Kuehne+Nagel, jedna z wiodących na świecie firm transportowych i logistycznych, otrzymała pierwszą dostawę 23 pojazdów elektrycznych Renault Trucks, które będą wykorzystywane do usług transportu drogowego we Francji.

Dwóch głównych graczy w transporcie na drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości

– Kuehne+Nagel i Renault Trucks – pozostaje zaangażowanych w przyczynianie się do globalnych celów neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla poprzez wyznaczanie celów zatwierdzonych przez Science Based Targets (SBTi). W związku z tym Kuehne+Nagel ogłosiło zamiar zwiększenia liczby eksploatowanych przez siebie pojazdów elektrycznych, aby do 2030 roku osiągnąć cele w zakresie redukcji emisji CO2. Ten krok przygotowuje firmę do wprowadzenia zakazu wjazdu do francuskich miast pojazdów najbardziej zanieczyszczających środowisko. Xavier Léger, Dyrektor Zarządzający ds. Logistyki Drogowej w Kuehne+Nagel we Francji, wyjaśnił zaangażowanie Kuehne+Nagel w elektryfikację floty drogowej – „Dysponujemy rozległą siecią drobnicową obejmującą 56 agencji w całej Francji, z wieloma trasami na krótkich i średnich dystansach, które można pokonać pojazdami elektrycznymi. Transformacja ekologiczna i energetyczna to wyzwanie, które dotyczy nas wszystkich i jesteśmy dumni, jako główny gracz w sektorze transportowym, że możemy dołożyć swoją cegiełkę i umożliwić naszym klientom redukcję emisji generowanych przez transport” .

Chociaż przejście na niskoemisyjny transport długodystansowy wciąż wiąże się z wyzwaniami technologicznymi, Kuehne+Nagel podejmuje działania i już korzysta z około 60 ciężarówek zasilanych hydrorafinowanymi olejami roślinnymi (HVO). Według Francuskiej Agencji ds. Środowiska i Zarządzania Energią (ADEME), te technologie przejściowe już teraz zmniejszają emisje dwutlenku węgla z transportu drogowego nawet o 83%. Ze swojej strony Renault Trucks rozpoczął transformację całej swojej działalności i oferty, w szczególności poprzez elektryfikację wszystkich swoich modeli aut. Podmiot dąży do osiągnięcia celu, jakim jest dojście do 2030 roku do 50% wolumenu sprzedaży samochodów w pełni elektrycznych. Od 2040 roku koncern będzie zaś sprzedawać wyłącznie ciężarówki zasilane bez paliw kopalnych. Christophe Martin, dyrektor zarządzający Renault Trucks France, ocenił „Jesteśmy dumni, że możemy wspierać Kuehne+Nagel w jego transformacji energetycznej, czego ucieleśnieniem są dziś te 23 Renault Trucks E-Tech D. Oprócz dostarczania pojazdów, ściśle współpracowaliśmy z Kuehne+Nagel od samego początku jego zamiaru dekarbonizacji floty: od badania i analizy wymagań po monitorowanie wdrażania oraz eksploatacji. Wraz z wprowadzeniem tych w pełni elektrycznych pojazdów wyprodukowanych we Francji, Kuehne+Nagel będzie mogło kontynuować swoją działalność z tym samym zasięgiem i ładownością oraz wjeżdżać do centrów miast niezależnie od obowiązujących ograniczeń i przepisów, bez bezpośredniej emisji CO 2 lub zanieczyszczenia hałasem ”.

Roczna redukcja emisji CO2 – 730 ton

W konfiguracji wybranej przez Kuehne+Nagel, 23 16-tonowe Renault Trucks E-Tech D zabierają 18 lub 21 palet i są wyposażone w pięć akumulatorów o pojemności 66 kWh, na jednym ładowaniu na końcu życia pojazdu zapewniających zasięg 235 km. Te elektryczne ciężarówki, które zostaną przydzielone do ośmiu oddziałów Kuehne+Nagel we Francji, mają dziennie pokonywać średnio 180 km, co pozwoli przewoźnikowi zmniejszyć emisję CO 2 o 730 ton rocznie. Aby zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i użytkowników dróg, Kuehne+Nagel zdecydowało się wyposażyć każdą ciężarówkę elektryczną w dwie kamery i cztery czujniki.

Charakterystyka techniczna 23 sztuk E-Tech D dostarczonych do Kuehne+Nagel:

Dopuszczalna masa całkowita – 16000 kg.

Masa techniczna 16700 kg.

Ładowność:

– 18-paletowy furgon + tylna klapa: 5880 kg

– 21-paletowy furgon + tylna klapa: 5560 kg

Rozstaw osi:

– 18-paletowy furgon + tylna klapa: 5300 mm

– 21-paletowy furgon + tylna klapa: 5600 mm

Silnik elektryczny o łącznej mocy 185 kW (moc ciągła 130 kW)

Maksymalny moment obrotowy silnika elektrycznego: 425 Nm

Dwubiegowa skrzynia przekładniowa

Magazynowanie energii: 5 akumulatorów litowo-jonowych – 5×66 kWh = 330 kWh.

Ładowarka pokładowa 22 kW (AC); kompatybilność z szybkim ładowaniem 150 kW (DC)

Rzeczywisty zasięg: 235 km (gwarancja wyczerpania baterii)

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent