System monitorowania ciśnienia w oponach Schmitz Cargobull (TPMS) do naczep – zaprojektowany zgodnie z nową normą UN ECE R 141
Już za kilka tygodni pojawi się nowa norma UN ECE R 141, a Schmitz Cargobull jest doskonale przygotowany. Właściwe ciśnienie w oponach odgrywa kluczową rolę w sferze zwiększenia efektywności ekonomicznej i bezpieczeństwa. Funkcja automatycznego monitorowania TPMS ułatwia utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oponach. To znacznie poprawia zarówno wydajność na drodze, jak i bezpieczeństwo jazdy. Właściwe ciśnienie w oponach odgrywa też decydującą rolę w wydłużeniu żywotności opon, zmniejszeniu zużycia paliwa i emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększeniu oszczędności paliwa. W końcu pojazdy, w których przebiła się opona, kosztują czas i pieniądze.
Od 2018 roku Schmitz Cargobull sukcesywnie instaluje we wszystkich naczepach system telematyczny TrailerConnect jako wyposażenie standardowe. Od początku roku firma wyposaża również wszystkie swoje naczepy w czujniki monitorujące ciśnienie w oponach w standardzie, zapewniając, że pojazdy te są już zgodne z normą UN ECE R 141, która wejdzie w życie w lipcu 2024 roku. Norma ta nakłada obowiązek stosowania systemu TPMS umożliwiającego monitorowanie ciśnienia i temperatury w oponach we wszystkich nowo zarejestrowanych naczepach. System TPMS Schmitz Cargobull w czasie rzeczywistym monitoruje ciśnienie w oponach i ostrzega o nagłej lub stopniowej utracie ciśnienia lub nadciśnieniu. System ten można łatwo zamontować także w pojazdach innych producentów.
Aby monitorować ciśnienie w oponach, należy jednorazowo zaprogramować czujniki. W przypadku nowych pojazdów proces ten można przeprowadzić bezpośrednio w fabryce. Za pomocą portalu TrailerConnect da się łatwo i wygodnie monitorować stan naczepy i opon w czasie rzeczywistym, a w przypadku odchyleń można wysyłać powiadomienia e-mailem lub aplikacją.
Usługi i wsparcie związane z oponami
Aplikacja TyreManager: inteligentna aplikacja do pozycjonowania czujników opon
Schmitz Cargobull stale poszerza swoją ofertę usług motoryzacyjnych. Za pomocą aplikacji TrailerConnect TyreManager klienci lub partnerzy serwisowi z łatwością mogą konfigurować czujniki opon po wymianie opon. Wszystkie istotne dane opon oraz numery identyfikacyjne czujników i aktualna pozycja są natychmiast dostępne w portalu TrailerConnect. Minimalizuje to czasochłonne wizyty w warsztatach, jednocześnie zwiększając dostępność i bezpieczeństwo naczepy.
Aplikacja beSmart: aplikacja dla kierowców
Aplikacja beSmart umożliwia kierowcom w dowolnym momencie przeglądanie i monitorowanie stanu ciśnienia w oponach naczepy. Komunikaty alarmowe w przypadku odchyleń umożliwiają kierowcy reakcję na wczesnym etapie, w ten sposób minimalizując przestoje. Ponadto informacje o ciśnieniu w oponach są przesyłane do ciągnika siodłowego za pośrednictwem interfejsu magistrali CAN. W zależności od typu pojazdu odpowiednia informacja wyświetlana jest też na wyświetlaczu ciągnika siodłowego. Umożliwia to stałe monitorowanie i szybką interwencję kierowcy.
Umowa dotycząca opon bieżnikowanych typu Full Service: opony bieżnikowane w przypadku wymiany
W przyszłości użytkownicy pojazdów Schmitz Cargobull będą mieli możliwość wyboru opon bieżnikowanych jako zamiennik w ramach umowy serwisowej „Full Service Retread Tyres”. Do tej pory pojazdy Schmitz Cargobull były wyposażane niemal wyłącznie w nowe opony na wymianę. W zależności od ich jakości i stanu, opony do pojazdów ciężarowych można bieżnikować nawet dwukrotnie, uzyskując żywotność do 660 000 kilometrów. Bieżnikowanie odbywa się zgodnie z surowymi przepisami jakościowymi i jest certyfikowane zgodnie z rozporządzeniem ECE 109. Bieżniki są dopasowane do konkretnego typu pojazdu i jego zastosowania, aby w dalszym ciągu optymalizować opory toczenia, zużycie paliwa i przebieg nawet po bieżnikowaniu .
Umowa serwisowa „Full Service Retread Tyres” zdobyła „European Transport Award for Sustainability 2024” od HUSS-Verlag w kategorii „Wynajem, leasing, finansowanie, umowy serwisowe”.

 

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent