Van Rooijen Logistiek dodaje do swojej floty dwa ciągniki siodłowe Scania R360 4×2 z napędem hybrydowo-elektrycznym. Przewoźnik z 225 jednostkami holującymi, które nie są obce na holenderskich drogach, robi kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dyrektor techniczny Iwan van de Geer wyjaśnia „Spodziewamy się, że dzięki tym pojazdom uda się nam osiągnąć oszczędności paliwa rzędu 20–25 procent”.
Ciągniki Scania HEV są używane z naczepami miejskimi w całej Holandii głównie do transportu „szybko psujących się towarów konsumpcyjnych”. To pierwsze doświadczenie Van Rooijen Logistiek z ciężarówkami hybrydowymi. Van de Geer mówi „Postrzegamy to jako pośredni krok w kierunku pojazdów napędzanychw pełni elektrycznie, dopóki ta technologia nie dojrzeje – nie wyjdzie poza wiek rozwojowy”.
Aby dokonać wyboru, podmiot porównał kilka opcji i marek. Ostatecznie wybrano Scanię R360 HEV. „Scania jest bardzo zaawansowana w rozwoju technologii hybrydowej. Pomyśleliśmy, że to dobry moment na dalsze zwiększanie udziału Scanii, która jest częścią naszej floty od wielu lat. Spodziewamy się, że dzięki tym pojazdom uda nam się osiągnąć oszczędności paliwa rzędu 20–25 procent”.
Przestrzeń i wygoda
Aby uzyskać optymalną przestrzeń i komfort, Van Rooijen zdecydował się na przestronną kabinę highline serii R , która została wyposażona w niezbędne opcje. Kierowcy, którym uda się zasiąść za kierownicą, będą przez rok szkoleni, aby stale optymalizować efektywność jazdy i jak najlepiej wykorzystać technologię hybrydową. Van de Geer wskazuje „Obaj kierowcy są szczególnie szczęśliwi, że znów mogą jeździć Scanią. Absolutnie uwielbiają to, że jest to hybrydowa Scania”.
Ludzie, planeta i zysk
Dzięki połączeniu silnika elektrycznego z silnikiem wysokoprężnym o mocy 360 KM nowe ciężarówki Scanii w razie potrzeby mogą jeździć w 100% bezemisyjnie. W ten sposób Van Rooijen Logistiek przygotowuje się do nadejścia stref zerowej emisji bez konieczności rezygnacji z zalet ciężarówki z silnikiem Diesla. Jednak nie był to jedyny powód, dla którego zdecydował się na hybrydowy układ napędowy. Van de Geer wyjaśnia „Firma rodzinna nieustannie poszukuje właściwej równowagi między trzema P: Ludźmi, Planetą i Zyskiem. „Nie możemy tego uniknąć. Nasi klienci o to proszą, a my również chcemy być w czołówce”.
Ogólnie Van Rooijen ma jasną wizję redukcji emisji CO 2 . Zarówno w Eindhoven, jak i Turnhout, ma ogromny park fotowoltaiczny, generujący więcej energii elektrycznej niż sama firma zużywa. Poza tym 2021 roku przedsiębiorstwo zdobyło drugą nagrodę „Lean & Green Star”.
Logistyka Van Rooijena
Z ponad 600 pracownikami, flotą 620 jednostek, dwoma lokalizacjami i 140 000 m2 powierzchni magazynowej, VAS i cross-docking, Van Rooijen wyrósł na dojrzałego dostawcę usług logistycznych od momentu powstania w 1947 roku. Rodzinna firma Pur sang, którą dziś kierują Henry i Maik van Rooijen, specjalizuje się w transporcie „szybko zbywalnych – psujących sie towarów konsumpcyjnych” do znanych firm detalicznych w krajach Beneluksu.

 

   Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent