eActros zimą: pytania i odpowiedzi dotyczące eksploatacji na lodzie i śniegu oraz w niskich temperaturach
W celu maksymalnego naładowania akumulatora zaleca się wstępne kondycjonowanie na stacji ładowania. Dodatkowe zużycie akumulatora spowodowane niskimi temperaturami wyrównuje się wraz ze wzrostem przebiegu i wzrostem temperatury roboczej po ruszeniu. Inteligentne zarządzanie temperaturą i energią zapewniają odpowiednią temperaturę układu napędowego i kabiny kierowcy nawet przy niskich temperaturach. eActros bez problemu radzi też sobie na zaśnieżonych drogach.
Temperatury poniżej zera oraz zaśnieżone lub oblodzone drogi, mniej światła dziennego i słaba widoczność: zima zawsze stanowi szczególne wyzwanie dla ciężarówek i kierowców. Nie trzeba dodawać, że ciężarówki z napędem akumulatorowo-elektrycznym, takie jak eActros, muszą także radzić sobie w takich trudnych warunkach pogodowych. W końcu firmy transportowe stawiają im takie same wymagania, jak pojazdom z silnikami Diesla. Testy przeprowadzone przez Mercedes-Benz Trucks w Rovaniemi w Finlandii na początku 2023 roku po raz kolejny wykazały, że eActros jest w pełni sprawny nawet w bardzo zimowych warunkach. Ale co tak naprawdę ma znaczenie w kwestii obsługi eActrosa zimą? Poniższe pytania i odpowiedzi podkreślają niektóre kluczowe aspekty.
Jak akumulatory eActrosa reagują na niskie temperatury?
Niezależnie od zastosowanej technologii ogniw: jeśli temperatura akumulatora spadnie z powodu niskiej temperatury zewnętrznej, wzrasta rezystancja wewnętrzna akumulatora. W rezultacie wzrasta strata mocy i można wykorzystać nieco mniej energii. Aby zmniejszyć negatywny wpływ na zasięg w niskich temperaturach otoczenia, można skorzystać z wybieralnego trybu ładowania, aby przygotować akumulator w stacji ładującej. Akumulator jest podgrzewany, co redukuje opór wewnętrzny i umożliwia maksymalne zużycie energii.
Na czym dokładnie polega pomocnicza klimatyzacja akumulatora?
Jeżeli pojazd przez dłuższy czas stoi w zimnej lub ciepłej temperaturze otoczenia, a akumulator osiąga tę temperaturę po wielu godzinach, kierowca może ustawić godzinę odjazdu, o której akumulator będzie podgrzewany, chłodzony lub doprowadzany do optymalnej temperatury.
Jaka jest różnica w porównaniu do normalnego kondycjonowania akumulatora?
Podczas normalnego kondycjonowania akumulator automatycznie ustawia się w optymalnym oknie roboczym w trakcie pracy. Dzieje się tak w momencie jazdy lub parkowania z włączoną pokładową instalacją elektryczną wysokiego napięcia. Nawet w ramach możliwości technicznych akumulator wysokonapięciowy pozostaje w idealnym punkcie pracy.
Do jakiej temperatury poniżej zera stopni Celsjusza można jeszcze ładować akumulatory eActrosa?
Przy niskich temperaturach grzejnik włącza się automatycznie podczas procesu ładowania. Następnie ogrzewanie podgrzewa akumulator do momentu ponownego przepływu prądu i ponownego naładowania akumulatora. W temperaturach poniżej minus 19 stopni system akumulatorów wysokiego napięcia przechodzi w tryb samoobrony, aby zachować żywotność ogniw.
Do jakiego stanu naładowania ładuje się akumulatory eActros w ekstremalnie niskich temperaturach?
Generalnie nie ma dolnej granicy. Dzieje się tak dlatego, że przed głębokim rozładowaniem pojazd wyłącza się w odpowiednim czasie. Niezależnie od temperatury akumulator jest zawsze naładowany do 100 procent, jeśli kierowca nie ustawi inaczej.
Jakie czynniki mogą wydłużyć czas ładowania akumulatora wysokiego napięcia?
Na przykład w wyniku niskiej lub wysokiej temperatury akumulatora. Czasy ładowania mogą mieć również negatywny wpływ na maksymalny dostępny prąd ładowania stacji ładującej lub ustawienia procesu ładowania w komputerze pokładowym, np.: w odniesieniu do limitu ładowania.
W jakim stopniu zasięg eActrosa zmniejsza się w ekstremalnie niskich temperaturach?
Nie da się udzielić ogólnej odpowiedzi, gdyż odgrywa tu rolę wiele czynników. Jeśli jest bardzo zimno, w każdym przypadku sensowne jest ogrzanie kabiny i akumulatora. Należy też pamiętać, że opór toczenia opon i nadchodzący przepływ aerodynamiczny zimnego powietrza są wyższe w niskich temperaturach. Łożyska do napędu mają także większy opór na zimno, co dodatkowo zwiększa zużycie. Jednakże to dodatkowe zużycie wyrównuje się wraz ze wzrostem przebiegu i wzrostem temperatury roboczej po ruszeniu. Ogólnie ujmując, w warunkach zimowych zużycie będzie wysokie na początku i poprawiające się w trakcie pracy w ciągu dnia.
Czy eActros nagrzewa się szybciej czy wolniej niż Actros z silnikiem Diesla?
Inteligentne zarządzanie temperaturą i energią eActrosa gwarantuje, że zarówno układ napędowy, jak i kabina są wstępnie przygotowane do energooszczędnej pracy, aby uzyskać odpowiednią temperaturę, nawet w niskich temperaturach. Dzięki mniejszemu, wysokowydajnemu obwodowi grzewczemu eActros nagrzewa kabinę szybciej niż ciężarówka z silnikiem Diesla. Ponieważ jednak energia do tego celu pobierana jest z akumulatorów zainstalowanych w aucie, co zmniejsza zasięg, ponownie zaleca się korzystanie z klimatyzacji postojowej na stacji ładowania. W celu oszczędzania energii przez czas po odjechaniu zaleca się przy tym korzystanie wyłącznie z grzejników panelowych, takich jak podgrzewanie siedzeń lub podgrzewanie szyby przedniej.
Czy eActros zachowuje się inaczej na drodze na śniegu niż ciężarówka z silnikiem Diesla?
Szeroko zakrojone testy zimowe przeprowadzone przez Mercedes-Benz Trucks wykazały, że eActros nie ma żadnych ograniczeń nawet na zaśnieżonych drogach. Głównie dzięki obniżonemu środkowi ciężkości wynikającemu z umiejscowienia akumulatorów eActros oprócz wysokiej dynamiki charakteryzuje się dobrą trakcją. Podobnie jak we wszystkich pojazdach typ ten ma zamontowane systemy wspomagania i kontroli kierowcy przyczyniają się do bezpieczeństwa. Dotyczy to m.in. MirrorCam, w którym zastosowano kompaktowe aparaty, znacznie mniej podatne na zabrudzenia np. z błota pośniegowego, niż tradycyjne lusterka główne i szerokokątne.
Czy w eActrosie można założyć łańcuchy śniegowe?
Tak, nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń konstrukcyjnych.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent