Pod koniec lutego austriacki Empl poinformował, że przekazał specyficzny wariant oznaczony jako TLF 2000/200/200 DOUBLEHEAD 4×4 dla jednego ze swoich klientów w Chinach.

Pojazd ten bazuje na dwóch podwoziach MAN TGM 18.320 4×4, jednym z kabiną wydłużoną, załogową, czterodrzwiową i drugim z kabiną krótką, dzienną. W obu tych autach odcięto część tylną, z z połączenia ich części przednich powstała właśnie nowy samochód tzw. tunelowy – tzn. do gaszenia pożarów w tunelach. Dzięki takiej konstrukcji może się on poruszać do przodu/tyłu z taką samą prędkością oraz nie istnieje konieczność zawracania w ograniczonej przestrzeni, takiej właśnie jak tunele. Tym samym w sytuacji zagrożenia załoga jest w stanie szybko się ewakuować z miejsca akcji.

Ogólnie auto ma łącznie 8 miejsc PA (wszystkie miejsca – 6 w kabinie załogowej i dwa w kabinie dziennej), zbiornik na wodę o pojemności 2000 l, dwa zbiorniki na środek pianotwórczy o pojemności po 200 l każdy, autopompę o wydajności 3000 litrów/min i oraz system MicroCAFS, zwijadło szybkiego natarcia z sterowaniem elektrycznym i maszt oświetleniowy, o wysokości po wysunięciu całkowitym na poziomie 6 m. Boczne skrytki na sprzęt i wyposażenie są rozmieszczone symetrycznie – po trzy na każdą stronę, wysokie i zamykane w części górnej lekkimi, aluminiowymi żaluzjami, zaś w części dolnej odchylanymi do dołu podestami, pomocnymi w trakcie sięgania po pozycje zlokalizowane wyżej. Na roboczy dach prowadzi zakabinowa drabinka.

Ponadto w każdej kabinie zainstalowano przednie zderzakowe działko wodno-pianowe o wydajności 2700 l/min. Do tego dochodzą wbudowany generator 25 kVA, sprężarka i kamera cofania, czujniki ostrzegające o odległości, system kamer 360° z widokiem z lotu ptaka oraz wciągarka o sile uciągu 5,4 t. Co więcej, aby chronić pasażerów i pojazd przed ogromnymi temperaturami i płomieniami, na dachu, w podwoziu i oponach zainstalowano systemy samoobrony – system dysz, które można przełączać niezależnie jeden przed drugim.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent