Urbaser A/S, firma działająca w sektorze utylizacji odpadów, korzysta w Aarhus z pięciu akumulatorowo-elektrycznych Mercedes-Benz eEconic. Już 20 eEconiców jest używanych w Urbaser A/S w Danii – w tym w Kopenhadze i Vejle. W nadchodzących miesiącach prawie pięćdziesiąt pojazdów zostanie dostarczonych do Urbaser A/S. Akumulatory są ładowane przez noc w bazie Urbaser A/S.
Akumulatorowo-elektryczny eEconic do użytku komunalnego jest obecnie używany również w Aarhus w Danii, na wschodnim wybrzeżu Jutlandii, jako pojazd do zbiórki odpadów w firmie zajmującej się utylizacją odpadów – Urbaser A/S. Akumulatory pięciu eEconiców są ładowane przez noc w bazie podmiotu. Urbaser A/S korzysta już z eEconica w miastach takich jak Kopenhaga i Vejle. przedsiębiorstwo zajmujące się wywozem śmieci zamówiło w sumie prawie 50 aut, które będą teraz sukcesywnie przekazywane. To oznacza, że łączna liczba zamówień na eEconica w Danii przekroczyła 100 sztuk. Franziska Cusumano, dyrektor Mercedes-Benz Special Trucks & Custom Tailored Trucks, ocenia „Nasz eEconic do zadań komunalnych jest używany w coraz większej liczbie miast jako lokalnie neutralna pod względem emisji CO2 alternatywa w zakresie utylizacji odpadów. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Urbaser A/S, jako wartościowy klient w tym obszarze zastosowań, od samego początku, jest w pełni usatysfakcjonowany akumulatorowo-elektrycznym pojazdem do zbiórki śmieci. Stefan Olin, dyrektor generalny Urbaser A/S, dodał zaś „Nasze pierwsze doświadczenia z eEconicem były naprawdę dobre. Zasięg jest też więcej niż wystarczający na długich dystansach przekraczających 100 km, po około ośmiu godzinach pracy i opróżnieniu do 500 kontenerów. Decydującym czynnikiem o decyzji naszej firmy o wyborze eEconica było połączenie znanej koncepcji niskiego wejścia, wysokiego poziomu bezpieczeństwa i dużego zasięgu.”
Lokalnie neutralny pod względem emisji CO2 i cichy
Dzięki eEconicowi ciężarówki specjalne Mercedes-Benz rozpoczęły nową erę. Niskopodłogowy samochód o dopuszczalnej masie całkowitej 27 ton, z e-osią ze zintegrowanym zespołem napędowym i dwoma silnikami elektrycznymi, bazuje na eActrosie do ciężkiego transportu dystrybucyjnego. Akumulatory eEconica składają się z trzech pakietów akumulatorów, każdy o zainstalowanej pojemności 112 kWh i pojemności użytkowej około 97 kWh. Elektryczny pojazd bez pośredniego ładowania w pracy jednozmianowej może pokonać zdecydowaną większość typowych tras wywozu śmieci klasycznego Econica. Przy przewidywalnym stylu jazdy rekuperacja może odzyskać energię elektryczną. To ogromna zaleta, szczególnie w przypadku pracy typu stop-and-go w zakresie wywozu śmieci. Interaktywny kokpit multimedialny montowany w standardzie na bieżąco informuje m.in. o stanie naładowania akumulatorów, pozostałym zasięgu oraz aktualnym i średnim zużyciu energii w kWh na 100 kilometrów. Auto można ładować z mocą do 160 kW: trzy akumulatory wymagają nieco ponad godziny, aby naładować je od 20 do 80 procent w standardowej stacji szybkiego ładowania prądem stałym o natężeniu 400 A.
Wysoki komfort jazdy i bezpieczeństwo
Sprawdzone cechy konwencjonalnego Econica, które klienci już szczególnie docenili, są także cechą eEconica. Na przykład niska panoramiczna szyba przednia kabiny „DirectVision” z niskim położeniem siedzenia zapewnia kierowcy bezpośredni kontakt wzrokowy z innymi użytkownikami drogi i dobrą widoczność ruchu drogowego. Powlekana i podgrzewana szyba przednia Thermocontrol zapobiega zaparowaniu szyby przedniej pod wpływem warunków atmosferycznych, w ten sposób zwiększając dobrą widoczność obszaru ruchu drogowego. Dodatkowo przednia szyba ogranicza nagrzewanie się wnętrza pojazdu pod wpływem promieni słonecznych. Poza tym niskie, przyjazne dla pleców i stawów wejście oraz wyjście do przestronnej kabiny z miejscem dla maksymalnie czterech osób okazuje się korzystne pod względem ergonomicznym. Elektryczny układ napędowy gwarantuje zaś płaską podłogę kabiny. Ułatwia to jeszcze wchodzenie do kabiny – to szczególna zaleta, głównie jeśli kierowca chce wysiąść stroną odwróconą od ruchu drogowego, przez składane drzwi po stronie pasażera z przodu. W kwestii wyposażenia bezpieczeństwa, eEconic dostał zaś Sideguard Assist S1R zapewniający większe bezpieczeństwo podczas skręcania w prawo, oraz system hamowania awaryjnego Active Brake Assist piątej generacji z funkcją wykrywania pieszych. Ponadto – zgodnie z wymogami prawnymi – w standardzie zamontowano zewnętrzny dźwiękowy system ostrzegania o pojeździe, zapewniający lepszą słyszalność np. przez pieszych lub rowerzystów.
O firmie Urbaser A/S
Urbaser A/S jest światowym liderem w zakresie rozwiązań środowiskowych i gospodarki o obiegu zamkniętym, skupiającym się na wykorzystaniu globalnych zasobów dla bardziej zrównoważonej przyszłości. Dzięki sieci zatrudniającej ponad 40 000 pracowników i 150 fabrykom w 19 krajach obsługuje ponad 70 milionów ludzi.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent