E-mobilność w Dolnej Frankonii: firma transportowa W&P wzmacnia flotę o 20 Mercedesów-Benz eActros 600 i otwiera park ładowania z 56 punktami ładowania

E-mobilność w Dolnej Frankonii: firma transportowa W&P wzmacnia flotę o 20 Mercedesów-Benz eActros 600 i otwiera park ładowania z 56 punktami ładowania
Firma transportowa inwestuje duże środki w e-mobilność
Firma spedycyjna W&P z bawarskiego Prichsenstadt należy do grona przedsiębiorstw transportowych już teraz skupiających się na e-mobilności. Jej flota, składająca się z około 40 pojazdów Mercedes-Benz z silnikami Diesla, obejmuje trzy Mercedesy-Benz eActros 300 z napędem elektrycznym na akumulatory, z których każdy pokonuje dziennie trasy o długości około 480 kilometrów. Flota ta została teraz powiększona o 20 sztuk eActros 600. Ten pojazd elektryczny przekonał podmiot przede wszystkim swoją ogólną koncepcją i dużym zasięgiem wynoszącym 500 kilometrów bez ładowania pośredniego. Alexander Wehr, dyrektor zarządzający W&P, stwierdza „eActros 600 zrobił na nas wrażenie od pierwszej chwili – nie tylko imponującym zasięgiem i wydajnością, ale także całościową koncepcją, jaką Mercedes-Benz Trucks oferuje w zakresie elektromobilności. Dla nas, jako spedytora skupiającego się na zrównoważonej logistyce w sektorach recyklingu i tekstyliów premium, było dla nas jasne: przyszłość jest elektryczna. Prezentacja na światowej premierze w 2023 roku stanowiła prawdziwe wydarzenie – praktyczne, inspirujące i przyszłościowe. Szczególnie doceniliśmy również osobistą wymianę zdań podczas wieczorów przedsiębiorców w Daimler Truck Commercial Vehicle Center w Würzburgu. Tam stało się jasne – kwestia nie tylko dotyczy technologii, ale o partnerstwa na równych zasadach”.
Jednak W&P nie ogranicza się do pojazdów elektrycznych zasilanych akumulatorami w zakresie transportu i usług logistycznych, ale podejmuje też kolejny przełomowy krok w kierunku transformacji branży transportowej. Niedawno otworzył bowiem własny park ładowania w Prichsenstadt, mieście położonym we frankońskim regionie winiarskim, w pobliżu autostrady A3 i bezpośrednio przy drodze federalnej B286. Park ładowania wyposażono w 56 punktów szybkiego ładowania prądem stałym, które są zasilane energią elektryczną za pośrednictwem firmowego systemu fotowoltaicznego i systemu magazynowania energii o pojemności 15 000 kWh. Podczas ładowania kierowcy ciężarówek mają dostęp do toalet, pryszniców, poczekalni i automatów sprzedażowych. Oprócz sprzedaży pojazdów, Mercedes-Benz Trucks udzielił firmie wsparcia w projektowaniu i wdrażaniu parku ładowania oraz w ubieganiu się o dofinansowanie w ramach oferty TruckCharge”.
Christian Wilz, prezes zarządu Mercedes-Benz Trucks & FUSO Germany, przekazał 20 eActros 600 Alexanderowi Wehrowi, dyrektorowi zarządzającemu W&P, podczas uroczystego otwarcia parku ładowania „Jesteśmy szczególnie zadowoleni, że firma spedycyjna W&P kontynuuje współpracę z nami i zdecydowała się na łącznie 20 nowych eActros 600. Wraz z otwarciem własnego, najnowocześniejszego parku ładowania firma transportowa wyznacza ważny kamień milowy dla lokalnego, wolnego od emisji CO2 transportu drogowego ładunków w regionie i składamy najserdeczniejsze gratulacje”.
O eActrosie 600
Produkcję sery jną eActrosa 600 w fabryce Mercedes-Benz w Wörth uruchomiono pod koniec listopada 2024 roku. Dostawy do klientów rozpoczęto w grudniu 2024 roku Ten elektryczny model udowodnił już kilkakrotnie swoje możliwości w warunkach rzeczywistych: w trakcie testów u klientów, w ramach „eActros 600 European Testing Tour 2024”, całkowicie elektrycznej trasy testowej o długości ponad 15 000 kilometrów przez łącznie 22 kraje, oraz „European Testing Tour Winter 2025” na dystansie około 6500 kilometrów przez Europę Północną – za każdym razem z masą całkowitą zestawu drogowego równą 40 ton. Ponadto typ ten został nazwany „Międzynarodowym Samochodem Ciężarowym Roku 2025”. Nagroda ta była kiedyś najważniejszym wyróżnieniem w branży, a corocznie przyznaje ją organizacja International Truck of the Year (IToY), zrzeszającą 24 dziennikarzy z Europy zajmujących się tematyką pojazdów użytkowych. Jednym z decydujących czynników przyznania nagrody była całościowa koncepcja technologiczna, obejmująca elektryczną oś napędową i technologię ogniw LFP. Przy tym duża pojemność akumulatora, przekraczająca 600 kilowatogodzin – stąd oznaczenie typu 600 – oraz nowa, wyjątkowo wydajna oś napędowa o napędzie elektrycznym opracowana we własnym zakresie, umożliwiają eActrosowi 600 osiągnięcie zasięgu 500 kilometrów [1] bez ładowania pośredniego. Zasięg ten osiągnięto w bardzo realistycznych, praktycznych warunkach przy całkowitej masie zestawu wynoszącej 40 ton i może on zostać znacznie przekroczony w zależności od stylu jazdy i trasy. eActros 600 będzie w stanie pokonać dystans znacznie przekraczający 1000 kilometrów dziennie. Umożliwia to ładowanie pośrednie podczas wymaganych prawnie przerw w pracy kierowców, pod warunkiem dostępności opcji ładowania.
Do tego samochód ma trzy pakiety akumulatorów, każdy o pojemności 207 kWh [2] . Oferują one łączną zainstalowaną pojemność 621 kWh. Akumulatory te są oparte na technologii ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) i charakteryzują się długą żywotnością. W przeciwieństwie do innych technologii ogniw akumulatorowych, technologia LFP pozwala mianowicie na wykorzystanie ponad 95 procent zainstalowanej pojemności. Dzięki temu da się uzyskać większy zasięg przy tej samej pojemności akumulatora. Pojazd jest technicznie zaprojektowany dla łącznej masy całkowitej zestawu do 44 ton. W UE ze standardową naczepą ma on ładowność około 22 ton. W wybranych przypadkach przepisy krajowe mogą dopuszczać większy ładunek.
TruckCharge łączy kilka ofert infrastruktury elektronicznej od Daimler Truck
Pod marką TruckCharge Daimler Truck skupia wszystkie swoje obecne i przyszłe oferty związane z e-infrastrukturą i ładowaniem elektrycznych ciężarówek w całej Europie – tj. doradztwo, infrastrukturę i eksploatację. Koncern proponuje swoim klientom opłacalny, kompleksowy pakiet obejmujący wytwarzanie energii i eksploatację pojazdu, dzięki czemu mogą oni w pełni wykorzystać potencjał elektryfikacji. Rozwiązanie TruckCharge skierowano zarówno do operatorów flot ciężarówek, jak i przedsiębiorstw przemysłowych posiadających własne floty ciężarowe lub floty obsługiwane przez strony trzecie. Ponieważ zazwyczaj wykorzystuje się pojazdy różnych producentów, usługa TruckCharge jest dostępna niezależnie od marki ciężarówki.
O potrzebie infrastruktury ładowania i działalności Daimler Truck
Infrastruktura ładowania stanowi jeden z kluczowych czynników umożliwiających jak najszybsze wdrożenie neutralnego pod względem emisji CO2 transportu drogowego ładunków przy użyciu ciężarówek z napędem elektrycznym. Niemniej nadal w tej materii pozostaje dużo nadrobienia. Obecnie w Europie jest mniej niż 1000 punktów ładowania dla ciężkich pojazdów użytkowych. Aby przynajmniej częściowo zrekompensować istniejący deficyt, Daimler Truck przedstawił w marcu tego roku koncepcję własnej, półpublicznej sieci ładowania. Oczekuje się, że do 2030 roku w Europie będzie ponad 3000 punktów szybkiego ładowania, co uczyni ją największą siecią w Europie. Nowa, tzw. półpubliczna opcja ładowania ciężarówek elektrycznych to rozwiązanie marki TruckCharge firmy Daimler Truck, mające umożliwić bazom udostępnienie infrastruktury ładowania do zewnętrznego, odpłatnego użytku. Powyższe ukierunkowano na uzupełnienie oferty ładowania publicznego proponowanej m.in. przez Milence. Spółka Milence została założona w lipcu 2022 roku jako joint venture pomiędzy Daimler Truck, TRATON GROUP i Volvo Group. Jej celem jest wybudowanie i obsługa 1700 wydajnych publicznych punktów ładowania w Europie do 2027 roku.
O firmie Spedition W&P
Od trzech pokoleń Spedition Wehr uchodzi w Niemczech za synonim niezawodnych i przyszłościowych rozwiązań transportowych oraz logistycznych. Mając nowoczesną flotę 50 ciężarówek, w tym 23 pojazdy w pełni elektryczne, firma wyznacza standardy zrównoważonego rozwoju i innowacyjności w transporcie ładunków. Oprócz transportu krajowego i międzynarodowego, zakres usług obejmuje magazynowanie z wykorzystaniem elastycznych i bezpiecznych rozwiązań składowania oraz certyfikowaną utylizację odpadów zgodną z obowiązującymi normami ochrony środowiska. W&P oferuje również wynajem naczep na indywidualne potrzeby transportowe.
[1] Zasięg został określony wewnętrznie w zadanych warunkach testowych, po wstępnym kondycjonowaniu przy użyciu ciągnika siodłowego 4×2 o masie całkowitej zestawu 40 ton przy temperaturze zewnętrznej 20°C w operacjach transportu dalekobieżnego i może różnić się od wartości określonych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/2400.
[2] Nominalna pojemność nowego akumulatora, oparta na wewnętrznie zdefiniowanych warunkach. Może się to różnić w zależności od zastosowania i warunków środowiskowych
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent