Kompleksowa redukcja emisji CO2 wymaga ram politycznych, w tym dotacji na pojazdy i infrastrukturę Segment autobusów miejskich może stać się całkowicie lokalnie neutralny pod względem emisji CO2 od 2030 roku, w przypadku autokarów realistyczna jest 20-procentowa obniżka

Komisja Europejska przygotowuje obecnie nowe wymagania dotyczące emisji CO2 dla autobusów. Daimler Buses popiera plan ograniczenia emisji CO2 przez nowe autobusy. Jako jeden z wiodących na świecie producentów takiuch pojazdów firma chce przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi i być motorem transformacji. Koncern wierzy, że od 2030 roku w Europie możliwe będzie zmniejszenie o połowę emisji CO2 z nowych autobusów we wszystkich segmentach w porównaniu z 2025 rokiem. Aby to osiągnąć, konieczne są kompleksowe ramy polityki wspierającej.

Według Daimler Buses od 2030 roku w Europie powinny być dopuszczone wyłącznie autobusy miejskie zasilane energią elektryczną. Tym samym segment ten mógłby w 100% przyczynić się do redukcji emisji CO2. Daimler Buses uważa również, że konieczne są długoterminowe dotacje na e-infrastrukturę w zajezdniach – zarówno autobusów miejskich, jak i autokarów. Ma to na celu zmniejszenie jednorazowych kosztów, jakie ponoszą przewoźnicy autobusowi przy przejściu z autobusów zasilanych konwencjonalnie na autobusy elektryczne. Ponadto niezbędny jest rozwój publicznej infrastruktury do ładowania i tankowania wodoru dla autokarów. Jest to szczególnie duże wyzwanie w porównaniu z segmentem autobusów miejskich, gdyż infrastruktura musi być dostępna wszędzie. Poza tym przez kilka najbliższych lat operatorzy autokarów wciąż będą pracować nad przezwyciężeniem skutków pandemii COVID, co oznacza, że nadal będą mieli mniejszą elastyczność finansową. Dotacje w tym segmencie muszą też obejmować e-infrastrukturę i pojazdy. Dlatego Daimler Buses uważa wkład segmentu autokarów w redukcję emisji CO2 o 20 procent za cel niezwykle ambitny, ale realistyczny.

Według Komisji Europejskiej od 2030 roku, w ramach tzw. „mandatu ZEV”, co Daimler Buses zdecydowanie popiera, dopuszczone będą wyłącznie autobusy miejskie lokalnie neutralne pod względem emisji CO2. Jednakże w przypadku autokarów Komisja Europejska planuje obecnie redukcję emisji CO2 o 45%. Sformułowanie tych wniosków stanowi część dalszego europejskiego procesu legislacyjnego.

Till Oberwörder, dyrektor generalny Daimler Buses, ocenia „Branża autobusowa może znacznie zmniejszyć emisję CO2 w Europie od 2030 roku. Aby to się udało, ramy polityczne muszą być dostosowane do każdego segmentu. W przypadku autobusów miejskich maksymalna elektryfikacja jest absolutnie możliwa. Naszym zdaniem kluczowe jest tutaj, aby cała branża mogła w pełni skupić się na rozwiązaniach neutralnych pod względem emisji CO2. W segmencie autokarów potrzebujemy kompleksowej infrastruktury do ładowania i tankowania H2. Potrzebujemy osiągalnych celów od decydentów. Musimy umieć w pełni wykorzystać nasze zasoby finansowe na rozwój technologii zeroemisyjnych – a nie na EURO 7 czy ewentualne kary za nieosiągnięcie celów. Rządy, producenci, operatorzy autobusów i branża energetyczna podejmą wspólne wysiłki, aby jak najszybciej wprowadzić na drogi dużą liczbę autobusów elektrycznych. Musimy teraz współpracować, aby zapewnić przedsiębiorstwom ekonomiczną eksploatację autobusów zelektryfikowanych. Jako producent wnosimy swój wkład, oferując odpowiednie autobusy zelektryfikowane i wspierając naszych klientów naszą wiedzą specjalistyczną w zakresie elektryfikacji ich flot”.

Zelektryfikowane autobusy i autokary miejskie o różnych wymaganiach

Dzięki stałym trasom i codziennym powrotom do zajezdni autobusy miejskie oferują idealne warunki do elektryfikacji. Dzienne przebiegi od 250 do 350 kilometrów można z łatwością pokonywać dzięki napędom akumulatorowo-elektrycznym, a autobusy można ładować w zajezdni przez noc. Daimler Buses oczekuje, że do 2030 roku całkowity koszt posiadania (TCO) bezemisyjnego autobusu miejskiego będzie porównywalny z kosztem autobusu z silnikiem Diesla, a może nawet być niższy, w zależności od kosztów energii.

W porównaniu do autobusów miejskich, autokary poruszają się po znacznie trudniejszych trasach. W przypadku takich tras wymagania dotyczące publicznej infrastruktury do ładowania i tankowania H2 są ogromne. Pojazdy wymagają też możliwości ładowania lub tankowania wodoru w odległych lokalizacjach, takich jak zamki i inne budynki historyczne, podczas przekraczania Alp, na przełęczach w górach, bezpośrednio przy stokach narciarskich oraz na parkingach przy szlakach turystycznych lub w miejscach odpoczynku przy autostradach. Oprócz niezbędnej infrastruktury należy stworzyć zachęty dla przedsiębiorców, aby autokary o napędzie elektrycznym mogły być ekonomicznie eksploatowane.

Elektroniczna mapa drogowa Daimler Buses

Daimler Buses ma jasny e-mapę drogową dotyczącą elektryfikacji swoich pojazdów we wszystkich segmentach. Zgodnie ze strategią dwutorowości swojej spółki-matki, Daimler Truck, Daimler Buses koncentruje się zarówno na technologiach akumulatorowych, jak i wodorowych.

W pełni akumulatorowy elektryczny autobus miejski Mercedes-Benz eCitaro jest produkowany seryjnie od 2018 roku. Od 2023 roku pojazd dostępny jest również w wersji z wodorowym ogniwem paliwowym zwiększającym zasięg. Daimler Buses planuje od drugiej połowy dekady mieć w swojej ofercie autobusy międzymiastowe zasilane akumulatorowo, a do końca dekady autokary napędzane elektrycznie. W ten sposób zamierza do 2030 roku oferować lokalnie neutralne pod względem emisji CO2 modele w każdym segmencie, oparte na akumulatorach lub wodorze. Początkowo nacisk zostanie położony na główne rynki Europy i Ameryki Łacińskiej. Plany przewidują, że do 2039 roku na głównym rynku Europy będą sprzedawane wyłącznie nowe pojazdy lokalnie neutralne pod względem emisji CO2. Oczekuje się, że w segmencie autobusów miejskich stanie się to w Europie już w 2030 roku. Ponadto Daimler Buses zapewnia już klientom niezbędną wiedzę specjalistyczną w zakresie przejścia na autobusy napędzane elektrycznie. W czerwcu 2023 roku firma założyła nową spółkę zależną Daimler Buses Solutions GmbH, która w pełni specjalizuje się w projektowaniu i budowie e-infrastruktury.

O autobusach Daimlera

Jako jeden z wiodących na świecie producentów autobusów z licznymi spółkami krajowymi, segment Daimler Truck Daimler Buses odpowiada za globalną działalność marek autobusowych i usługowych Mercedes-Benz, Setra, OMNIplus i BusStore. Gama produktów Daimler Buses rozciąga się od autokarów turystycznych, autobusów międzymiastowych, miejskich i specjalnego przeznaczenia, aż po podwozia autobusów. Oprócz produkcji i sprzedaży nowych autobusów Daimler Buses posiada globalną sieć serwisową i oferuje kompleksowe usługi dotyczące wszystkich aspektów pojazdów, aż po handel używanymi autobusami.

Lokalizacje Daimler Buses obejmują Daimler Buses GmbH z licznymi spółkami zależnymi w Europie, Daimler Buses Latin America w Brazylii, Daimler Buses Mexico, Daimler Coaches North America oraz oddział autobusowy Mercedes-Benz Türk A.Ş w Turcji.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent