Dwie e-ciężarówki biorące udział w europejskiej trasie testowej „eActros 600 2024” zorganizowanej przez Mercedes-Benz Trucks przejechały 4,436 km wyłącznie na napędzie akumulatorowo-elektrycznym, aby po 12 dniach dotrzeć do najbardziej wysuniętego na północ kamienia milowego: to Północy Przylądek w Norwegii, najbardziej na północ wysunięty punkt w Europie, do którego można dojechać drogą z lądu. Dwa niemal seryjne prototypy nowego elektrycznego flagowca eActros 600 wyruszyły 11 czerwca z Frankfurtu nad Menem, aby zakończyć najszerszy cykl testowy w historii firmy. Trasa testowa obejmuje dwie e-ciężarówki przejeżdżające przez ponad 20 krajów europejskich, a każdy pojazd pokonuje ponad 13 000 kilometrów przy łącznej masie zestawu wynoszącej 40 ton. Do innych atrakcji wycieczki należy najbardziej wysunięty na południe punkt w Europie kontynentalnej: Tarifa w Hiszpanii.
W Norwegii e-ciężarówki pokonały najdłuższy jak dotąd odcinek trasy na jednym ładowaniu akumulatora, głównie po drogach wiejskich o trudnej topografii. Ten etap obejmował dystans 480 kilometrów, przy czym e-ciężarówki nadal pokazywały pozostały zasięg wynoszący 30 kilometrów. Nawet przy silnym wietrze i deszczowej pogodzie dwa prototypy eActros 600 zawsze wykazywały się niezawodnością na każdym przebytym kilometrze.
Zdobywanie doświadczenia na różnorodnych trasach z uwzględnieniem zużycia energii
Dzięki „eActros 600 European Testing Tour 2024” podmiot zamierza zdobyć szerokie doświadczenie na różnorodnych trasach, w różnych topografiach i strefach klimatycznych, mając na uwadze zużycie energii. Producent zamierza następnie podzielić się tymi ustaleniami z zainteresowanymi klientami.
Wysoka pojemność akumulatora, wynosząca ponad 600 kilowatogodzin, oraz nowa, szczególnie wydajna elektryczna oś napędowa opracowana przez sam koncern, umożliwiają eActrosowi 600 osiągnięcie zasięgu 500 kilometrów bez pośredniego ładowania. Celem jazd jest ładowanie akumulatorów wyłącznie w publicznych stacjach ładowania.
Trasa prowadziła już przez Niemcy, Danię, Szwecję, Norwegię, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę. Następne w kolejce są m.in.: Czechy, Austria, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Słowenia, Włochy, Monako, Francja, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Holandia i Luksemburg.
O eActrosie 600
Około 60 procent długodystansowych jazd klientów Mercedes-Benz Trucks w Europie jest krótszych niż 500 kilometrów, co oznacza, że infrastruktura ładowania w bazach oraz w punktach załadunku i rozładunku jest w takich przypadkach wystarczająca. W przypadku wszystkich innych zastosowań ciągła rozbudowa publicznej infrastruktury ładowania jest niezbędna, aby elektryczny samochód ciężarowy stał się opłacalny w transporcie dalekobieżnym w całej Europie. Oprócz ładowania CCS z mocą do 400 kW eActros 600 będzie później umożliwiał ładowanie megawatowe (MCS). W kwietniu tego roku programistom z Mercedes-Benz Trucks udało się po raz pierwszy naładować prototyp eActrosa 600 na stacji ładowania o mocy jednego megawata w wewnętrznym centrum rozwoju i testowania w Wörth am Rhein. Klienci mogą zamówić instalację wstępną dla MCS. Gdy tylko technologia MCS stanie się dostępna i ujednolicona u producentów, planuje się, że będzie można ją zamontować w pierwszych modelach eActrosa 600. Akumulatory można naładować od 20 do 80 procent w około 30 minut w odpowiedniej stacji ładowania o mocy wyjściowej około jednego megawata.
Wizualnie długodystansowa e-ciężarówka charakteryzuje się całkowicie nowym, purystycznym designem z wyraźnymi liniami i aerodynamicznym kształtem. W kwestii rentowności operatorów flot, to wariant elektryczny ma wyznaczyć nowe standardy, w dłuższej perspektywie zastępując większość pojazdów z silnikiem Diesla w ważnym segmencie transportu długodystansowego. Istotą koncepcji koncernu w zakresie dalekobieżnego transportu akumulatorowo-elektrycznego jest zaoferowanie klientom całościowego rozwiązania obejmującego technologię pojazdu, doradztwo, infrastrukturę ładowania i usługi.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent