Philipp Reich, właściciel firmy transportowej Reich z Vimfow w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, odebrał w fabryce Schmitz Cargobull w Altenberge dwie naczepy kurtynowe z POWER CURTAIN jako kombinację EcoDuo. Dzięki specjalnie wyposażonym naczepom można stworzyć kombinację EcoDuo – dwie standardowe naczepy połączone za pomocą wózka i ciągnięte przez ciągnik. Philipp Reich używa tej kombinacji w Finlandii. Firma realizuje transporty wspólnie z fińskim partnerem logistycznym TS Logistics Oy.
Właściciel Philipp Reich mówi „Wybraliśmy kombinację EcoDuo, gdyż w Finlandii zwykle pokonujemy dystans około 600 kilometrów z tylko jednym punktem rozładunku. Na trasie dostarczamy różne części maszyn dla przemysłu samochodowego; W drodze powrotnej ładujemy drewno. Potrzebujemy do tego elastycznego zestawu pojazdów o dużej pojemności ładunkowej, Nasi klienci również są entuzjastycznie nastawieni do tej koncepcji”.
Każdy pojazd jest wyposażony w sprzęg podpodłogowy z tyłu, w którym można umieścić wózek. Solidne podwozie ma przesunięty rozstaw osi w połączeniu z osią kierowaną Schmitz Cargobull i oponami 385/55 R 22.5 Schmitz Cargobull. POWER CURTAIN ma konstrukcję listwową i jest standardowo wyposażona w siatkę przeciwkradzieżową.
W Niemczech dwa ciągniki siodłowe holują naczepy na prom. Po przybyciu promu do Finlandii obie naczepy są następnie łączone ze sobą za pomocą wózka dolly i zestaw rusza w drogę – ciągnięty tylko przez jeden ciągnik z naczepą. Philipp Reich dodaje „W zależności od wykonalności wymagań bardzo dobrze wyobrażam sobie użycie tej kombinacji pojazdów na wyznaczonych trasach, szczególnie w Niemczech. Ma to sens też z ekologicznego punktu widzenia, ponieważ na niektórych obszarach możemy obejść się bez ciągnika. Kolejną dużą zaletą kombinacji EcoDuo w porównaniu z długimi ciężarówkami jest to, że mogę polegać na standardowych ciągnikach i naczepach, które mogę także wykorzystywać do innych celów w codziennej pracy.”
W przypadku transportu w Finlandii kierowcy tego zestawu pojazdów przechodzą specjalne, kompleksowe szkolenie; przypominające i utrwalające jazdę takim mega długim i ciężkim zestawem.

 

    Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent