Dzięki ciężarówkom Volvo Grupa Cornelissen angażuje się w przyszłość bezemisyjną
Kupując 62 ciągniki Volvo FH zasilane bio-LNG i 7 ciężarówek Volvo FM Electric, Cornelissen Group robi ważny krok w kierunku przyszłości bezemisyjnej. Firma wycofuje się z paliw kopalnych i stopniowo zastępuje swoją flotę elektrycznymi ciężarówkami i ciężarówkami zasilanymi bio-LNG.
Na drodze do zerowej emisji grupa Cornelissen wybiera ciężarówki Volvo zasilane bio-LNG na duże odległości oraz elektryczne ciężarówki Volvo do dystrybucji regionalnej. Peter Leegstraten, kierownik ds. zakupów i innowacji w Cornelissen, mówi „Poważnie podchodzimy do naszej odpowiedzialności za transformację energetyczną i dążymy do zmniejszenia emisji CO 2 o 50% do 2028 roku. Oprócz tego, że sami tego chcemy, nasi klienci też chcą, abyśmy podjęli kroki w kierunku przyszłości bezemisyjnej. Jako przewoźnik wybieramy najlepsze rozwiązanie TCO. 69 nowych ciężarówek Volvo w naszej flocie ciężarówek zastąpi dużą część naszych obecnych pojazdów z silnikiem Diesla i gazowym Naprawdę postrzegamy bio-LNG jako paliwo przejściowe i tam, gdzie to możliwe, korzystamy z elektrycznych ciężarówek . Volvo Trucks ma odpowiednie rozwiązanie w obu sytuacjach”.
Wysoka wydajność paliwowa i atrakcyjna cena za kilometr
Po raz pierwszy Cornelissen dodał do swojej floty ciężarówki Volvo. Leegstraten wyjaśnia „Silniki Volvo Trucks na LNG bazują na silniku wysokoprężnym. Dzięki temu są wygodne w prowadzeniu i charakteryzują się wysoką efektywnością paliwową. Ma to pozytywny wpływ na zużycie paliwa, a tym samym na koszt przejechanych kilometrów. Ze względu na niską emisję CO2 te ciężarówki zasilane bio-LNG mają także korzystny wynik VECTO, co zapewnia przewagę w postaci opłat za przejazd, które są i będą oparte na emisji CO2”.
Zamiast zastępować olej napędowy HVO, Cornelissen świadomie wybiera ciężarówki zasilane Bio-LNG: „Bio-LNG jest produkowane z surowców bliższego pochodzenia, dlatego uważamy, że możemy to lepiej monitorować. Jest również łatwo dostępny w krajach, w których działają i mają większy potencjał redukcji emisji CO2 ” – kontynuuje. „Spodziewamy się, że popyt na surowce do HVO będzie rósł szybciej – także w innych branżach, co niekorzystnie wpłynie na cenę i dostępność HVO w porównaniu do Bio-LNG. Z tych wszystkich powodów w nadchodzących latach spodziewamy się jeszcze bardziej skoncentrować się na bio-LNG.”
62 ciągniki Volvo FH zasilane gazem są wyposażone w zbiornik paliwa o pojemności 225 kg i nowy, bardziej wydajny silnik o mocy 460 KM. Wiele z nich zostało dopuszczonych do stosowania w pojazdach LHV, co umożliwia jeszcze bardziej efektywny transport. Auta spełniają najnowsze standardy bezpieczeństwa zgodnie z Ogólnymi Przepisami Bezpieczeństwa (GSR) i dodatkowo mają kamerę martwego pola oraz dodatkowe boczne okna w części sypialnej kabiny. Podczas cofania radio jest automatycznie wyciszane. I-Park Cool został wybrany ze względu na dodatkowy komfort kierowcy .
Ta seria ciężarówek będzie zasilana głównie bio-LNG w ramach wykonywania dystrybucji detalicznej w BeNeLux dla Alberta Heijna na trasach, na których elektryfikacja nie jest jeszcze w pełni możliwa. „Gdy tylko tam również będziemy mogli przejść na napęd elektryczny, ciężarówki te będą wykorzystywane do transportu między fabrykami dostawców a centrami dystrybucyjnymi – do czasu, gdy ten rodzaj transportu też zostanie zelektryfikowany”.
Bezemisyjna dystrybucja detaliczna, siedem dni w tygodniu
Oprócz ciężarówek na bio-LNG Cornelissen kupił siedem pojazdów Volvo FM Electric. Leegstraten dodaje „Jazda na napędzie elektrycznym jest dziś prawie oczywistością, szczególnie w przypadku dystrybucji detalicznej w centrach miast. Elektryczne ciężarówki Volvo okazały się odpowiednie do różnych zastosowań. Dobre doświadczenia innych przewoźników utwierdziły nas w przekonaniu, że warto dodać Volvo Trucks jako nową markę do naszej floty Główną dodatkową zaletą jest możliwość szybkiej dostawy ciągników FM Electric”.
Elektryczne ciężarówki będą intensywnie wykorzystywane przez siedem dni w tygodniu do dystrybucji detalicznej na stosunkowo niewielkie odległości, głównie w centrum, na południu i zachodzie kraju. Ciężarówki te wykonują około dwóch do czterech kursów dziennie. Ładowanie odbywa się w nocy, chociaż czasami sesja ładowania odbywa się pomiędzy jazdami. W tym celu Cornelissen zbudował trzy stacje ładowania: dwie w Nijmegen, cztery w Zwolle i osiem w niedawno otwartej lokalizacji w Tilburgu. Firma spodziewa się szybko zwiększyć skalę elektryfikacji swojej floty.
Dobre szkolenie w celu optymalnego wykorzystania wózków
Ciężarówki są dostarczane od różnych dealerów Volvo Trucks rozsianych po całym kraju i w pobliżu lokalizacji Cornelissen. „Nasi wewnętrzni trenerzy i kierowcy mentorzy zostali przeszkoleni przez trenerów kierowców Volvo Trucks w zakresie optymalnego wykorzystania pojazdów elektrycznych i ciężarówek na LNG . Mogą teraz szkolić kierowców, którzy będą n.imi jeździć”.
Przekazanie pojazdów odbędzie się w Volvo Group Truck Center, BAS Truck Center, Van Dijk Trucks i Nijwa. „Daje nam to możliwość zbudowania więzi z nowymi lokalizacjami dealerów. Zapewnia też krótkie kanały komunikacji z lokalnymi instruktorami” – podsumowuje Peter Leegstraten.
O Grupie Cornelissen
Cornelissen Group to międzynarodowa firma logistyczna zatrudniająca ponad 1500 pracowników i dysponująca flotą ponad 500 ciężarówek. Od prawie 90 lat zajmuje się transportem, magazynowaniem, paletami i rozwiązaniami klimatyzowanymi. Grupa Cornelissen składa się z jednostek biznesowych Transport, Magazynowanie, Palety, @Home i Polar Special.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent