Firma przeprowadzkowa Bandsma Bultje z Leeuwarden inwestuje w całkowicie elektryczną ciężarówkę Scania P230 Urban o nazwie „Centenial”. Ciężarówka otrzymuje tę specjalną nazwę ze względu na 100-lecie podmiotu. Dzięki tej inwestycji innowacyjny przewoźnik przewiduje rozwój w dziedzinie transportu o zerowej emisji.
Bandsma Bultje została założona 100 lat temu we fryzyjskim Kollum jako Bandsma Verhuizingen. Firma przeprowadzkowa Bultje została przejęta w 1988 roku i od tego czasu obie nazwy widnieją na ciężarówkach. Przez te wszystkie lata była także innowacyjna w sektorze przeprowadzek. Na przykład w Leeuwarden znajduje się w pełni zautomatyzowany magazyn kontenerów, w którym w kontenerach sprzęt gospodarstwa domowego jest przechowywany w sposób bezpieczny, suchy i ogrzewany. „Przejście do sprzedaży barek, a później kontenerów, było dla nas ważną poprawą wydajności. W związku z tym cztery lata temu zainwestowaliśmy również w ciężki żura do załadunku samochodów. To był niezwykły krok, ale wraz z nim oferujemy dodatkową usługę. Co więcej, możemy go używać do ustawiania kontenerów na ulicy, dzięki czemu możemy załadować i rozładować na parterze, podczas gdy w międzyczasie ciężarówka wykonuje inne prace. Jest to nie tylko wydajne,
Pełen ruch elektryczny
Inwestycja w Scanię z żurawiem przeładunkowym cztery lata temu była niezwykłym krokiem, który opłacił się firmie. Następny krok to teraz w pełni elektryczna ciężarówka skrzyniowa Scania P230. To również niezwykła inwestycja dla firmy. Erik Wolthuizen wskazuje ,,Chcemy przewodzić innowacjom i pokazywać, co jest możliwe. W tym roku istniejemy 100 lat i to wspaniały moment na uruchomienie naszej pierwszej elektrycznej ciężarówki. Od naszego dealera Scanii, firmy Rinsma, otrzymaliśmy doskonałe wskazówki w trakcie całego procesu. Przeprowadzili nas przez cały proces, z jazdami próbnymi, modelami obliczeniowymi i rozwiązaniem problemu ładowania ciężarówki.”
Zasięg jest więcej niż wystarczający
Wszystko zaczęło się od dotacji AanZet dla Bandsma Bultje. Pierwszy krok został wykonany z 48 panelami słonecznymi na dachu firmy, a podłączenie do sieci zostało już zorganizowane. Dzięki temu firma może ładować ciężarówkę własną stacją ładującą o mocy 350 kW. Na jednym ładowaniu Scania P230 Urban może przejechać do 250 kilometrów. „To nam w zupełności wystarczy, bo czasami w centrum miasta nie dostajemy tego nawet w ciągu tygodnia”.
Lider w zakresie zrównoważonego rozwoju
Leeuwarden nie zaplanował jeszcze strefy „zerowej emisji”, ale Bandsma Bultje chce być liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju. „Dużo pracujemy dla samorządów, instytucji (opiekuńczych), szkół i firm we wszystkich sektorach. We wszystkich naszych ciężarówkach już pracujemy na HVO100. Przejście na elektryczność jest zatem kolejnym krokiem na drodze do w 100% zrównoważonej pracy. W ten sposób pokazujemy, że praca w sposób zrównoważony jest wyborem, nawet teraz” – mówi Wolthuizen. W pełni elektryczna Scania P230 Urban będzie wyposażona w windę załadunkową. Ciężarówka zostanie dostarczona przez dealera Scania Rinsma pod koniec 2023 roku.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent