W 2024 roku zespół Völkel Dakar Team po raz pierwszy weźmie udział w prestiżowym Rajdzie Dakar Classic Rally. Obie ciężarówki z lat 1986 i 1987 są wyposażone w imponujący silnik V10 o pojemności skokowej 18,5 litra i mocy 360 KM.

Najcięższy rajd na świecie potrwa do 19 stycznia. Dotyczy to nie tylko pojazdów nowoczesnych, ale także historycznych z legendarnego rajdu Paryż-Dakar, które walczą o podium w wyścigu Dakar Classic. W 2024 roku zespół Völkel Dakar Team po raz pierwszy wystartuje w tym prestiżowym Rajdzie Dakar Classic. Zespół będzie rywalizować dwoma legendarnymi ciężarówkami Mercedes-Benz NG 2636 6×6 „Fast Assistance”, które są znane ze swojej wytrzymałości i wydajności. Obie zostały pierwotnie dostarczone zespołowi Mitsubishi Dakar w latach 1986 i 1987. Wyposażone są w imponujący silnik V10 o pojemności 18,5 litra i mocy 360 KM. Dzięki prędkości maksymalnej 125 km/h i napędowi na wszystkie koła 6×6 pojazdy te są idealnie przygotowane na wyzwania Rajdu Dakar.

Od chwili dostarczenia do 2009 roku auta co roku brały udział w Rajdzie Dakar. Po tym długim i udanym wdrożeniu zostały sprzedane firmie JDM Catering i do 2020 roku używane były w wyścigu Afrika (Paryż – Dakar). W 2020 roku samochody przejęła firma Rally Raid Service GmbH, na której czele stoją Jörg Sand i Bastian Klausing. Z pomocą doświadczonych partnerów Mercedes-Benz zajmujących się ciężarówkami pojazdy te zostały odrestaurowane i przygotowane do przyszłych wyścigów. Są one znane nie tylko ze swoich parametrów technicznych, ale też ze słynnych osób, które je prowadziły. Należą do nich między innymi zwycięzca Dakaru Henry Magne (drugi pilot) i dyrektor techniczny Dakaru, Thierry Viadot. Są oni legendami dla każdego fana Dakaru i pozostają dobrze znani w organizacji.

Podczas Rajdu Dakar Classic 2024 dwie ciężarówki Mercedes-Benz są niezbędne dla zespołu Völkel Dakar. Pracują dla grupy serwisowej, którą wspiera prezenterka telewizyjna, sportsmenka sportów motorowych i perkusistka Lina van de Mars.

O Völkel:

Dzięki ponad 100-letniemu doświadczeniu w produkcji gwintowników i pasji do nacinania gwintów, firma Völkel ugruntowała swoją pozycję jednego z wiodących na świecie wytwórców standardowych narzędzi do gwintów dostępnych z magazynu. Dzisiaj klienci podmiotu pochodzą z ponad 70 krajów.

Völkel z siedzibą w Remscheid w Bergisches Land powstał w 1990 roku w wyniku połączenia założonej w 1915 roku firmy Tom Carrington & Co. Ltd. i Völkel KG, założonego w 1980 roku. Głównymi udziałowcami są rodziny Völkel (Remscheid) i Carrington (Birmingham). W magazynie dostępnych jest ponad 12 000 różnych wyrobów związanych z gwintami – w każdym kształcie i rozmiarze. W magazynie znajdują się prawie wszystkie międzynarodowe standardy gwintów.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent