Podczas corocznych targów Consumer Electronics Show w Las Vegas PACCAR zaprezentuje nową generację pojazdów użytkowych wyposażonych w zaawansowane technologie zorientowane na klienta. Targi CES 2024 odbędą się w dniach 9–12 stycznia, a wystawa PACCAR będzie znajdować się na stoisku nr 3501 w West Hall w Las Vegas Convention Center.
John Rich, starszy wiceprezes i dyrektor ds. technologii w PACCAR, powiedział „PACCAR opracowuje najważniejsze technologie branży transportowej. Należą do nich wiodące w branży pojazdy elektryczne z akumulatorami i wodorowymi ogniwami paliwowymi, które pomagają klientom działać przy najniższej emisji spalin i wyjątkowej wydajności. Inwestujemy w wiele technologii o zerowej emisji, aby zapewnić naszym klientom odpowiednie ciężarówki i rozwiązania transportowe”.
Na targach CES 2024 PACCAR zaprezentuje kilka zaawansowanych produktów i technologii, w tym:

  • pojazd elektryczny Kenworth T680 na wodorowe ogniwa paliwowe (FCEV);
  • SuperTruck II firmy Peterbilt;
  • pojazd elektryczny akumulatorowy XD firmy DAF;
    Rozwiązania firmy PACCAR Parts do ładowania pojazdów elektrycznych.

PACCAR wykorzystuje technologię wodorowych ogniw paliwowych nowej generacji opracowaną we współpracy z Toyota Motor North America, Inc. Firmy rozszerzyły współpracę w celu opracowania i komercjalizacji tej technologii w samochodach Kenworth T680 i Peterbilt Model 579 klasy 8. Układ napędowy otrzymał niedawno certyfikat układu napędowego o zerowej emisji wydany przez Kalifornijską Radę ds. Zasobów Powietrznych. Kenworth T680 FCEV, prezentowany na targach CES, oraz Peterbilt Model 579 zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi oferują bezkompromisową, bezemisyjną pracę w ciężkich warunkach przy zasięgu do 750 km i masie 82 000 funtów. Maksymalna masa całkowita zestawu i czas tankowania pozostają zgodne z tradycyjnymi ciężarówkami z silnikiem Diesla. Do chwili obecnej PACCAR otrzymał ponad 150 wpłaconych depozytów za pojazdy FCEV marek Kenworth i Peterbilt, a dostawy do klientów rozpoczną się w 2025 roku.
Peterbilt SuperTruck II to poligon doświadczalny dla przyszłych technologii produktowych. Został opracowany w ramach programu Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, mającego na celu poprawę efektywności transportu ładunków. SuperTruck II wyposażono w zaawansowany, ekologiczny silnik wysokoprężny, który wykorzystuje odzysk ciepła odpadowego, aby osiągnąć 55% poprawę sprawności cieplnej hamulców, wydajny 48-woltowy łagodny hybrydowy układ napędowy, zelektryfikowane akcesoria silnika oraz ulepszoną aerodynamikę.
Ciężarówka DAF XD Battery Electric przeznaczona jest do transportu miejskiego i podmiejskiego, na jednym ładowaniu umożliwiając przejechanie do 500 km. Dzięki szybkiemu ładowaniu o mocy 325 kW ciężarówkę można naładować od 0–80% w nieco ponad 45 minut lub 0–100% w niecałe dwie godziny. Elektryczna ciężarówka DAF XD Battery może osiągnąć dzienny zasięg ponad 600 mil dzięki największemu dostępnemu akumulatorowi i strategicznemu ładowaniu.
PACCAR Parts pokaże zaś szybkie ładowarki prądu stałego dostępne dla pojazdów elektrycznych marek Kenworth, Peterbilt i DAF. Portfolio ładowarek do pojazdów elektrycznych PACCAR Parts strategicznie obejmuje pełną gamę pojazdów elektrycznych PACCAR. Rich dodał „PACCAR proponuje wiodącą w branży ofertę pojazdów i technologii o zerowej emisji oraz ponad stuletnie innowacje w zakresie pojazdów ciężkich, aby wspierać cele operacyjne i środowiskowe klientów”.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent