Wieloletni weteran transportu samochodowego obejmie pierwszą pracę, która zrewolucjonizuje branżę autonomicznej jazdy. Tworzy zupełnie nowy rodzaj pracy spedycyjnej, która pozwoli na bardziej uregulowane warunki pracy w porównaniu z konwencjonalnym transportem samochodowym i rozwiąże problem globalnego niedoboru zasobów transportowych.
Utrzymując ludzi na bieżąco, zespół zdalnych operatorów zapewni bezpieczne skalowanie autonomicznych rozwiązań wysyłkowych w ramach obecnych i przyszłych operacji klientów

Szwedzka firma Einride, zajmująca się technologią transportu towarowego, ogłosiła oficjalne wprowadzenie pierwszego na świecie zdalnego operatora, którego rola została spełniona dzięki zatrudnieniu wieloletniej weteranki transportu ciężarowego, Tiffany Heathcott. Ta pozycja zmieni sposób, w jaki ludzie odgrywają rolę w rosnącym priorytecie autonomicznych pojazdów w branży przewozów towarowych, zapewniając mocne argumenty bezpieczeństwa, skalowalne od pierwszego dnia dla spedytorów chcących zautomatyzować swoje floty transportowe.
Zdalni operatorzy będą obserwować i wspierać autonomiczny pojazd Einride, działający w trybie zautomatyzowanej jazdy, aby zapewnić jego optymalną i bezpieczną pracę podczas transportu ładunków w imieniu klientów Einride. Biorąc pod uwagę niezależne możliwości pojazdów autonomicznych, operatorzy nie będą nimi kierować, ale zamiast tego będą mogli zapewniać wsparcie operacyjne wielu pojazdom autonomicznym jednocześnie za pośrednictwem swoich zautomatyzowanych systemów jazdy, zwiększając wydajność, która ostatecznie pozwoli na zwiększenie autonomii. W przeciwieństwie do konwencjonalnego transportu ciężarowego, obsługa zdalna będzie bezpieczniejsza, będzie wymagać bardziej regularnych godzin pracy i zapewni operatorom bardziej przyjazne środowisko pracy. Robert Falck, dyrektor generalny i Założyciel w Einride, powiedział „Kontynuując skalowanie naszych autonomicznych i elektrycznych rozwiązań, wiedzieliśmy, że musimy się też przyjrzeć miejscom pracy, które są wymagane do wspierania bezpiecznego i skalowalnego wdrożenia, i dostrzegliśmy lukę rynkową dla tego rodzaju roli. Wierzymy, że przejście na autonomię nie oznacza utraty elementu ludzkiego. Uważamy, że jest odwrotnie, że technologia jest silniejsza, gdy element ludzki wciąż jest w pętli i jesteśmy zaangażowani w tworzenie bezpieczniejszego wdrażania naszej autonomicznej i elektrycznej technologii dzięki temu podejściu do zdalnej obsługi”.
Aby zostać zdalnym operatorem w Einride, operatorzy przechodzą pełny program staży, tworzony i akredytowany przez personel Einride. Pierwszy tego rodzaju proces obejmuje nadzorowane szkolenie z autonomicznym pojazdem Einride i zdalnym interfejsem, podczas którego operatorzy są szkoleni i testowani we wszystkich różnych trybach pracy oraz protokołach bezpieczeństwa. Wszyscy operatorzy zdalni w USA muszą również posiadać aktywną licencję CDL klasy B lub wyższej, oprócz wcześniejszego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów komercyjnych. Tiffany Heathcott, operator zdalny w Einride, powiedziała „Kiedy natknęłam się na możliwość współpracy z Einride w tej nowej roli, zobaczyłam, że był to jeden z największych kroków, w których mogłam odegrać rolę w tworzeniu lepszej i bardziej zrównoważonej przyszłości dla następnego pokolenia i planety. Gdy inni kierowcy ciężarówek będą mogli zobaczyć, co zdalne podejście do spedycji może dla nich zrobić, zarówno na poziomie zawodowym, jak i osobistym, jestem przekonana, że coraz więcej będzie chciało wziąć udział w tworzeniu trwałych zmian”.
Zespół zdalnych operatorów powiększył się już za Heathcottem i będzie nadal skalowany wraz z rozwojem autonomicznych operacji, które Einride zapewnia klientom zarówno w USA, jak i w Szwecji. Po oficjalnej ekspansji w USA w listopadzie 2021 roku, Einride otworzyło biuro regionalne w Austin, z planami oficjalnego ustanowienia amerykańskiej siedziby głównej w Nowym Jorku. Biura regionalne w Bay Area i Los Angeles zostaną otwarte później.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent