Jako globalny dostawca rozwiązań transportowych, Scania wprowadziła do tej pory elektryczne ciężarówki i autobusy na czterech kontynentach. W sierpniu 2022 roku nadszedł czas, aby południowoafrykańska firma detaliczna Shoprite Group pilotowała ciężarówkę elektryczną o dużej ładowności jako część swojej floty. A dzięki oznakowaniu, które pochłania cząsteczki pod wpływem światła, będzie również świecić w ciemności!

Grupa Shoprite jest pierwszym południowoafrykańskim sprzedawcą detalicznym, który pilotuje ciężarówkę elektryczną o dużej ładowności. Elektryczny samochód Scanii nie zależy od paliw kopalnych i nie emituje dwutlenku węgla. Chłodnia może pomieścić około 16 palet. Jeden silnik elektryczny zapewnia moc 230 kW, a na jednym ładowaniu akumulator o pojemności 300 kWh gwarantuje zasięg do 350 km. Od oddania do eksploatacji pod koniec 2022 roku ciężarówka Shoprite, używana do dostaw lokalnych, przejeżdzała dziennie średnio około 250 km. Do tego na dachu przyczepy zamontowano panele słoneczne. Niemniej pojazd nie ładuje się wyłącznie za pomocą energii słonecznej – ładuje się w około 90 minut za pomocą ładowarki o mocy 375 kW, wykorzystując energię odnawialną wytwarzaną przez istniejące instalacje słoneczne Shoprite. W pełni elektryczny układ chłodzenia jest również zasilany z akumulatorów auta. Specjalne „świecące w ciemności” oznakowanie ciężarówki sprawi, że będzie ona widoczna podczas jazdy nocą. Po wystawieniu na działanie jasnego światła dziennego oznakowanie może pochłaniać i magazynować cząsteczki. Ta zmagazynowana energia jest ponownie emitowana, gdy jest ciemno, powodując poświatę.

Świetna alternatywa dla silników spalinowych

Elektryczne ciężarówki mają potencjał ożywienia sektora transportowego w RPA. Mark Templeton, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w Scania South Africa, wyjaśnia „Elektryfikacja wyznacza nową erę dla branży transportowej. Scania osiągnęła wiele kamieni milowych na swojej mapie drogowej elektryfikacji i jesteśmy przekonani, że możemy zaoferować naszym klientom wiarygodną alternatywę dla pojazdów z silnikami spalinowymi”.

Flota Shoprite posiada obecnie ponad 900 ciężarówek i 1360 naczep, z których większość jest wyposażona w panele słoneczne, umożliwiające ciągłą pracę agrgatu chłodniczego i klasy tylnej windy załadowczej energię słoneczną, nawet gdy ciężarówka pozostaje wyłączona. Dodanie nowej elektrycznej ciężarówki jest częścią wysiłków Shoprite Group zmierzających do redukcji wpływu łańcucha dostaw na środowisko. Andrew Havea, dyrektor ds. łańcucha dostaw Shoprite Group, mówi „Kładziemy duży nacisk na zmniejszenie wpływu na środowisko w całej naszej działalności. Jednym ze sposobów, w jaki to robimy, jest zwiększenie efektywności energetycznej naszej floty samochodów ciężarowych. Nabycie tej jednej z najbardziej zaawansowanych elektrycznych ciężarówek na świecie, którą będziemy ładować za pomocą naszej istniejącej infrastruktury energii odnawialnej, to kolejny duży krok w tym kierunku”.

Rynek jest gotowy

Obecność elektrycznych ciężarówek Scanii w RPA oznacza, że ten rynek jest gotowy na przyjęcie tego rodzaju pojazdów. Sama ciężarówka to w rzeczywistości tylko niewielka część wszystkiego, co musi być gotowe do sprzedaży rozwiązań E-Truck. Darren Brown, kierownik ds. eksploracji rynku w zespole gotowości do sprzedaży rozwiązań e-ciężarówek firmy Scania, wyjaśnia „Koncentrujemy się na przekonaniu, że jest to duży nowy ekosystem, a ciężarówka to tylko jego część. W rzeczywistości wdrożenie ciężarówki nie jest trudne — to wszystko inne, co jest z nią połączone, już tak”. Podobnie jak w RPA, potrzebne są odpowiednie warunki rynkowe, szkolenia zespołów sprzedażowych i pomoc w przygotowaniu warsztatów serwisowych do obsługi pojazdów elektrycznych klientów. A warsztaty wykorzystują normy UE, gdyż w niektórych krajach przepisy jeszcze nie istnieją. „Naprawdę przyjmujemy tę rolę jako dostawca rozwiązań, a nie producent oryginalnego wyposażenia, ponieważ ostatecznie chcemy pomóc klientom w podróży, a nie tylko dostarczyć elektryczną ciężarówkę i nie pomagać im w pozostałej części zelektryfikowanego systemu transportu”.

 Tekst: Jarosław Brach

 Zdjęcia: Producent