Firma Einride, zajmująca się technologią mobilności towarowej, wchodzi na rynek brytyjski i odblokowuje odporny, opłacalny i pozbawiony emisyjności sposób transportu ładunków w całym kraju. Wraz z marką PepsiCo Walkers, wstępne wdrożenie elektrycznych i cyfrowych ofert Einride obejmie ponad 750 000 mil wcześniej zasilanych paliwami kopalnymi, w ciągu trzech lat zmniejszając ekwiwalent ponad 1600 ton emisji CO2. Sieć transportu towarowego Einride rozpocznie się w regionie Midlands i będzie się rozwijać wzdłuż najbardziej ruchliwych autostrad w Wielkiej Brytanii, łącząc główne miasta metropolitalne, takie jak Londyn, Sheffield, Manchester, Birmingham i Bristol, i tym samym powoli wprowadzając kraj na szybką ścieżkę do zera netto
Einride , firma zajmująca się transportem towarowym, która zapewnia technologię cyfrową, elektryczną i autonomiczną, ogłosiła rozszerzenie swojej działalności na Wielką Brytanię. To przełomowy moment dla tego państwa, gdzie każdego roku około 1,4 miliarda ton ładunków jest przewożonych drogami po całym kraju* i gdzie transport drogowy odpowiada za ponad 20% krajowej emisji dwutlenku węgla**. Brytyjski Departament Transportu stara się obecnie zbudować zrównoważoną przyszłość transportu towarowego, w której ładunki są przewożone opłacalnymi, niezawodnymi, odpornymi, płynnymi i zerowymi netto emisyjnie środkami transportu towarowego. Umieszczenie Wielkiej Brytanii na szybkiej ścieżce w kierunku celu zerowej emisji netto
Dzięki ekosystemowi produktów, w tym inteligentnej platformie Einride Saga, flotom elektrycznym i autonomicznym, infrastrukturze do ładowania i sieciom łączności, Einride zapewni Wielkiej Brytanii nowe i zrównoważone, kompleksowe rozwiązanie w zakresie transportu drogowego. Dzięki tym technologiom Einride stworzy regionalną siatkę transportu towarowego wzdłuż autostrad M1, M5 i M6 między głównymi miastami metropolitalnymi, takimi jak Londyn, Sheffield, Manchester, Birmingham i Bristol. Punktem wyjścia będzie „złoty trójkąt logistyczny” Midlands, który znajduje się w odległości czterech godzin jazdy od 90% brytyjskiej populacji i obejmuje znaczną część infrastruktury logistycznej i magazynowej kraju. Robert Falck, założyciel i dyrektor generalny Einride, powiedział „Wielka Brytania zawsze była na czele historii transportu. Wydajny i innowacyjny przepływ ładunków stanowi niezmiennie integralną część wzrostu i dobrobytu Wielkiej Brytanii, a Brytyjczycy są pionierami zarówno systemu kolejowego, jak i sieci kanałów. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być tutaj, współpracując z lokalnymi partnerami, aby dalej umacniać Wielką Brytanię jako pioniera transportu i ostatecznie pomóc temu krajowi osiągnąć cele zerowej emisji netto”.
Pierwsza współpraca handlowa z marką Walkers należącą do PepsiCo
Elektryczna ciężarówka Einride PepsiCo
Pierwszy partner handlowy Einride w Wielkiej Brytanii –PepsiCo – przeprowadzi wstępne wdrożenie imędzy swoimi zakładami produkcyjnymi Walkers w Leicester i Coventryprzy. Powyższe odbęddzie się przy użyciu elektrycznych ciężarówek podłączonych do sieci Einride. W ciągu trzyletniego partnerstwa flota samochodów napędzana inteligentną platformą Saga firmy Einride pokona ponad 750 000 mil wcześniej napędzanych paliwami kopalnymi, zmniejszając emisję CO2 o równowartość ponad 1600 ton. Archana Jagannathan, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w PepsiCo UK, wskazał „W PepsiCo jesteśmy zaangażowani w zmniejszanie wpływu naszej działalności na środowisko, mając na celu osiągnięcie ramach naszego programu PepsiCo Positiv ezerowej emisji netto do 2040 roku. Nasze partnerstwo z Einride to mały, ale ważny krok w kierunku tych ambicji, który pomoże nam osiągnąć znaczący postęp w zrównoważonym transporcie. Dzięki temu wstępnemu wdrożeniu nie możemy się doczekać lepszego zrozumienia potencjalnej roli, jaką elektryczne ciężarówki mogą odgrywać w naszych operacjach transportowych”.
Sieci przyspieszają dostęp do elektryfikacji
Brytyjska sieć Einride
Podobnie jak na innych rynkach, ekosystem transportu towarowego Einride w Wielkiej Brytanii będzie działał w sieci, która jest planowana, optymalizowana i monitorowana za pośrednictwem platformy Einride Saga. Koncepcja sieci upraszcza zarządzanie transportem na duże odległości i eliminuje typowe dla branży nieefektywności, a inteligentne przekazywanie oznacza, ładunki nie muszą być opóźniane z powodu ładowania akumulatorów lub zmiany kierowcy. Einride przejmuje ogólną odpowiedzialność za wszystkie logistyczne punkty styku, od inteligentnego oprogramowania po niezawodną infrastrukturę ładowania i usługi serwisowe, aby zapewnić holistyczne i wysokiej jakości usługi.
W tym kontekście Einride planuje ustanowić rozległą sieć partnerów w miarę rozszerzania się na Wielką Brytanię i Irlandię, łącząc dodatkowych nadawców i operatorów, co umożliwi opłacalne skalowanie sieci wraz ze zwiększonymi oszczędnościami emisji. Po osiągnięciu masy krytycznej wolumenu transportu ekspansja sieci będzie dalej wspierana przez optymalizację algorytmiczną zabezpieczaną przez Einride Saga oraz przez wprowadzenie autonomicznych technologii kierowanych przez człowieka, takich jak ciężkie, bezprzewodowe ciężarówki Einride, które są monitorowane przez zdalnego operatora.
Einride UK uruchamia Londyn
Einride rozpoczęło swoją ekspansję w 2022 roku na Niemcy, Belgię, Luksemburg, Holandię i Norwegię. Firma jest wiodącym operatorem ciężkich ładunków elektrycznych w Szwecji i Stanach Zjednoczonych, a na swoich rynkach Einride obsługuje floty dla gigantów branżowych, takich jak Maersk, AB InBev, Lidl i GE Appliances, firma Haier. Od czasu elektryfikacji transportu drogowego z Einride, partnerzy odnotowali nawet 95% spadek emisji CO2 przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności cenowej.

   Tekst: Jarosław Brach                                                                                                                                                                                                                                                                     Zdjęcia: Producent