście w elektromobilność. Nasz zespół zapewnia aktywne wsparcie w zakresie doradztwa i usług. Fakt, że tutaj, w Wörth, podejmujemy pierwsze zdecydowane kroki, pokazuje innowacyjną siłę tej lokalizacji w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą”. Andreas Scharff, dyrektor sprzedaży eMobility i rozwoju sieci dealerów Mercedes-Benz Trucks, wskazał „Dzięki projektowi elektryfikacji logistyki fabrycznej w zakładzie produkcyjnym w Wörth my i nasi koledzy wykonaliśmy naprawdę pionierską pracę. Teraz tym ważniejsze jest dla nas, aby dzielić się tą wiedzą z innymi przedsiębiorstwami przemysłowymi, a tym samym napędzać transformację w kierunku zrównoważonej logistyki i wspólnie przyczyniać się do skutecznej redukcji emisji CO2. Dzięki naszemu programowi ELA świadomie poszerzamy nasze portfolio usług doradczych i usługowych dla przedsiębiorstw przemysłowych”. Michael Theurer, parlamentarny sekretarz stanu przy federalnym ministrze cyfryzacji i transportu, dodał zaś „Cieszę się z pomyślnego wykorzystania naszych funduszy, które pomagają we wprowadzaniu na rynek przyjaznych dla klimatu pojazdów użytkowych. Dzięki zaangażowaniu we wdrożenie bezemisyjnego transportu dostawczego w zakładzie w Wörth Daimler Truck wysyła jasny sygnał: elektromobilność może doskonale sprawdzić się także na dużą skalę oraz w przypadku ciężkich pojazdów użytkowych”.
Pierwszymi partnerami logistycznymi, którzy skorzystają z eActrosa 300 są:

  • Alfred Schuon GmbH, Haiterbach;
  • DHL Freight GmbH, Bonn;
  • Edgar Rothermel Internationale Spedition GmbH, Östringen;
  • Fachspedition karl dischinger GmbH, Ehrenkirchenkura;
  • Große-Vehne Speditions-GmbH, Kornwestheim;
  • Hans Geis GmbH + Co KG, Bad Neustadt;
  • Hubert Eichenlaub Transporte und Spedition GmbH, Herxheim;
  • Lakner Spedition + Logistik GmbH & Co. KG, Schwäbisch Gmünd;
  • LDB Logistik GmbH, Bühl;
  • Paul Schockemöhle Logistics Group GmbH, Steinfeld;
  • Schenker Deutschland AG, Frankfurt nad Menem;
  • Seifert Logistics GmbH, Ulm;
  • Spedycja NUSS GmbH, Wörth am Rhein;
  • Toni Hotz Transporte GmbH, Offenbach an der Quaich;
  • TROHA SPEDITION, Jacques-Michel Tropf e.K., Hagenbach;
  • Walter Schmitt GmbH, Bietigheim;
  • Wiedmann & Winz GmbH, Geislingen an der Steige

Odpowiednia infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych w zakładzie w Wörth
Integralną częścią przyszłej koncepcji logistyki przychodzącej Mercedes-Benz Trucks w zakresie bezemisyjnego transportu dostaw jest rozwój wewnętrznej infrastruktury ładowania w lokalizacji Wörth. Po inauguracji pilotażowej stacji ładowania latem 2023 roku, do końca roku powstanie kolejnych pięć stacji ładowania bezpośrednio w różnych obszarach dostaw na terenie fabryki oraz dwie stacje ładowania na parkingu dla ciężarówek tuż przed bramą fabryki. Łącznie około 30 stacji ładowania, w tym stacje ładowania o mocy megawatów do wydajnego ładowania akumulatorów, zostanie początkowo ustawionych w kluczowych lokalizacjach dla ruchu dostawczego, w bezpośrednim sąsiedztwie produkcji w zakładzie w Wörth. Części wykorzystywane w produkcji dostarczane są na linię montażową just-in-time. W przyszłości czas rozładunku ładunku z elektrycznej ciężarówki zostanie wykorzystany na doładowanie akumulatora pojazdu. W idealnym przypadku pojazd nie musi planować dalszych przestojów i może wznowić trasę natychmiast po dostarczeniu części. Ponadto obecnie badana jest możliwość łączenia i tym samym optymalizacji przepływów dostaw w sieci transportowej w nowym centrum konsolidacyjnym w pobliżu lokalizacji.
Holistyczne podejście doradcze odegrało kluczową rolę w elektryfikacji logistyki przychodzącej w Wörth. Od samego początku zarówno eksperci ds. logistyki, jak i infrastruktury ładowania z Mercedes-Benz Trucks pozostawali w ścisłym kontakcie z zaangażowanymi firmami partnerskimi w kwestiach wykraczających daleko poza same zakupy pojazdów. Oprócz wymaganej infrastruktury ładowania w węzłach logistycznych skupiono się tutaj na dokładnej analizie tras przychodzących i wychodzących w celu zaopatrzenia zakładu wytwórczego oraz na planowaniu punktów ładowania.
Koncepcja konsultingowa opracowana dla innych firm przemysłowych
Aby w przyszłości wspierać inne przedsiębiorstwa przemysłowe nieposiadające własnej floty w elektryfikacji procesów logistycznych, Mercedes-Benz Trucks oferuje obecnie specjalny program doradczy o nazwie „ELA” (Electrified Logistics Accelerated). Głównym celem jest tutaj współpraca z tymi firmami w celu oceny możliwych tras do zelektryfikowania w obszarze logistyki przychodzącej i wychodzącej, stworzenie optymalnego planowania tras z odpowiednimi punktami ładowania przy zaangażowaniu odpowiednich operatorów floty, by na tej podstawie stworzyć indywidualne rozwiązania w zakresie opłat zarówno dla przedsiębiorstw przemysłowych, jak i dla spedytorów.
O eActrosie 300/400 – używanym w transporcie fabrycznym w Wörth jako pojazd z platformą, ciągnik siodłowy i lowliner
Od 2021 roku akumulatorowo-elektryczny eActros 300/400 do ciężkiego transportu dystrybucyjnego zjeżdża z linii montażowej fabryki w Wörth jako pojazd z platformą. Akumulatory w ciężarówce dystrybucyjnej składają się z trzech (eActros 300) lub czterech zestawów (eActros 400), każdy o łącznej pojemności zainstalowanej 112 kWh[1]. Zasięg eActrosa 300 wynosi do 330 kilometrów[2], a eActros 400 może przejechać nawet 400 kilometrów[3] bez pośredniego ładowania.
Ciągnik siodłowy eActros 300 bazuje na tej samej technologii, co eActros 300 w wersji podwozia. Trzy zestawy akumulatorów, każdy o zainstalowanej pojemności 112 kWh[4], pozwalają ciągnikowi na przejechanie nawet 220 km[5] na jednym ładowaniu akumulatora. eActrosa 300 można ładować z mocą do 160 kW: trzy akumulatory wymagają nieco ponad godziny, aby na standardowej stacji szybkiego ładowania naładować się od 20 do 80 procent prądem stałym o natężeniu prądu ładowania 400 A[6].
Ciągnik siodłowy eActros 300 jest już dostępny – początkowo jako projekt pilotażowy dla wybranych klientów na terenie Niemiec.

[1] Nominalna pojemność nowego akumulatora, w oparciu o wewnętrznie określone warunki ramowe. Może się to różnić w zależności od zastosowania i warunków środowiskowych.

[2] Zasięg został zmierzony w optymalnych warunkach, w tym: z 3 akumulatorami po wstępnym przygotowaniu w częściowo obciążonym transporcie dystrybucyjnym bez przyczepy w konfiguracji osi 4×2 przy temperaturze zewnętrznej 20°C ustalonej wewnętrznie.

[3] Zasięg został określony wewnętrznie w optymalnych warunkach, w tym z 4 akumulatorami po wstępnym kondycjonowaniu w częściowo obciążonym transporcie dystrybucyjnym bez przyczepy, przy temperaturze zewnętrznej 20°C.

[4] Patrz 1

[5] Zasięg został określony wewnętrznie w optymalnych warunkach, w tym z 3 akumulatorami po wstępnym kondycjonowaniu w częściowo obciążonym transporcie dystrybucyjnym z naczepą przy temperaturze zewnętrznej 20°C.

[6] eActrosa można ładować z mocą do 160 kW: z wewnętrznie ustalonych wartości empirycznych wynika, że w optymalnych warunkach, w tym w temperaturze otoczenia wynoszącej 20°C, na standardowej stacji szybkiego ładowania prądem stałym, trzy zestawy akumulatorów wymagają nieco więcej niż jednego ładowania – przy prądzie ładowania 400 A w trakcie godziny ładowania następuje naładowanie akumulatorów od 20 do 80% ich pojemności.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent