Inżynierowie z Mercedes-Benz Trucks przetestowali akumulatorowo-elektrycznego eActrosa 600 do transportu dalekobieżnego w Rovaniemi w Finlandii, po raz ostatni w ekstremalnie niskich temperaturach i śniegu przed planowanym rozpoczęciem produkcji seryjnej w tym roku. W okresie od stycznia do marca, w temperaturach sięgających minus 35 stopni Celsjusza, dalej rozwijane prototypy tego auta musiały udowodnić swoją przydatność w niesprzyjających warunkach.

Dr Christof Weber, dyrektor ds. globalnych testów Mercedes-Benz Trucks, ocenia „Jesteśmy niezwykle zadowoleni z końcowych etapów testów eActrosa 600 i wyników prób. Jestem dumny z całego zespołu, który niestrudzenie sprawdzał eActrosa 600 zarówno w ekstremalnym upale w Andaluzji, jak i przenikliwym mrozie w Rovaniemi”.

Mercedesa eActrosa 600 

eActros 600 do transportu dalekobieżnego miał swoją światową premierę w październiku ubiegłego roku. Wysoka pojemność akumulatora, wynosząca ponad 600 kilowatogodzin – stąd oznaczenie typu 600, oraz nowa, szczególnie wydajna elektryczna oś napędowa opracowana przez sam koncern, umożliwiają elektrycznym ciężarówkom zasięg 500 kilometrów[1] bez pośredniego ładowania. Oprócz ładowania CCS z mocą do 400 kW eActros 600 będzie później pozwalał na ładowanie megawatowe (MCS). Wizualnie elektryczną ciężarówkę charakteryzuje całkowicie nowy, purystyczny design z wyraźnymi liniami i aerodynamicznym kształtem. Elektryczny samochód ma wyznaczyć nowe standardy w zakresie opłacalności dla operatorów flot, co oznacza, że w dłuższej perspektywie w ważnym segmencie transportu dalekobieżnego może zastąpić większość odpowiedników z silnikiem Diesla. Istotą koncepcji Mercedes-Benz Trucks dotyczącej akumulatorowo-elektrycznego transportu dalekobieżnego jest zaoferowanie klientom całościowego rozwiązania transportowego obejmującego technologię pojazdu, doradztwo, infrastrukturę ładowania i usługi. Od samego początku eActros 600 produkowany jest jako ciągnik siodłowy oraz jako podwozie, co daje klientom wiele dodatkowych możliwości zastosowań w transporcie w pełni elektrycznym.

[1] Zakres został określony wewnętrznie w specyficznych warunkach testowych, po wstępnym przygotowaniu z ciągnikiem siodłowym 4×2 tworzącym zestaw o masie całkowitej 40 t, przy temperaturze zewnętrznej 20°C w transporcie dalekobieżnym i może odbiegać od ustalonych wartości zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/2400.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent