Elektryczne ciężarówki Scania torują drogę do Świąt neutralnych dla klimatu
Åkeriet EcoLink w Skara podpisała w imieniu Jula Logistics umowę ramową z dealerem Scania Toveksem Lastbilar na dostawę 20 elektrycznych ciężarówek do transportu regionalnego. Pontus Sahlgren, dyrektor generalny EcoLink, ocenił „To niezwykle ekscytujące uczucie być na czele”
Jest to największe jak dotąd pojedyncze zamówienie Scanii na elektryczne ciężarówki w Szwecji.
Dyrektor sprzedaży Niklas Engholm ze Scania Szwecja wskazał „Fakt, że EcoLink i Jula Logistics dokonują tak dużej inwestycji, stanowi wyraźny znak w branży transportowej. Zdecydowanie trwa znaczące przejście na elektryczny i wolny od paliw kopalnych transport drogowy i ciekawie będzie śledzić EcoLink oraz Jula Logistics w ich procesie przechodzenia za pomocą naszych elektrycznych ciężarówek”.
Samochody Tovek od dawna współpracują z firmą EcoLink, która stale odnawia swoją flotę aut o pięć do dziesięciu pojazdów Scania rocznie. Ostatnio dostarczono 15 nowych ciężarówek. Kierownik sprzedaży Toveks Lastbilar – Fredrik Magnusson – podkreślił „Umowa ramowa oznacza duży krok zarówno dla klienta, jak i dla nas. Wcześniej sprzedawaliśmy pojedyncze ciężarówki elektryczne, ale teraz jest zupełnie inna sytuacja. Teraz naprawdę skupiamy się na elektryfikacji”.
Od 2022 roku Jula Logistics uczestniczy w projekcie pilotażowym we współpracy ze Scanią. Firma ma w eksploatacji dwa napędzane elektrycznie zestawy 32-metrowe o łącznej masie ładunku i przyczepy/naczepy do 64 ton. Każdy z pojazdów transportuje po dwa kontenery z terminalu intermodalnego w Falköping, gdzie ładunki docierają pociągiem z portu w Göteborgu w celu dalszej dystrybucji w Västra Götaland. Przechodząc na napęd elektryczny dla załóg ciężkich i długich samochodów ciężarowych, Jula była w stanie zmniejszyć zużycie energii i emisję o 70 procent na przewożoną jednostkę. Lennart Karlsson, dyrektor generalny Jula Logistics, mówi „Opracowaliśmy te pojazdy wspólnie ze Scanią i od pierwszego dnia działały dobrze”.
Ogólnym celem Jula jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku, co obejmuje wówczas również transport neutralny dla klimatu. Włączenie elektrycznych ciężarówek Scania do łańcucha logistycznego jest jednym z elementów tego przedsięwzięcia. Lennart Karlsson dodaje „To tylko najnowszy element naszej długoterminowej inwestycji w zrównoważony rozwój. Od dziesięciu lat oferujemy połączenie kolejowe między Göteborgiem a Falköping. Zawsze korzystaliśmy z transportu bez paliw kopalnych, inwestując jednocześnie w infrastrukturę ładowania i ogniwa słoneczne w celu uzyskania tańszej energii elektrycznej”.
Dodatkowe pojazdy elektryczne Scanii będą częściowo transportować ładunki z Falköping do magazynu centralnego Jula w Skara, a częściowo dystrybuować towary dla większości klientów zewnętrznych korzystających z transportu kolejowego. „Chcemy korzystać z pojazdów w stosunkowo korzystnych odległościach w naszej najbliższej okolicy. Możemy realizować od trzech do czterech kursów dziennie, a na dwie zmiany i dwa razy więcej”.
Elektryczne ciężarówki, o których mowa, to 3-osiowe ciągniki z kabiną R, silnikiem elektrycznym o mocy 400 kW (~540 KM) i masą zestawu do 64 ton. Zainstalowana pojemność akumulatorów wynosi 624 kWh i są to akumulatory NMC firmy Scania. Akumulatory te charakteryzują się dużą gęstością energii, są przystosowane do niskich temperatur i mogą być ładowane z mocą do 375 kW.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent